banner

İndependent: “Gözaltılar Veliaht Prens Selman’a koltuğu bırakmak için!”

İndependent: "Gözaltılar Veliaht Prens Selman'a koltuğu bırakmak için!"

Son dönemde Suudi Arabistan’da sayıları artarak aralıksız tutuklamalar sonrası İngiliz yayınlama organı İndependent, tutuklamaları “muhalefete koordineli darbe” olarak niteledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün kınadığı tutuklamalar sonrası Suudi makamlardan olaylara ret gelirken Salman al-Awdah gibi vaizlerin tutuklanması insanlar göre tepkiyle karşılandı.

Eylül ayının 10’unda bu yanlamasına tutuklananlar aralarında meşhur din adamlarından Salman al-Awda ve Awad al-Qarni’nin yanına on dek kişinin bulunduğu kaydedildi. İnsan Hakları İzleme Komitesi raporunda Suudi Arabistan’ın barışçı aktivistler, gazeteciler ve yazarların ve muhalifleri tutuklamasını muhalifleri bunalım kampanyasının bir parçası olarak niteledi.

HRW: TUTUKLAMALAR İNSAN HAKLARI İHLALİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitson, “Bu politik tutuklamalar, Muhammed bin Selman’ın serbest zihin belirtme, konuşma ve hukukun üstünlüğü konularıyla alakası olmadığını belirten diğer bir işarettir” dedi.

Whitson, tutuklamaların, yıldırma, karalama kampanyaları, seyahat yasakları, gözaltı ve kovuşturma da dahil olmak üzere muhaliflere karşısında insan hakları ihlalleri olduğunu söyledi.

Tutuklanan yazar ve din adamlarının, Katar’a aleyhinde diplomatik ilişkileri kesmesi ve muhasarasında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ı desteklemedikleri kaydedildi. The Wall Street Journal tutuklamaların Kral Selman’ın tahtını oğlu Muhammed bin Selman’a terk etme hazırlığıyla ilgili olabileceğini yazdı. Suudi yetkililerin, Suudi Arabistan’ın birincil sivil derneklerinden biri olan Suudi Sivil ve Siyasi Haklar Derneğine aza olan şahısların tamamına yakınını tutukladığı ve sorguladığı hatırlatıldı.

VİZYON 2030 İLE SİVRİLDİ

Veliaht Prens Selman, ülkeyi petrol açık havada da başka alanlara yöneltmek ve toplumsal reformları açmak nedeniyle “Vizyon 2030” olarak adlandırılan reformu gündeme getirerek krallıkta en üst noktaya fırlamıştı.

Fakat eleştirmenler, Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud’un mutlak otoriteye sahip olduğu bir ülkede siyaseti liberalleştirmek için “yeterince şey yapmadığı” fikrinde birleşiyor.

Independent Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud’un görevi oğlu ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a bırakarak kenara çekileceği ve gözaltıların yeni krala hazırlık için amacıyla yapıldığını iddia etti.

Savunma Bakanlığı’nın yanı sıra ülkenin en büyük hesaplı kurumu Aramco’yu da idare eden Muhammed bin Selman, Alman istihbaratı kadar ‘güce aç bir isim’ olarak açıklama edilmişti.

İnsan hakları İzleme komitesi, Suudi Basın Ajansı’nın 12 Eylül’de yaptığı basın duyurusunda tutuklamaları doğruladığını kaydetti. Yapılan basın açıklamasında, ülkenin anti-terör ajansı olan Devlet Emniyet Başkanlığının ülkenin güvenliği ve menfaatlerine aleyhinde çalışan, milli birliği bozacak kışkırtmalarda bulunan ve yabancı tarafların menfaatine çalışan bir grup insanı izlemeye çalıştı” ifadelerini kullanmıştı.

AŞIRI GÖRÜŞLERİ OLANLARIN İHBAR EDİLMESİ İSTENMİŞTİ

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, vatandaşlardan sosyal ağ üzerinde “terör bağlantılı ya da fazla fikirler” paylaşanları ihbar etmelerini istemişti.

Bakanlığın devlete ait Twitter hesabı üzerinden gönderilen mesajda, “Sosyal ağlarda terör bağlantılı ya da fazla görüşler paylaşan bir hesap görüldüğünde, lütfen hiç vakit kaybetmeden bunu bize #HepimizGüvendeyiz uygulaması üzerinden bildirin” denildi.
Suudi Arabistan’da devlet tarafından geliştirilen kullanım, hırsızlık ve trafikte kural ihlali gibi suçların kolluk güçlere bildirilmesi için geçen sene kullanıma sokulmuştu.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir