banner

İnme halinde hastaneye erişim 112 ile olmalı!

İnme halinde hastaneye erişim 112 ile olmalı!

Dünyada yılda 17 milyon kişinin geçirdiği ve yaklaşık 6 milyon kişinin yaşamını yitirdiği inmede, belirtilerin ortaya çıkmasını takiben kişinin kendi imkanlarıyla değil 112 Ivedi Servis ile temas kurarak, hastalığa karşın tedavinin yapılabildiği en yakın hastaneye ulaşımın sağlanmasının hayati yük taşıdığı belirtildi.

AA’nın haberine kadar; uzmanlar, hastaların en yakın ya da kendi seçim ettiği hastanelere gitmeleri ve o merkezde tedavinin yapılamaması halinde, hayati fonksiyonların korunması açısından zaman kaybedildiği ve bu nedenle 112 Acele Servis ile tedavinin uygulanabildiği hastaneye gidilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Türk Nöroloji Derneği Beyin Damar Hastalıkları Grubu Moderatörü Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın rahatsızlanması sonucu gündemde bulunan beyin kanaması ve inmeye ilişkin, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Topçuoğlu, ime geçiren hastaların yüzde 20’si erken dönemde, yüzde 30’unun bir yıl içinde yaşamını yitirdiğini, yaşayanların üçte birinin ise jurnal işlerini yapamadığını açıklama ederek, “TÜİK raporuna göre, Türkiye’de beyin damar hastalıkları sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı 2016 yılında 40 bine ulaşmıştır” diye konuştu.

Beyine kan sağlayan damarın daralması veya tıkanması ile kan akımının kesilmesi sonucu oluşan inmelerin “iskemik inme” olarak tanımlandığını ve inmelerin yüzde 80’inin iskemik inme olduğunu aktaran Topçuoğlu, şunları kaydetti: “Zamanında tıkalı damarın açılmasını sağlayacak tedaviler ile kan akımının en ince ayrıntısına kadar kaybolmadığı oysa kritik seviyede azaldığı beyin dokusunun kalıcı zarar gelişmeden kurtarılması ve sonuçta oluşabilecek yeti yitiminin geri çevrimi ya da azaltılması mümkündür. Bu çare ne dek erken uygulanabilirse öyle iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Prof. Dr. Topçuoğlu, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıkları, atrial fibrilasyon, dislipidemi, sigara ve içki kullanımı, fiziki aktivite yetersizliği, besin alışkanlıkları ve obezitenin en kayda değer tehlike faktörleri arasında yer aldığını vurguladı.

“HASTALARIN YÜZDE 50’Sİ ACELE SERVİS’İ KULLANIYOR”

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk de inme belirtilerinin toplum tarafından bilinmesinin hayati yük taşıdığının altını çizerek, bunun tedaviye erişimi hızlandıran bir faktör olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Belirtiler halinde hemen 112 Acele Servis ile temas kurulması gerektiğini açıklayan Öztürk, şöyle devam etti:

“Amerikan İnme Derneği kılavuzu ve Türkiye Beyin Damar Hastalıkları Derneği göre çıkartılan kılavuza tarafından, inme vakalarında hastane dışında büyük zaman kaybedilmektedir. Bu kaybın en büyük kısmını, belirtilerin ortaya çıkışı ile tıbbi takviye çağrısında katılmak arasında geçen süre oluşturmaktadır.

Amerika İnme Derneği kılavuzunda da belirtildiği gibi yapılan araştırmalar, inme vakalarının yalnızca yüzde 53’ünün acele ambulans sistemini kullandığını göstermiştir. halbu ki inme hastalarında acele ambulans sisteminin kullanılması hastaya birçok üstünlük sağlamaktadır. Hastalar en yakın ya da kendi seçim ettiği hastanelere gitmekte ve eğer bu çare o merkezde uygulanamıyorsa hasta süre kaybetmektedir. böylece halkın 112 Acele Servis ile tedavinin uygulanabildiği hastaneye gitmeleri yönünde bilinçlendirilmesi gerekmektedir.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir