banner

Irak güvenlik güçleri Kerkük’te operasyon başlattı

Irak güvenlik güçleri Kerkük'te operasyon başlattı

Irak emniyet güçleri, Kerkük’teki askeri üs ve petrol kuyularını edinmek üzere operasyon başlattı. Irak hükümet güçleri Kerkük’teki Halid askeri kampını ele geçirdi.

Irak kuvvetleri, Kerkük’teki Baba Kakkar ve Bai Hassan petrol sahalarına ulaştı.

Irak güvenlik güçleri tarafından şu belli başlı dek ele geçirilen bölgeler olarak Halid askeri kampı, Kerkük Doğalgaz Çevrim Santrali, Shorija, Kerkük sanayi bölgesi, Sari Tappah gösteriliyor. 

Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük’e ilerlediğine dair hemen şimdi bir data gelmiş yok. Buna karşılık IKBY Emniyet Konseyi, Kerkük’e ilerleyen Irak güçlerine Haşdi Şabi’nin de eşlik ettiğini açıkladı.

Irak emniyet güçlerinin Kuzey Petrol Şirketi’ni kuşattığı da gelen bilgiler aralarında.

Henüz Peşmerge ile Irak emniyet güçleri ve Haşdi Şabi aralarında bir çatışma bilgisi gelmiş yok.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, “Henüz Irak Türkmen Cephesi Leylan bürosuna bir atak gerçekleşti” açıklamasında bulundu.

IKBY KAYNAKLARI: PEŞMERGE GÜÇLERİ, 3 BİN SİLAHLI GÜÇLE IRAK BİRLİKLERİNE KARŞI SIRALAMA HAZIRLIĞINDA

IKBY kaynaklarından gelen bilgiler, peşmerge güçlerinin Kerkük merkezinde 3 bin silahlı güçle Irak birliklerine karşısında koymaya hazırlandığı yönünde

KERKÜK VALİSİ’NDEN ‘KARŞI YATIRMA’ ÇAĞRISI

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, peşmergenin Irak güçlerine Kerkük’ü terk etmeyeceğini söyleyerek yerel unsurları aleyhinde koymaya çağırdı.

Peşmerge güçlerinin ve silahlanan bazı lokal güçlerin Kerkük merkezinde Irak güçlerinin gelişi için hazırlandığı belirtiliyor.

Irak güçleri, peşmergeler tarafından işgal edilen teftiş alanlarını her tarafta için Nineveh Ovaları’nda ilerliyor.

Irak medyasından gelen bilgilere tarafından Irak emniyet güçleri Kerkük Üniversitesi’ne dürüst ilerliyor.

K1 ASKERİ ÜSSÜ

Irak emniyet güçlerinin öncelikli hedeflerinden biri olan K1 askeri üssü konusunda ise karmakarışık bilgiler geliyor. Bölgeden gelen bazı bilgiler üssün Irak emniyet güçlerinin kontrolüne geçtiği yönünde, öte taraftan peşmerge güçleri ise K1 üssünün kendilerinde olduğunu söylüyor.

PEŞMERGEYE AİT BÜYÜK BİR CEPHANE DEPOSU ELE GEÇİRİLDİ

Irak birliklerinin Kerkük’ün güneyinde yer alan Dibs bölgesinde peşmergeye ait oldukça büyük bir cephane deposu ele geçirdiği belirtiliyor.

‘IRAK ORDUSU, KERKÜK’ÜN KENAR MAHALLELERİNE ULAŞTI’ İDDİASI

Irak ordusuna yan birliklerin Kerkük’ün kenar mahallelerine ulaştığı iddia ediliyor. Fakat bu data az önce güvenilir kaynaklardan doğrulanmış yok.

irak Kerkük

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir