banner

İran Lideri Ali Hamaney’in “Ateş serbest olur” sözleri tartışmlara neden oldu

İran Lideri Ali Hamaney'in "Ateş serbest olur" sözleri tartışmlara neden oldu

Lideri Ali Hamaney’in üniversite öğrencilerine yaptığı konuşmada “Eğer komuta merkezi (karargah) ihanet ederse alev hür olur” sözleri ülkede tartışmalara niçin oldu.

İran’dan yayın yapan Fararu haber sitesine kadar, Hamaney’in cuma günü üniversite öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, “Siz soğuk savaş askerlerisiniz. Karargahta sorunlar olduğunu ve karargahın dürüst yöneticilik edemediğini düşünürseniz orada ateş serbesttir.” sözleri muhafazakarlar kadar ihtilal değerlerinin korunması adına Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti aleyhinde kullanıldı.

Hamaney’in konuşması bazılarına tarafından, “kültür sahasında yanlışa sapılması durumunda gençlerin işi ele alması gerektiği” şeklinde değerlendirilirken, bazılarına tarafından de ülkedeki muhafazakarların bu konuyu suistimal edebileceği ve durumdan vazife çıkararak kanun dışı faaliyetlerde bulunabilecekleri biçiminde ele alınıyor.

“CÜMBÜR CEMAAT DÜŞÜNCESİNİ YERİNE GETİRMELİDİR ANLAMINDA KULLANILMIŞTIR”

Hamaney’in konuşması esnasında salonda dinleyiciler arasında yer alan Perviz Emini, Telegram sayfasındaki paylaşımında, “Alev özgürlük, İran’daki kurumlardan beklentide katılmak yerine ‘İslam Devrimi’ için kişisel ve toplumsal ihtilal hareketliliğine dayanmaktır.” ifadelerini kullandı.

Muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Risalet Gazetesi’ndeki makalesinde Kazım Enbarluyi, “Alev özgürlük” açıklamasını, devlet kademelerinde kültürel alandaki açıkları gençlerin yükümlülük alarak telafi etmeleri ve yetkililere tezgâhtar olmaları şeklinde değerlendiriyor. Ihtilal Muhafızlarına yakınlığıyla aşina Ayetullah Misbah Yezdi, Kum kentinde yaptığı konuşmada, “Lider’in kullandığı ‘Alev hür’ askeri bir kavramdır. Yani ne yapması gerektiğini saptayan herkes düşüncesini yerine getirmelidir.” görüşünü savundu.

“ATEŞ SERBEST EMRİ FAZLA YÖNÜ OLAN”

İranlı İşçiler Ajansı İLNA’nın haberine göre, reformistlere yakınlığıyla tanıdık Millet Birlik Partisi Genel Başkanı Ali Şükrirad Twitter hesabından, “Alev bağımsızlık emri, çok yönü olan anlaşılabilir. Hatalı anlaşılmalara yol açmaması için Lider’in (Hamaney) bu konuyu açıklığa kavuşturmasına gereksinim vardır.” ifadelerini paylaştı.

Siyaseti Ruz Gazetesi, muhafazakarların konuyu ülkede ortalığı karıştırabilecekleri bir manada ele aldıklarını belirtti.

Reformistlere yakınlığıyla aşina gazetenin konuyla ilgili haberinde, “Bazıları insafsızlık ederek liderin açıklamalarını ülkede ortalığı karıştırmak ve kanunları çiğnemek olarak anladı.” ifadeleri kullanıldı.

Hamaney cuma günü Tahran’daki terör saldırılarının arkasında yaptığı konuşmada, Ruhani ve hükümetini eleştirmiş, “Savaşta merkezi karargah olur. Emirler oradan verilir. Ama ne zaman ancak karargahla irtibat kesilir ya da karargahta bir sorun olursa burada komutan bağımsızlık alev emri verir. Sizler de (üniversite öğrencileri) soğuk savaş askerlerisiniz. Karargahta sorunlar olduğunu ve karargahın dürüst yöneticilik edemediğini düşünürseniz orada alev serbesttir.” biçiminde konuşmuştu.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir