banner

İşçiler etiketlere not asarak isyan etti

İşçiler etiketlere not asarak isyan etti

Aferin hazır giyim fabrikasında yıllardan beri çalışıp Zara, Next ve Mango’ya üretim yapan işçiler fabrikanın bir gecede boşaltılıp sahibinin kaçması üzerine son 3 maaşlarının yanı sıra kıdem ve ihbar tazminatlarını almadan besbelli kala kaldı.

İşçiler ertesi gün fabrikayı ortada bulamayınca alacakları için üretim yaptıkları markalar olan Zara, Next ve Mango’nun kapısını çaldı. Zara’nın milletlerarası küresel sendika ile yaptığı sözleşmede kendi arz zincirlerinde kendilerine üretim yapan işçilerin alacaklarından sorumlu olduklarını resmen kabul etmesine rağmen, işçiler bir yıldır paralarını alamıyor.

Pak Kıyafet Kampanyası’nın girişimleri ile 1 yıldır süren görüşmeler sonuç vermeyince işçiler Eylül ayında bir imza kampanyası başlatarak harekete geçtiler. Pak Giysi Kampanyası da 25 Eylül’de bir yorumlama yaparak bu kampanyayı ardına kadar desteklediğini söyledi ve tüketicileri desteğe çağırdı.

Bravo işçileri seslerini duyurmak için İstanbul’daki Zara mağazalarına gitgide artarak ürünlere o ürünleri ürettiklerine dair etiket yerleştirdiler. Bu etiketleri gören bir takım tüketiciler sosyal medyadan paylaşarak sorunun çözülmesini istediler, bazıları da Pak Kıyafet Kampanyası’nı arayarak veri elde etmek istedi.

İşçiler tüketicilere şu sözlerle seslendi:

“Biz, aldığınız ürünü üreten Bravo fabrikasının işçileriyiz. Yıllarca Zara için imal yaptık. Son 3 aylık maaşlarımızı ve kıdem tazminatımızı almadan, fabrika bir gecede kapandı. Lütfen Zara’ya söyleyin paramızı ödesin!

İmza kampanyamıza www.change.org/p/bravoiscileri adresi üzerinden imza atarak ödemelerimizin yapılması konusunda bize yardım olabilirsiniz. ya da bu etiketin fotoğrafını çekerek #BravoİşçileriİçinAdalet hashtagi ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

“Biz Pak Giysi Kampanyası olarak Zara, Next ve Mango’nun hemen işçilerin sesine kulak vererek alacakları ödemelerini istek ediyoruz.”

5000’DEN ARTI BIREY İMZA VERDİ

Akşam saatlerinde Change.org’a başlatılan oylamaya 5000’den arti kişi destek verdi.

(Hürriyet)

Haber Etiketleri:
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir