banner

İspanya’da Katalanlara ‘referanduma katılmayın’ çağrısı

İspanya'da Katalanlara 'referanduma katılmayın' çağrısı

İspanya’nın yüksek tirajlı ve sol görüşlü gazetesi El Pais’te yayımlanan bildiride, yasa dışı olmasına karşın 1 Ekim’de Katalonya’da tamamlanmak istenen referandum, “demokrasi karşıtı ve Katalan halkının özgürlük düşüncesine karşı hileli bir karar” olarak yorumlandı.

Sinema, moda ve edebiyat dünyasından ünlü isimlerin imzasının yer aldığı bildiride, Katalanlara “1 Ekim’deki referanduma katılmayın, oy kullanmayın” çağrısı yapıldı.

İspanyol entellektüeller, Katalonya krizine aleyhinde İspanya hükümetinin tavrını da eleştirdi.

Laf konusu manifestoya imza atanların arasında Katalan kökenli yazar Juan Marse, sinemacı Isabel Caoixet, aktrist Rosa Maria Sarda, moda tasarımcısı Javier Mariscal ile şarkıcı Miguel Rios, aktrist Marisa Paredes, yönetmen Fernando Colomo, yazan Javier Cercas, Javier Marias, Juan Jose Millas gibi isimler yer aldı.

İspanya Tüzük Mahkemesi göre yasa dışı duyuru edilen referandum tarihi yaklaşırken, ülke içindeki gerginlikler artmaya başladı. Katalonya’da halk oylaması yapılmasını savunan bir takım sivil toplum kuruluşları, İspanya’nın başkenti Madrid’de bir eylem yaptı. Eyleme katılanlar, İspanya hükümetini “ifade özgürlüğüne karşısında baskı kurmakla” suçladı.

Polis, herhangi bir olay çıkmasını durdurmak için geniş güvenlik önlemi aldı.

öte yandan İspanya İçişleri Bakanlığı göre yapılan yazılmış açıklamada, jandarmanın Barselona kentindeki bir şirkete düzenlediği operasyonda, yasaklanan 1 Ekim’deki özgürlük referandumuyla bağlantılı propaganda içerikli toplam 1 milyon 300 bin malzemeye el konulduğu bildirildi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir