banner

İstanbul’un yeni havalimanına ilk uçak indi

İstanbul'un yeni havalimanına ilk uçak indi

İGA’nın İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliği ile bu yıl ikincisini düzenlediği ‘İstanbul Liseler Arası Model Uçak Eğitimi ve Yarışması’ renkli görüntülere sahne oldu. İstanbul Yeni Havalimanı’nda yapılan final yarışması ile birlikte havalimanı ilk uçağını ağırlamış oldu.

BİRİNCİ TAKIMA 6 BİN LİRALIK ÇEK

İhlas Haber Ajansı’nın haberine kadar, İstanbul genelinde tüm liselerin katılımına açık olan Model Uçak Yarışması’nda bu yıl 40 ayrı okuldan 172 öğrenci tatbik yaptı. Ön elemeyi geçen 46 öğrenci eğitimlere katılmaya yargı kazandı.Teorik eğitimler sonrası finale kalan 20 öğrenci, uygulama dersleri sonrası tasarladıkları model uçaklarını finalde sergileme şansına sahip oldu. Finalde 20 öğrenci, Pulsar, Target, Şanlı Takım, Karavul ve Poyraz adlı takımlarla yarıştı. Karavul takımı yarışmada belirlenen uçuş görevlerini en iyi şekilde yerine getirerek birinciliği kazandı ve büyük ödül olan teknoloji marketlerinde geçerli 6 bin liralık çekin sahibi oldu.

Yarışmada jüri üyeliklerini ise İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, İGA Havalimanı İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ve eşi Sümeyye Erdoğan Bayraktar, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özkol, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Gazeteciler Güntay Şimşek, Tolga Özbek, İTÜ Öğretim Üyeleri Dr. Hayri Acar ve Yrd. Doç. Dr. Emre Koyuncu yaptı.

“BİZİM İÇİN TARİHİ BİR GÜN”

Final yarışmasına ev sahipliği yapan İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, yarışmanın kendileri içn tarihi bir gün olduğunu belirtti. Düzenledikleri yarışmanın amaçlarını hakkında konuşan Akçayoğlu, “Bugün birincil uçağımızı indirmiş olduk yeni havalimanımıza. Tarihi gün bizim için. Geleneksel olarak ‘Liseler Arası Model Uçak Yarışması’nı geçen sene başlattık. Bugün ikincisi. Her yıl düzenleyeceğiz. Buradaki amacımız Türk gençlerine havacılık konusunda bir umut ışığı almak, hayallerini geliştirmelerini temin etmek.” dedi.

“HAVACILIK VE UZAY SANAYİSİNDE ÜLKEMİZİN ÖNÜ AÇILACAK”

Türkiye’de ilk yerli imal insansız hava aracını (İHA) üreten Baykar’ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da yarışmaya katılan liseli öğrencilerin heyecanına iki taraflı olduğu için mutlu olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin İHA alanında ciddi bir mesafe katettiğini de sözlerine ekleyen Bayraktar konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Bir kısmı meslek lisesinden bir kısmı imam hatip liselerinden bir kısmı bayağı liselerden arkadaşlar bunlar. Onların bu heyecanına tanık olmak benim için büyük bir iftihar ve sevinç kaynağı. Ülkemiz insansız hava araçları (İHA) konusunda önemli bir yere geldi. Kendi sınıfında dünyanın en iyisi diyebileceğimiz tüm tasarımlarıyla milli insansız hava araçları yaptı. Benim bu yarışmada gördüğüm coşku gelecek ile alakalı. Havacılık ve uzay sanayisinde ülkemizin önünün çok açılacağına dair bir muhabere fişeği olduğunu düşünüyorum.”

“UÇAĞIN 3. HAVALİMANINDA UÇACAĞINI DUYUNCA ÇOK SEVİNDİK”

Yarışmada birinciliği şampiyon Karavul Takımı adına ise Sabiha Gökçen Iş Lisesi Öğrencisi Ahmet Can Talay konuştu. Yarışmayı kazandıran model uçağı en iyi şekilde yarışmaya hazırladıklarını bildiren Ahmet Can Talay, “Hocalarımızın ve öğretmenlerimizin büyük yardımlarıyla buralara dek geldik. 200 kişiyle sınava girdik ve son 20’ye kaldık. Birinciliği en tekrar beri bekliyorduk çünkü çok büyük bir azim ve başarı gösterdik. Diğer arkadaşlar da çalıştı fakat biz daha iyi kenetlendiğimizi düşünüyoruz. 3. havalimanında zaten çalışmayı ve başarılarımıza başarı katmayı düşünüyorduk. Uçağın 3. havalimanında uçacağını duyunca çok sevindik gerçekten. Bu mutluluk bize yetti sahiden.” dedi.

Yarışmaya katılan tüm öğrencilere protokol kadar sertifika ve madalya verildi. Final yarışı sonrası öğrenciler ve jüri üyeleri birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir