banner

İstifa resti

İstifa resti

LÜTUF YOK ADALET
“Bize allah vergisi gelen haklarımızı, anayasal haklarımızı lütuf olarak sunmaya çalışanlar var. ‘Efendim, yürürsünüz, lütfediyoruz biz size.’ Bunu tarihte firavunlar söylerdi, günümüzde de diktatörler söylüyor.

Diyorlar ancak ‘Adaleti niye yürüye yürüye arıyorsunuz?’ Fakat şunu söyleyemiyorlar, ‘memlekette adalet var’ da biz onun için mi yürüyoruz? Adalet olmadığı için
yürüyoruz. Adalet olsa niye yürüyelim? Sivil itaatsizlik diyorlar. Neden müsade almadılar? Adalet adalet Allah’ın emridir.

AYM ÜYELERİ SINIFTA KALDI
Tüzük Mahkemesi (AYM) 20 Temmuz darbesinden sonradan iyi bir imtihan vermemiştir ve sınıfta kalmıştır. AYM’nin saygın üyelerine çağırmak isterim, eski kararlarınıza niçin sahip çıkmıyorsunuz? Milletvekilleri hapisteyken niye sessiz kalıyorsunuz? Ulusal irade diye bağıranlara karşısında, niçin ‘Milli iradeyi hapsedemezsiniz’ diyemiyorsunuz? Öteki hâkimlerin yaptığı gibi siz de akarsu toplamaya meyilliyseniz söyleyecek bir şey yok. Saray’dan gelecek talimata kadar karar vermeyin, onurunuzla durun.

Birisi geçen gün bana hatırlatıyor, ‘Tüzük’nın 138. maddesi var’. Evet var 138. maddesi. Ne diyor: ‘Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, hak yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve direktifler veremez, nasihat ve telkinde bulunamaz.’ Dürüst mu, doğru; ben buna uyuyorum, zaten böyle bir yetkim de değil benim. Bu düzenleme iktidar sahipleri için getirilmiştir. Ben buradan açık ve net çağrı yapıyorum. Bana 138. maddeyi hatırlatan beyefendiye bir çağrı yapıyorum; senin, senin hükümetinin mahkemelere genelge gönderdiği, talimatlar verdiğini ben kanıt edersem, görevinden onurlu, namuslu bir insan gibi istifa edecek misin? Ben kanıt edemezsem siyaseti bırakacağım, çünkü namuslu ve onurlu bir insanım.

2019, Türkiye’de demokrasinin şaha kalktığı tarih olacaktır. Her firavunun bir Musası vardır; firavun muhakkak, Musalar da burada.”

TÜRKÜ SÖYLEYEREK YÜRÜDÜ
CHP Lideri, ‘Hak Yürüyüşü’nün 6. gününü tamamladı. Grup toplantısı sonrası 8 yaşındaki Ege’yle yürüyüşe başlayan Kılıçdaroğlu’na oyuncu Enis Fosforoğlu ve artist Hüseyin Turan da eşlik etti. Kılıçdaroğlu, yürüyüşte Turan ile türkü söyledi. 

ANSİKLOPEDİLİK KAYITLAR VAR
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘hükümetten yargıya talimatlar’ iddiasını nasıl ıspatlayacağı tartışılırken keza yapılan konuşmaların ardından yaşanan tutuklamalar ayrıca de bazı toplantılarda “savcılara, hâkimlere verilen tutanağa bağlanmış talimat” üzerinden hareket edeceği öğrenildi. Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “Elimizde bir ansiklopedi büyüklüğünde evraklar var. Anayasa Mahkemesi kararı konusunda ‘uymuyorum’ diyor. MIT TIR’ları ile ilgili yargılama devam ederken ‘hesabını verecekler’ dedi, hâkim ve savcılar Bakanlığa artan bir şekilde bilgilendirme yapmıştı.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir