banner

İzmit Limanı’nda dev kokain operasyonu: 59 milyon TL

İzmit Limanı’nda dev kokain operasyonu: 59 milyon TL

Edinilen bilgiye takriben, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünden alınan istihbarat üstüne harekete geçen İzmit Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Malta’dan gelen Singapur bandıralı bir gemiyi takibe aldı. Başsavcılık tarafından da uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı zarfında peşine düşüp takip edilen gemide bulunan konteynerlerde, kokain gizlendiğinden şüpheleniliyordu. Bunun üzerine, operasyon birimlerinin katılımıyla geminin ayrıntılı olarak denetim edilmesi kararlaştırıldı.

DEVRİYE BOTLARI İLE TAKİBE ALINDI

Geminin İzmit açıklarına gelmesinin gerisinde GMR 507 Hızır Reis isimli gümrük botuyla kontrollü olarak limana yanaşması sağlandı. Bunun üzerine, gemiye çıkan Gümrük Muhafaza Gemi Arama Timleri gemiyi köşe bucak aradı. Narkotik dedektör köpekler Porsuk, Zeyna ve Astor’un da kullanıldığı detaylı aramada suç unsuruna rastlanmadı. Gemide yürütülen operasyon, Bakanlık Komuta Denetim Merkezinden de canlı olarak takip edildi.

X-RAY’DE TESPIT EDILDI

Ayrıntılı aramadan sonradan gemide bulunan 122 adet konteyner bir bir X-Ray taramasından geçirildi. Konteynerlerden birinde belirsiz yoğunluk tespit edilmesi üzerine, konteyner arama hangarına alındı. Konteynerin açılması sonucu, hukuki tartma olan muz kolilerinin yanında kararsız 7 adet bagaj görüldü. Valizlerin içerisinde ise çuval içerisine koyulmuş bütün 250 adet saydam paket bulundu. Paketlerde bulunan beyaz toz maddeden alınan numunenin çözümleme edilmesi sonucu maddenin kokain olduğu tespit edildi. Olayda ele geçirilen 293 kilo 524 gram kokainin piyasa değeri ise takriben 59 milyon TL.

Olay sonucunda, ele geçirilen uyuşturucu maddeye el konulurken, gemi kaptanları ve baş makinisti gözaltına alındı. Olayın bağlantılarının ortaya çıkartılması için soruşturma açıldı.

Caner Ünver

Haber Etiketleri:
· · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir