banner

Kalp sağlığı için balkabağı önerisi!

Kalp sağlığı için balkabağı önerisi!

Bilirkişi Beslenme Uzmanı Şimşek, kabak yüzde 90’dan sudan oluştuğunu ve lif içeriği yüksek ve kalorisinin düşük olduğunu söyledi. 1 kadeh haşlanmış, süzülmüş, pişmiş, tuzsuz kabağın 49 kalori olduğunu dile getiren Yıldırım, “2 gram protein, 12 gram karbonhidrat ve 3 gram perhiz lifi içerir. İyi bir C vitamini kaynağıdır” dedi.

İHA’nın haberine tarafından; balkabağının hastalıklara karşısında savaşan potasyum, pantotenik asit, magnezyum, C ve E vitamini, demir, çinko, selenyum, kalsiyum, niasin ve folat gibi bütün beslenme öğelerini içerdiğini anlatan Bilirkişi Diyetisyen Şebnem Kandıralı Şimşek, “Kabağın parlak turuncu rengi onun önemli bir antioksidan olan beta karotenden varlıklı olduğunu gösterir. Beta karoten bitki karotenoidlerinden biridir ve vücutta A vitaminine dönüşür. A vitaminine dönüşümüyle beta karoten sıhhat için önemli fonksiyonları gerçekleştirir. Mevcut araştırmalar beta karoten içeren varlıklı bir diyetin akciğer, kolon, mesane, serviks, meme, cilt gibi bir takım kanser türlerine yakalanma riskini azaltabildiği ve kalp hastalığına karşı koruma sağladığını göstermiştir” ifadelerini kaydetti. 

Balkabağının diğer hastalıkların yanı sıra katarakt ve yaşlanmanın getirdiği dejeneratif etkilerin yaradılış riskini azalttığını kaydeden Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, “Diğer beta karoten kaynakları; havuç, kabak, brokoli, tatlı patates, kayısı ve yeşil yapraklı sebzelerdir. A vitamininden zengin besinleri günde 1-2 porsiyon harcamak yeterlidir. Fazla tüketimi derinin renginin sarı/turuncuya dönmesine niçin olur” dedi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir