banner

Karabükspor-Beşiktaş maçının yazar yorumları

Karabükspor-Beşiktaş maçının yazar yorumları

ERCAN TANER: KOLAY MAÇI KUVVET !

1. Şenol Güneş, rotasyonla başladı… Negredo, Lens 11’de sahaya çıktılar…

2. Negredo, klas ve kalitesini iki pozisyonda bizlere gösterdi. Lens, Beşiktaş öne geçerse fazla tehlikeli olabilir…

3. Negredo, Gomez ya da Demba Ba değil, yalnız… Onun skorerliğini göstermesi için, orta sahanın mutlaka, yalnızca ona çalışması lüzumlu ve natürel kanatların…

4. Beşiktaş, birincil yarıları bir türlü domine edemiyor. Bazı maçlar vardır, ilk yarıda işi bitirirsin…

5. Talisca, fırsatları kullansa, ilk yarıda durum biterdi. Lakin ilk yarının sonuna içten, tam tersi, Talisca bitti…

6. Aklıma gelen diğer bir konu daha var… Cenk-Negredo forvet ikilisini deneyecek mi Şenol Güneş acaba, diye düşündüm…

7. Karabükspor, oyunun defansif yönünü iyi oynamaya çalıştı. Ev sahibi golü, duran toplara ve çabuk ataklara bağlamıştı…

8. Kadro kapasitesi açısından, kendimce, gayet mantıklı bir düşünceydi bu anlayış… Çünkü, set hücumları yapmasına olanak yoktu Karabükspor’un…

9. Kaçan penaltıya gelince; penaltı atan oyuncuya kale ufak gözükür… Stresli anlarda, penaltıyı buz gibi oyuncular atarsa, gol olur! Yoksa, topa kırar gibi vurursun…

10. Son 25 dakika penaltı kaçırmak çağrıda bulunmak, maçın kırılma hatıra olabilir futbolda… Beşiktaş, bu krizi misafir etme etti…

11. Kriz, kriz, kriz… Tosic’in kırmızısı, kaçan penaltının artçı depremi oldu…

12. Dün, şu emin oldu… Beşiktaş orta sahası pas trafiğinde, otobanda trafik sıkışır, otomobiliniz içinde çıldırırsınız ya, aynen öyle… Dakikalar ilerledikçe, orta sahada batarya bitiyor…

13. sırası gelmişken 10 kişi kalmak, iyice oyun üstünlüğünü rakibe vazgeçmek anlamına gelmemeli… Şampiyonlar Ligi’nde oynayacak bazı, böyle oyundan düşerse, olmaz…

14. Karabükspor, ben bu maçı kazanabilirim derken, büyük hata yaptı. Oğuzhan çok iyi pas attı ama topun Babel’e gelmesi önemliydi…

15. Onun gibi serinkanlı bir oyuncuya bu top gelmese, gol pozisyonu kaçabilirdi…

16. Beşiktaş, Porto maçı öncesi, kolay gözüken maçtan çok zor kazanarak ayrıldı…

17. Bu maçı, Şenol Güneş’in sakin ve akıllı değişiklikleri kazandırdı… Sahada sakin kalan teknik direktörler, kriz anlarında maç kazandırır… Talisca fırsatları kullansa ilk yarıda olay biterdi.

UMUR TALU: ÇELİK İŞÇİSİ İLE BITAP USTA
Beşiktaş’ın bir büyük lüksü üç “10 numara” ile oynayabilmek. Oğuzhan, Tolgay, Talisca’nın aynı anda varlığı gerçekten ara sıra Barcelona havası. Negredo da ince işlerle katılınca birincil 15 güzel pozisyonlar getirdi. Lakin öyle.

Bu bununla birlikte yumuşak karnı. Muhalif kontrataklarda Tosiç’in sarı eli, Oğuzhan’ın sarılık faulü gerekti ilk 15’te.

20 dakika santrfor topları defalarca Talisca’ya geldi; Karabüklüler’e çarpıp eridi. 25’te, çok eskiden Beşiktaş’ı yakan Dany, anlamsız kaleye süzülen topu keserek o an tekrar yaktı! Necip-Lens kanadı iyi bir Gönül-Quaresma kanadına kadar tek kanatlı bir kartal yaratıyor. Sürpriz yok! Nasıl hakem Ali Palabıyık aslında bıyıksızsa, Kartal da Caner açık havada kanatsız.

2. devre, Talisca’nın olmayan faulü alışı, hazırlanmış Quaresma yokken kendine kadar penaltı noktasına dikişiyle başladı. Ama geçen yılki ayak içi sahada değildi!

Penaltının nasıl geldiğini bir Necip anladı. Anlamadığı Oğuzhan’ınkiydi! Tekrar yanlış penaltıcı, Talisca varken.

Beşiktaş, Atiba, Sosa omurgasından yoksunken epey düzensiz. Maçın en iyi adamını Dany, kırmızı adamını daha 6’ıncı dakikadan itibaren Tosic yapacak dek. 0-0’da santrafor çıkarıp stoper almaya zoraki kalarak!

Penaltıyı kaçıran, penaltıcı değil, 10 kişilik takımda asistçi 10 numara olduğunu tek topta gösterdiğinde, yeni santrafor emekçi Babel olmuştu! Karabük’ün Seleznyov’la nihayet iyi oynadığı sırada. Defalarca havayı şuta boğarken. Beşiktaş oyundan düşüp Fabri nöbeti devralmadan anında önce. Beşiktaş geçen senenin devamı değil. Herkes bir yaş yaşlanmış, daha bitkin. yavaş yavaş hızlanacak belki. Porto’dan önce mi, daha sonra mı?

Rahmetli gazeteci, akademisyen, Atletizm Federasyonu başkanı, bir darbenin, içeri bir darbenin dışarı attığı Prof. Kurthan Fişek 1978’de, “GS asiller, FB burjuvazi, BJK proletarya takımı” demişti. Kurucuları “Saraylı, arabalı” görünse de; semt, mütevazı taraftar ve dışlanmalardı şayet sebep. En fazla, 1967’den beri şampiyon olamaması, küçümsenmesi olmalıydı. (O vakit 1982’ye uzayacaktı.)

Sonra bir kısmının o niteliği değişmişse bile, Livorno, St. Pauli, Liverpool, Millwall, Westham, Schalke, Athletic Bilbao, St. Etienne, Pachuca, Boca, hele Franco’nun Real Madrid’ine karşı Rayo Vallecano işçi takımları olarak bilindi. Adana Demirspor (diğer Demirsporlar da; Zonguldak Kömürspor da)

 

Karabükspor, ilk olarak 1938’den beri ulus fabrikası-işçisi takımı. Ne tam işveren ne bütün işçi. Sermayeden de ücretten de kesiyor. Birincil oyuncuları çelik işçisi. Ilk güreşçi, bisikletçi, atletleri de. Bir önceki başkan bütün işveren iken, yılların başkanı Tankut sendikacı, emekli emekçi. Öyle veya böyle “1 Mayıs’ı resmen kutlayan kulüp”ün nice bayramları olsun!

Futbolun “işçi sporu ve isyanı” olarak doğduğu; taraftarların çoğunun kimler olduğu, oyunun paradan ziyade emek de istediği unutulmasın diye!

BÜLENT YAVUZ: NE YAPTIN QUARESMA?

Karabük’te oynanan maçta hakemlik adına fazla pozitif pozisyon vardı. Böyle bir müsabakada hakeme kendini manzara şansı doğar. Ali Palabıyık’ın buna ihtiyacı değil. Oysa içten kararlar, kalitesini fazla yükseklere çıkarır. Beşiktaş lehine verdiği penaltı dürüst bir karardı. Oysa gecikmeli bir karar vermesi açısından FIFA kokartlı bir hakeme yakışmadı. Hakemin imdadına muavin hakem yetişti. Tosic’in atılması yüzde 100 içten karardı. Ayrıca birinci ayrıca de ikinci sarı kartı kurala uygundu. Beşiktaş’ın golü tartışmasız temizdi. Zaten sonradan görüntülerden ofsayt olmadığı da anlaşıldı.

EĞER BİLEREKSE AYIP
Maçın 90+3. dakikasında hakem Ali Palabıyık cinayet alanına yakın yerde pozisyonu izlerken, Quaresma’nın arkadan sırt bölgesine gelecek şekilde çarpmasıyla kendini yerde buldu. Quaresma istese hakemden sıyrılabilirdi. Görüntüler, Portekizli oyuncunun mahsus gidip çarptığı imajını veriyor. Şayet bu kasten bir çarpmaysa pes açık konuşmak gerekirse. Beşiktaş gibi büyük bir takımın klas oyuncusu bunu yaptıysa ayıp.

karabükspor beşiktaş ricardo quaresma şenol güneş

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir