banner

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen robot ‘HAYAMOR’ hastaya ilacını ve suyunu verecek

Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde geliştirilen robot 'HAYAMOR' hastaya ilacını ve suyunu verecek

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü araştırmacıları kadar hemşire ve hastalara yardımcı olacak, hastalara ilacını ve suyunu tedarik edecek bir robot geliştirildi.

Prototipi 140 bin liralık maliyetle yapılan hareket edebilir özelliğe sahip robot, hastanelerde çalışan sıhhat görevlilerine yardımcı olacak ve sıhhat sektöründeki şartları kolaylaştıracak şekilde tasarlandı.

HASTALARIN TÜM BİLGİLERİNİ DİJİTAL ORTAMDA KAYDEDEBİLİYOR

Kendi ekseni etrafında 360 derece dönebilen ve bir anda 6 hastaya muavin olabilen robot, hemşire ve doktorların hasta takibini kolaylaştırıp, kişinin bütün bilgilerini dijital ortamda kaydedebiliyor, dokunmatik ekranında çocuk hastalar için çizgi film ya da eğitici filmler gösterebiliyor.

Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin Yıldırım, prototipi 3 yılda tamamlanan Hastaya Asistan Mobil Robot (HAYAMOR) ile ilgili çalışmalarda üniversite bünyesindeki çeşitli bölümlerin kendilerine yardım verdiğini söyledi.

HAYAMOR fikrinin, bilhassa hasta ziyaretleri dahilinde gece vardiyalarında hemşirelerin birçok sıkıntılarla karşısında karşıya kaldıklarının görülmesi üzerine ortaya çıktığını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bilhassa gece vardiyalarında hemşirelerin birçok sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını gördük. Yanlış ilaçların verilmesi, hastalara karşısında hitabın yanlış olması gibi durumlar var. Buna yönelik bir hafıza oluştu bende. Hemşireye ve hastaya muavin bir robot yapma fikri ortaya çıktı. Yaklaşık 3 takvim bir araştırma geliştirme sonucu ortaya çıkan bir makine. Prototip olduğu için birçok aksama ve problemlerle aleyhinde karşıya kaldık. Geliştirdiğimiz sistemle hekim, hasta ile iletişime geçebiliyor. Robot, hastalara ilaç ve su ibraz ediyor. Dokunmatik bir ekran düşündük, hasta ekranda kendi resmine dokunduğunda kendine ait hazne açılarak ilacı ve suyu veriliyor.”

HASTAYLA KONUŞABİLEN ROBOT

Yıldırım, hastanelerde hastaların dosyalarının tutulmasıyla ilgili de problemlerle karşılaşıldığını açıklama ederek, “Geliştirilen robotla hasta bilgilerinin tutulması sağlanıyor. Hastanın resmine bastığınız süre hastaya ait tüm bilgiler ekranda görülebiliyor. Robotumuz 1,70 metre uzunluğunda, kendisi çizgi izleyen robot yapısı özelliğine sahip. Önündeki çizgileri izleyerek ilerliyor.” dedi.

Robotun “İyi günler, bugün nasılsınız? Sizi iyi gördük” gibi sözlerle iletişime geçtiği hastalara moral verdiğini dile getiren Şimşek, üzerindeki kamera ile hastanın doktorla görüntülü irtibat kurabildiğini aktardı.

65 kilogram ağırlığındaki HAYAMOR’un süratli üretime geçilmesi durumunda 25-30 kilograma değin düşürülebileceğini gösteren Yıldırım, geliştirdikleri robotu dağıtılmış yarışmalarda tanıttıklarını, kendileri ile irtibata geçen firmalar olduğunu fakat kar marjı düşük olduğu için ilginin az olduğunu sözlerine ekledi.

Hayamor

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir