banner

Kibar Holding, bir ya da iki şirketini halka arz etmeye hazırlanıyor

Kibar Holding, bir ya da iki şirketini halka arz etmeye hazırlanıyor

Kibar, holdingin enerji biriminin doğalgaz ithalat hacmini artırmak için, Hyundai Motor ile ortak oldukları Hyundai Assan otomobil fabrikasının ise yeni bir modelin üretime alınması için “mutfak çalışması” yürüttüğünü belirtti.

Bu hafta yapılacak aluminyum teknolojileri fuarı öncesinde Reuters’ın sorularını yanıtlayan Kibar, “Aluminyum ya da holding bazında bir takım yatırım düşüncelerimiz var. Burada Ankara ile mutabık olunduğu takdirde bazı açılımlar dahil düşünebiliriz. Bir-iki şirketin halka arzını deneyebiliriz” dedi.

Halka arz zamanlaması konusunda net bilgi vermeyen Nazik, “Borsanın bulunduğu seviyenin henüz düşük olduğunu düşünüyoruz, piyasa şartları iyileşmeye çalışıyor, birazcık daha gözlemleyerek aksiyon alma imkanımız var. Zaten bütün bilançolarımız, verilerimiz, (halka arza) uygun bir şekilde devam ediyor” dedi.

Nazik, sağlanacak gelirin küresel bir satın alma yapacak ölçekte olması halinde halka arzın manalı olacağını söyledi.
Ali Kibar, Nazik Holding’in geçen yıl 23 milyar lira olan satış gelirlerinin bu yıl 24 milyar liraya yükselmesinin beklendiğini belirtti. Holding cirosunun yüzde 40’ını demir-çelik ve aluminyum imal faaliyetleri, yüzde 40’ını ise Hyundai Assan oluşturuyor.

Nazik Holding bu sene yiyecek, aluminyum ve ambalaj alanında 140 milyon euro tutarında yatırım yaptı.

HYUNDAI ASSAN’DA YENİ MODEL

Nazik Holding, Koreli otomotiv üreticisi Hyundai Motor ile iki taraflı olduğu Hyundai Assan yılda 245,000 araç üretiyor.

Ali Nazik, Hyundai’nin i10 ve i20 modellerini Türkiye ve ağırlıklı olarak Avrupa pazarı için üreten tesiste üçüncü bir model üretilmesi için egzersiz yürüttüklerini oysa nihai bir karar alınmadığını söyledi.

Nazik, “Üçüncü bir modelin gelmesi için planlarımız var fakat bütün kararı almadan o açıklamayı yapmak istemiyoruz. Mutfak çalışmalarımız var diyebiliriz. Ne süre devreye girebileceği bütün karar alındıktan daha sonra kesin olur” dedi.

ENERJİ VE FİNANSMAN

Holding ayrıca Kibar Enerji ile doğalgaz ithalatı ve toptan satmak alanında faaliyet gösteriyor. Kibar, şirketin şu anda yılda 1 milyar metreküp olan doğalgaz ithalat hacmini artırmak için istişareler yürüttüğünü belirtti.

Kibar Enerji, enerji imal alanında ise son olarak Mart ayında yapılan güneş YEKA ihalesine girdi. Ali Nazik, güneş ve rüzgar enerji üretim tesisi ve santral donanım fabrikalarının beraber veya ayrı olarak kurulmasını öngören YEKA ihalelerinin bundan sonrakilerine girmeyi düşünmediklerini söyledi.

Kibar, “YEKA güneşe girdik. hemen (ihaleleri) almış olan firmaların (bundan sonraki sahaları) alması daha doğal gibi geliyor. Yatırım yapıldıktan sonradan ikinci bir yatırım yapacak firmaya yer değil… Güneş ve rüzgarın çekiciliği azaldı” dedi.

Ali Kibar, yatırımların finansmanı alanında ise eurobond gibi sermaye piyasası araçlarına görece yüksek maliyet nedeniyle şimdi sıcak bakmadıklarını ifade etti.

kibar holding Kibar Holding halka talep Kibar Holding Ali Nazik Ali Kibar kimdir

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir