banner

Kılıçdaroğlu’ndan son dakika açıklaması: Maç oynanırken kural değiştirildi

Kılıçdaroğlu'ndan son dakika açıklaması: Maç oynanırken kural değiştirildi

ANLAŞMA BELGESİ ÖZELLİĞİNİ YİTİRDİ
“‘Evet’i savunanlar hukukun dışına çıktılar fakat biz özenle hukuk kuralları içinde uğraş harcadık. Görüşlerimizi tüm vatandaşlarımızla paylaştık. Anayasalar birer toplumsal uzlaşma belgesidir. Toplumun en düşük yüzde 51, 50’si buna hayır diyor. Dolayısıyla bu tüzük değişikliği ve onun oluşturduğu tüm tüzük bir anlamda toplumsal anlaşma belgesi olma niteliğini büyük ölçüde yitirmiş durumda. Daha önemlisi bu hakiki önümüzde dururken siyaset kurumuna bir tahsis düşüyor. Anayasayı bir toplumsal anlaşma belgesi haline dönüştürmek. Bu Türkiye’yi keza içeride ayrıca dışarıda fazla daha güçlü devlet konumuna getirir. Bu çağrıyı yapmayı da bir partinin genel başkanı olarak yapmayı tayin addediyorum.

MAÇ YAPILIRKEN KAIDE DEĞİŞTİRİLMEZ
Hukuk devleti kavramı çok önemli, hukukun üstünlüğü kavramı fazla manâlı. Parlamentolar yasa yaparlar. O yasalara her vatandaş, kurum adapte etmek zorundadır. Eğer yasalara uyulmazsa hukukun üstünlüğü, hukuk devleti kavramı bere alır. YSK’dan bahsetmek isterim. YSK, üzülerek açıklama edeyim bu referandumu münakaşacı ışık halkası getirdi. Açık, net hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde size ilgili yasayı okuyorum. Seçim Kanunu’nun 97. maddesi ‘Üzerinde İlçe Seçim Kurulu, Sandık Kurulu mührü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır.’ Bunu ben söylemiyorum TBMM’den geçen Tercih Kanunu söylüyor. Fakat YSK, bir karar aldı bu zarfları geçerli kabul etti, niçin? Seçim Kanunu’nun 101. maddesi ‘ardındaki Sandık Kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçersizdir’ diyor. YSK toplandı ‘bunlar da geçerlidir’ dedi. YSK’ya şu soruyu sormak isterim. Vatandaşlar görevlerini yaptılar, oylarını kullandılar. Hiçbir itirazımız değil, vatandaşın oyuna sonuna kadar saygılıyız. Lakin hiçbir kurum kendisini parlamentonun üstünde göremez, böyle yetkisi de yoktur. Yasa maddeleri böyle, buna dayanarak çıkardığı genelge de böyle. Fakat siz oturuyorsunuz bir kişinin iktidar partisinden birisinin itirazı üstüne bunları geçerli sayıyorsunuz. Hangi gerekçeyle kendinizi parlamentonun üzerinde görüyorsunuz? Yapılan referandumu anlaşmazlığa neden olan ülkü getiriyorsunuz. Maç yapılırken maçın ortasında kaide değişmez. Evrensel hukuk kuralıdır bu. YSK, maçın ortasında zarflar açıldıktan daha sonra kuralları değiştiriyor, yasalara tutarsız olarak.

MEŞRUİYETİ TARTIŞMALI
Milletin kararına saygılıyız fakat milletin kararına YSK gölge düşürmüştür. Hukuksal açıdan da ulus vicdanı açısından da referandumun meşrutiyetini münakaşacı ayla getirdiler. Getiren kim? Yurttaş değil getiren YSK. YSK seçimin güvenliğinden sorumluyken bir referandumu anlaşmazlığa neden olan hale getiriyor. Aklın alacağı şey değil. Biz büyük bir milletiz, gücümüzü hukuktan, hukukun üstünlüğünden almalıyız. Kurumlar yasalara yerinde hareket etmek zorunda. Yapılan hatalı bir referandumu tartışmalı hale getiriyor. Alınan yanlış karar yasalara tutarsız karar referandumu anlaşmazlığa neden olan ülkü getiriyor. Bunu sonuna kadar takip edeceğiz.”

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir