banner

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) vakalarında azalma görüldü

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) vakalarında azalma görüldü

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nda (KKKA) vaka sayısında, Karadeniz Bölgesi’nde bu yıl belirgin bir düşüş yaşandığı belirtildi.

İHA’nın haberine tarafından, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Iftihar Köksal, bölgede bu sene KKKA hastalığında birkaç vaka dışında vaka olmadığını belirterek hastalıkta hiç beklemedikleri yönde bir azalma gördüklerini söyledi. Olgu sayısının yalnızca Karadeniz Bölgesi’nde yok Türkiye genelinde azalma olduğuna uyarı çeken Köksal, “KKKA vakalarında bizim de beklemediğimiz dek bir azalma oldu. Bu sevinç verici bir şart. Biz birincil vakalarımızı 2004 yılında yoğun görmeye başlamıştık. Her ne kadar 2002 yılından beri hastaları görüyor olsak da 2004 yılından itibaren vakalarda büyük bir artış olmuştu. Geçen yıldan önceki yıllara değin geçen vakit diliminde de her sene fazla sayıda vakanın olduğunu biliyoruz. Bilhassa Kelkit bölgesinden hastaların Trabzon’a gönderildiği görüyorduk ve hastaları izliyorduk. Ancak geçen sene keskin bir azalma oldu. Sadece bizde değil Türkiye’de ciddi bir azalma oldu” dedi.

“KKKA vakaları bundan böyle görmeyebiliriz”

KKKA hastalığının az daha dibe vurduğunu kaydeden Köksal, “Bu sene yaklaşık olarak dibe vurdu. Birkaç vaka dışında vaka olmadı. Öteki bölgelerle gerek Tokat, gerek Çorum olsun konuştuğumuzda onlar da bizden azıcık daha fazla olgu olmakla birlikte eski yıllara tarafından çok bariz bir azalma olmuş. KKKA vakalarını illaki artık görmeyeceğiz” diye konuştu.
Köksal, vakalardaki düşüşün sebepleri ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Birkaç sebep üstünde duruyoruz. Bunlardan birisi hastalığı semptomatik olarak geçirenler yanında yani belirtiyle geçiren yanı sıra dahası belirtisiz-asemptomatik geçirenler oldu. Yani bölgede yeterince antikor taşıyan kişi sayısı oldu. Bunu da saptamak için inceleme gerçekleştirmek lazım. Bir öteki sebepte KKKA virüsü içeren kenelerin neslinde bir tükenme oldu ve yeni kene enfeksiyonlar meydana gelmedi. Yani virüs bu bölgedeki epidemiyolojik döngüsünü tamamladı. Tabii eğer yeni bir giriş olmazsa… Çünkü virüsün genetik farklılıkları olabiliyor, bizdeki virüs ile İran’daki virüs ayrı olabiliyor… ya da Balkanlar’daki virüs yapısı farklılık gösterebiliyor. O nedenle şunu ön görebiliyoruz. KKKA artık Türkiye’de önemli bir hastalık olmaktan ve toplumun büyük bir kesimine etkilemekten çıkacak gibi duruyor” dedi.

Kırım Kongo Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı KKKA olgu

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir