banner

Kocaeli’de göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi battı – Son dakika

Kocaeli'de göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi battı - Son dakika

Sahil Emniyet Komutanlığı’ndan, Kocaeli/Kefken açıklarında içerisinde göçmenlerin bulunduğu bir balıkçı teknesinin batması sonucu 19 kişinin hayatını kaybettiği, arama faaliyetlerinde 40 göçmenin kurtarıldığı, 9-11 dolayında göçmene karşın arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Komutanlıktan yapılan yazılmış açıklamada, 22 Eylül 2017 tarihinde saat 01.35‘te ticari bir gemi kadar Kefken/ Kocaeli 64 deniz mili kuzeyinde içerisinde yamalı göçmenlerin bulunduğu bir balıkçı teknesinin takviye talebinde bulunduğu ihbarı alındığı belirtildi.

İhbarın alınmasının ardındaki Sahil Güvenlik Komutanlığı kadar bölgeye, bir Sahil Güvenlik uçağı ve iki Sahil Emniyet botunun sevk edildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bölgede yer alan ticari gemilerle arama kurtarma faaliyetlerine katılmak maksadıyla koordine kurulmuştur. Saat 05.03’te battığı bildirilen yamalı göçmen teknesine karşın icra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde, saat 05.25’te Sahil Güvenlik uçağı bölgeye intikal etmiş ve 2 adet SAR (Arama Kurtarma) kitini denize atmıştır. Bölgeye saat 05.38’te intikal eden Sahil Güvenlik botu tarafından denizden 23, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı helikopteri göre 1, ticari gemiler kadar 16 edinmek üzere toplam 40 kazazede ilk aşamada sağ olarak kurtarılmış, müteakiben 19 cansız karoser denizden alınmıştır. Göçmen ifadelerine göre, kayıp olduğu değerlendirilen takriben 9-11 kayıp düzensiz göçmenin aranması faaliyetlerine devam edilmektedir. Arama kurtarma faaliyetlerine destek temin etmek maksadıyla görevlendirilen 1 Sahil Emniyet uçağı, 1 helikopterli Sahil Güvenlik korveti, 2 Sahil Güvenlik botu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı 1 uçak, 1 helikopter ve 2 emniyet gemisi ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne emrindeki 1 kurtarma botu bölgeye intikalde olup, 5 ticari gemi arama kurtarma faaliyetlerine iştirak etmektedir.”

HAMILE KADININ BEBEĞİ KURTARILAMADI

Kurtarılan göçmenlerin bulunduğu TCSG-74 Sahil Güvenlik botu, Kefken Limanı’na ulaştı.

Aralarında çocukların da bulunduğu göçmenler, limanda kurulan seyyar hastanede sıhhat kontrolünden geçirildi.

Daha sonradan bir takım göçmenler, hazırlanmış bekletilen ambulanslarla Kocaeli’deki hastanelere kaldırıldı.

Durumu ağır olan 2 kişi, helikopterle Kocaeli’deki bir hastaneye sevk edildi.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Kullanım Hastanesi’ne kaldırılan hamile bir kadının karnındaki bebeğinin ise yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadığı öğrenildi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Teknenin batması sonucu hayatını kaybedenlerin cenazeleri de hastane morguna götürüldü.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin kaybolan göçmenlerin bulunması için arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Öte yana Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca yamalı göçün önlenmesi nedeniyle yürütülen araştırmalar kapsamında, 13 Ağustos-9 Eylül 2017 tarihleri arasında Karadeniz’de 7 olayda 834 göçmen yakalanarak muhtemel can kayıpları önlenmiş, 10 göçmen kaçakçısı da gözaltına alınmıştı. Ayrıca öteki kolluk birimleriyle ortak yürütülen faaliyetlerde de jandarma ekiplerince 2 olayda 237 göçmen ve 5 organizatör yakalanmıştı.

Yasa dışı göçün önlenmesi için Ege ve Akdeniz’de olduğu gibi Karadeniz’de de Sahil Emniyet Komutanlığı unsurları denizden ve havadan, güvenlik ve jandarma ekipleri ise karadan denetimlerini sürdürüyor.

 

kocaeli

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir