banner

Kolejin ‘külkedileri’

Kolejin 'külkedileri'

TAMAMEN ne zaman başladığı bilinmiyor. Ama 1878’de kurulan İzmir Amerikan Lisesi’nin ilk yıllarından itibaren okulda hizmet alanında çalışanlara ‘teşekkür yemeği’ olarak aşina ve ‘çalışan günü’ diye nitelendirilen, her baharda yapılan yemekte okuldaki roller değişiyor. Hizmetli, çaycı, şoför özel davetle eğlenceye çağırılıyor, müdürler ve öğretmenler onlara hizmet ediyor.

DAVETİYEYLE ÇAĞIRILIYORLAR
‘Çalışan günü’nde yıl boyunca öğretmenlere ve yöneticilere hizmet eden temizlik, emniyet ve mutfakta çalışan personel bir davetiyeyle bu özel geceye çağırılıyor. Aileleriyle birlikte en güzel yemeklerle donatılmış masalarda ağırlanıyor. Müdürler öncelikle almak üzere öğretmenler, bu kuytu kahramanlara hizmet yarışına giriyor. Sene her tarafında öğretmenlere, yöneticilere servis yapan çalışanlar, bu yer değiştirmeden mutlu. Çünkü o gün erkenden evlerine dağılıp kuaföre gidip, en şık elbiselerini giyerek parfümlerin güzel kokusuna bulanıyor ve saat 20.00’yi gösterdiğinde yanlarında çocukları, arkadaşları, akrabalarıyla sabah yerleri sildikleri, nehir servisi yaptıkları iş yerlerinde bu kez yöneticileri kadar kapıda karşılanıyorlar.

Bu özel günde müdürler ve öğretmenler onlar için yemek yapıp, bulaşıkları yıkıyor, etrafı temizliyorlar.

Bağımsızlık’in de katıldığı bu özel günde önlerinde önlükleri ve kafalarında aşçı şapkalarıyla çalışanları karşılayan müdürleri, oturacakları yerleri başta onlara gösterip servise başlıyorlar. Yönetici ve öğretmenler aralarında yaptıkları meslek bölümüne tarafından kimi yemeği hazırlıyor, kimi masayı düzenliyor, kimi servisi yapıyor, kimi de yemek sonrası bulaşıkları yıkamak ve salonu arındırmak için bekliyor. Çalışanlara ise yapılacak tek şey kalıyor, o da gecenin zevk almak. Yılda bir kez kendilerine ayrılan bu gecenin keyfini sürüyorlar, müzik aleti çalıyorlar, dans ediyorlar, eğlenerek salondan ayrılıyor.

Kolejin külkedileri

BULAŞIKLAR ÖĞRETMENLERDE
İZMİR Amerikan Lisesi’nin Müdürü Didem Erpulat, şunları söyledi: “Aile kavramı bizim için önemli. Bunun için de tüm paydaşları hayatın her alanına dahil ediyoruz. Eşitliğe fazla tartma veriyoruz, hiyerarşik bir yapıyı da vurgulamıyoruz. Hepimizin aynı platformda eşit bireyler, paydaşlar olarak yaşadığı bir alıştırma ortamı yaratmaya çalışıyoruz. En güzel etkileşim servis derhal oluyor. Sene boyunca size servis yapan kişilere, bu sefer siz servis yapıyorsunuz. Ailelerinin yanında hepsine teşekkür ederek bunu yapıyoruz, çok mutlu oluyorlar. Sınırlar kalmıyor. Hepimizin benzer gemide olduğunu sezdirmek istiyoruz.”

ÇALIŞAN GÜNÜNDE ÇOK EĞLENİYORUZ
FİKRİYE Mutlu, kolejde temizleme görevlisi. 10 yıldır burada çalışıyor. Çalışan gününde çok eğlendiğini söyleyen Fikriye Mutlu, duygularını şöyle açıklama ediyor: “Bize büyük değişiklik oluyor. Çalışan gününde çok eğleniyoruz. Birincil zamanlar müdürlerimizin bizi karşılaması, servis yapmasını yadırgıyordum. Fakat daha sonra alıştım. Yıl baştan başa biz onlara hizmet ediyoruz, o gün de bize onlar hizmet ediyor. Bizimle yakından ilgileniyorlar.”

Lisede 19 yıldır şoförlük yapan Cafer Vural, “Hâla arabasında şoförlük yaptığım müdürlerin beni kapıda karşılamasına, bardağım boşalınca su koymasına alışamadım. Gecenin ilerleyen saatlerinde bundan böyle ailemle birlikte bunun keyfini çıkarmaya çalışıyorum” diyor.

Kolejin külkedileri

YAPTIĞIMIZ İŞE SAYGI DUYUYORLAR
LEYLA Erbay Erol, lisenin çaycısı. Takriben 20 yıldır lisede çalışıyor. Duygularını şöyle paylaşıyor: “Burada akarsu servisi ve temizlik yapıyorum. Ilk geldiğim yıl çok şaşırmıştım, heyecanlandım. Biz oturuyoruz, onlar suyumuzu dolduruyor, yemeğimizi getiriyor. Tedirgin oldum, çekindim. Yerimden kalkıp ben yapmak istedim. Ama bize öyle güzel şeyler söylüyorlar oysa çocuklarımızın eşlerimizin yanında, onur duyuyoruz. Fazla hoş bir gelenek. Yaptığımız işe saygı duyduklarını gösteriyorlar.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir