banner

Kont Dracula’nın esir tutulduğu Tokat Kalesi’ndeki gizli geçitte su çıktı

Kont Dracula'nın esir tutulduğu Tokat Kalesi'ndeki gizli geçitte su çıktı

Tokat’ta Eflak Beyliği Prensi Kont Dracula’nın tutsak tutulduğu öne sürülen Tokat Kalesi’nde sürekli restorasyon çalışmaları esnasında bulunan ve ‘Ceylan Yolu’ olarak adlandırılan sıcacık geçidin yaklaşık 130’uncu metresinde su çıktı. Çıkan su nedeniyle sıcacık geçitte araştırmalar sonlandırıldı. 

DHA’nın haberine göre, Tokat Valiliği, Tokat İl Özel İdaresi ve Tokat Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü göre Tokat Kalesi’nin turizme kazandırılması amacıyla 2009 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı.

2010 yılında bir bölümü tamamlanan çalışmalar geçen sene tekrar başladı. Araştırmalar dahilinde, Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma amaçlı kullanılan kalenin burçları sağlamlaştırılarak, kale çevresinde kazı çalışmaları yapıldı.

3 kazıbilimci denetiminde yapılan çalışmalarda erzak küpleri, askeri sığınak, dar geçit ve 2 zindan bulundu. Bu zindanlardan birinde, 1431-1476 yılları arasında yaşamış Eflak Beyliği prensi Kont Dracula’nın tutsak tutulduğu ileri sürüldü.

“SARNIÇ TÜNELİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI”

Tokat Valisi Ömer Toraman, beraberinde Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır çalışmaları inceledi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir