banner

Kuru üzüm fiyatları hem üreticiyi hem de ihracatçıyı sevindirdi

Kuru üzüm fiyatları hem üreticiyi hem de ihracatçıyı sevindirdi

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı Birol Celep yaptığı açıklamada, Bakan Fakıbaba’nın Manisa’da rekolte tahminine ilişkin yaptığı açıklamada üreticilere “Üzümü 4 liranın altında sattırmayacağız” mesajını verdiğini, ilk üzümün kilogramını 4 lira 10 kuruştan satın aldığını hatırlattı.

Yeni sezonda çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesinin 313 bin ton olacağının varsayım edildiğini ifade eden Celep, “Bakan Fakıbaba’nın çekirdeksiz kuru üzümü 4 liranın altında sattırmayacağı yönündeki açıklaması gayet olağan, bunun düşük bir fiyat olduğunu düşünmüyorum. Bu sayı, hem imalatçı ayrıca de ihracatçı için yerinde. Biz 313 bin ton ürünün hepsini satarız” dedi.

Celep yaptığı açıklamada, Türk üzümünün diğer ülke üzümlerine kadar üstün özelliklere sahip olduğunu, dünyada aranan bir marka haline geldiğini belirterek iyi bir ihracat sezonu beklediklerini kaydetti.

Kuru üzümün takriben yüzde 80’inin Avrupa Birliği ülkelerine satıldığına dikkati çeken Celep, iki yıldır bakanlık ve çiftçilerin üzümlerin üzerindeki insan sağlığını etkileyen ilaç kalıntıları üstünde çalıştığını ve bunun sonucunda gümrüklerden geri dönüşlerin azaldığını ifade etti.

“DEVLETİN FİYATLARA MÜDAHİL OLMASI SEVİNDİRİCİ”

Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire de üreticinin fiyatı 5 lira olarak beklediğini, açıklanan rakamın bunun aşağı kaldığını oysa fiyata bir taban getirilmesinin memnuniyet yarattığını aktardı.

Alım garantisinin kayda değer bir avantaj yaratacağına muhabere eden Kaçire, “Biz daima devletin alımlara müdahil olmasını istiyorduk. Bu Nedenle artık üreticinin elinde mahsul kalmayacak” dedi.

Türkiye 2016-2017 sezonununda 313 bin ton kuru üzümün 270 bin tonu ihraç ederken bu ihracattan 420 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandı. Kuru üzüm ihracatının 218 bin tonu ise AB ülkelerine yapıldı. ahmet eşref fakıbaba üzüm fiyatları kuru üzüm fiyatları kuru üzüm ihracatı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir