banner

Kütahya’da 1.25 milyar liralık yatırım için imzalar atıldı

Kütahya'da 1.25 milyar liralık yatırım için imzalar atıldı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, kentteki bir otelde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa’nın en büyük ambalaj sanayi şirketlerinden biri olan Hamburger Containerboard firmasının, Kütahya’da 500 kişiye istihdam sağlayacak bir yatırım kararı aldığını söyledi.

Kütahya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde, takriben 500 bin metrekarelik alanda yapılacak kağıt fabrikasının manâlı bir yatırım olduğunu bildiren Nayir, şunları kaydetti:

“Bu 300 milyon euroluk yatırım, ülkemize yapılan doğrudan tanıdık olmayan yatırımların sürdüğünü, milletlerarası sermayenin ülkemize duyduğu güveni göstermesi açısından da bizim için önemli bir yatırım. Böyle bir ilk elden tanıdık olmayan yatırımın ilimize yapılacak olmasının sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Proje, 2020’de tamamlanacak ve üretime başlayacak. Bu cins yatırım kararlarının alınması, yoğun ve meşakkatli bir süreci gerektiriyor. Işyeri, uzun müzakereler ve ayrıntılı incelemeler sonucu bu kararı verdi. Yatırımcı firmanın yetkilileriyle ilk temaslar, geçtiğimiz yılın şubat ayında başladı ve günümüze değin geldi. Bu süreçte firmanın yatırım yeri ile ilgili taleplerinin karşılanması için bambaşka halk kurum ve kuruluşları ile iş birliği içerisinde çalışıldı.”

YENİ YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ

Nayir, firmanın yatırım için Kütahya’yı tercih etmesinin kentin coğrafi konumu, yatırım avantajları ve uygulanan takviye ve teşvikler baştan sona olduğunu dile getirerek, “İnanıyorum fakat bugün ilk adımını attığımız egzersiz ile Kütahya’ya gelecekte alınacak yatırım kararlarının önünü açmış olacağız.” diye konuştu.

KÜTAHYA’YA RENK GETİRECEK

Fabrikanın Türkiye Genel Müdürü Velişah İner de firma hakkında bilgiler verdi. Kütahya’ya birincil geldiklerinde çok fazla fikirlerinin olmadığını gösteren İner, şöyle devam etti:

“Ilk toplantımızdan başlayarak, bugüne gelinceye dek beraber çalıştığımız bütün değerli halk müziği, Kütahya ile ilgili teknik konulardaki fikrimizi değiştirmenin yanında Kütahya ile şehvetli bir tahvil kurmamızı sağladı. Burada 480 bin ton kapasiteli bir kağıt imal tesisinden bahsediyoruz. Bu, Türkiye’deki mevcut üretim kapasitenin yüzde 18’i anlamına kazanç. Türkiye’deki mevcut üretim yapan tesislerin yarısının eski teknoloji olduğunu kabul edersek bu yatırım, keza Kütahya’ya hem de Türkiye’ye bir renk getirecektir. Günde 120 tır giriş çıkışı olacak ve ürünlerin çoğunu yurt içinde değerlendireceğiz. Kalan kısmını da ihraç edeceğiz. Fabrika çalışmaya başlamadan bir ya da bir buçuk sene önce egzersiz arkadaşlarımızı almayı planlıyoruz. Cari açık olarak Türkiye’ye yılda 180 milyon avro katkıda bulunacak bir tesis olacak. Orta vade planlarımızda bugün konuştuğumuz kağıt fabrikasından bir tane daha yapılmasını düşünüyoruz.”

Konuşmaların gerisinde Vali Nayir ve Hamburger Containerboard GmbH Genel Müdürü Harald Ganster yer tahsisi için hazırlanan protokolü imzaladı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir