banner

Manisa’daki toplu asker zehirlenmeleri soruşturmasında yeni gelişme!

Manisa'daki toplu asker zehirlenmeleri soruşturmasında yeni gelişme!

Yargıtay Savcılığına atanan Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Manisa 1. Piyade Tugay Komutanlığında yaşanan 3 öbür besin zehirlenmesiyle ilgili soruşturma kapsamının genişleyebileceğini söyledi. Şimşek, keza FETÖ’nün Manisa’daki yönetimsel ve finansal yapılanmasıyla ilgili hazırlanan ve 600’den artı şüphelinin olduğu çatı iddianamesinin ise 20 Temmuz’da mahkemeye sunulacağını belirtti.

HSK Yaz Kararnamesi ile Yargıtay Savcılığına atanan Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Manisa Gazeteciler Cemiyetine veda ziyaretinde bulundu. Takriben 2,5 senedir Manisa’da hizmet verdiğini ve Manisa basını ile uyumlu bir egzersiz içinde olduklarını belirten Şimşek Manisalı gazetecilerden helallik istedi. Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç da Yıldırım’e yeni görevinde başarılar diledi. Şimşek daha sonra basın mensuplarının FETÖ iddianamesi ve askeri birlikte yaşanan beslenme zehirlenmeleriyle ilgili yürütülen soruşturmalarla ilgili sorularını yanıtladı.

‘İDDİANAME 20 TEMMUZ’DA HAZIR’

Manisa’da yürütülen FETÖ soruşturması dahilinde iddianamenin ne vakit hazır olacağının sorulması üzerine Yıldırım, “Bu süreci biliyorsunuz. 2015’in Mart ayından itibaren başlatıp, kasımda ilk gözaltıların yapıldığı ve 15 Temmuz’a kadar aralıksız Manisa’daki idari, finansal yapılanmanın Türkiye’ye de örnek gösterilen bir çatı iddianamesi çalışmamız devam ediyor. Bizler ödev olduk gidiyoruz lakin bu bir takım işi. Savcılarımız Kazım Özsoy ve Serhat Özmen bu işin başındalar ve çalışmalarına devam ediyorlar, etmeye de devam edecekler. Adli tatil öncesi idari, mali yapılanmanın çekirdek mütevelli heyetiyle ilgili iddianame hazır ışık halkası geliyor 20 Temmuz’a değin. Onun dışarıya askerler ve polislerle ilgili olan iddianamelerimiz de temmuz ayının ardına kadar hazır hale gelecek. İlçelerden de hazırlanan 15 Temmuz ve sonrası, örgüt üyeliği, bu yapının içinde olan mütevelli heyetleriyle ilgili fezlekeler ve dosyalar da gelmeye başladı. Münferit olarak onları da tek tek açıyoruz. Manisa’daki yönetimsel parasal yapılanma çatı iddianamesi dosyamız fazla geniş bir dosya ve 600’den fazla şüphelimiz var. Ancak 600 kişinin aynı anda yargılanmasının doğrusu ve hukuken muhtemel olmaması ve zorlanılması nedeniyle idari finansal yapılanmayla ilgili esas dosyamızı 4-5 gruba ayırdık. Bu 4-5 grubun içinde en tartı arz eden birincil grupla ilgili iddianameyi yani herkesin ilgiyle beklediği iddianame 20 Temmuz’a değin mahkemesine sunulacak. Avukat yapılanmasıyla ilgili iddianame de 20 Temmuz’a kadar mahkemeye sunulacak. İddianameleri mahkemeye veriyoruz, mahkemeler de bunu inceliyor. İlgili ağır suç oluşturan mahkemeleri. Beceriksiz bazı hususlar görürse bunları iade ediyor ve o eksiklikler gideriliyor fakat onlar çok süre alacak durumlar değil” diye konuştu.

‘CEZAEVİNE 500 ŞAHSIYET DURUŞMA SALONU YAPILIYOR’

Yargılama için salonların eksik olduğunu ve bu yüzden Manisa E Tipi Kapalı Cezaevindeki bir salonu mahkeme salonuna döndürmek için gerekli izinlerin alındığını ve çalışmaların önümüzdeki hafta başlayacağını kaydeden Yıldırım, “Manisa merkezde bulunan E Tipi Cezaevi içinde teçhizat malzemelerinin bulunduğu, mahkumların kullandığı spor salonu büyüklüğünde bir yerimiz mevcut. O yer üstünde biz bir fizibilite çalışması yaptık, bitirdik Bakanlığı da sunduk. Bize takriben 1,8 milyon TL ödenek gönderildi. Bu para çerçevesinde şu an orada bir çalışma yapıyoruz. Muhtemelen ağustos ayının sonuna kadar da oradaki duruşma salonumuz hazır ülkü gelecek. Mahkeme salonumuzun kapasitesi de yaklaşık olarak belirsiz sayısı açısından 150, basın mensupları, kesin olmayan yakınlarını da hesaba kattığımızda yaklaşık 500 kişiyi içinde barındırabilecek bir plan ve projeyle bakanlığa sunduk. Önümüzdeki hafta içerisinde de inşaat ve incelemeler başlayacak” ifadelerini kullandı.

Tutuklu FETÖ üyelerinin Manisa’da mı yoksa başka bir şehirde mi yargılanacağı yönündeki bir soruya ise Şimşek şu yanıtı verdi:

“Baskın ve savcılar ile mülki idare amirleri yani vali, kaymakamlar İzmir’de yargılanacak. Onun dışındakilerin tümü burada yargılanacaklar. Darbe teşebbüsüne katılanların tümü Manisa’daki konuyla ilgili burada yargılanacaklar buna komutanlar da dahil.”

‘SORUŞTURMA GENİŞLEYEBİLİR’

Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında yaşanan 3 öbür besin zehirlenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma zarfında da açıklamalarda yer alan Şimşek, “Yemek Yemek şirketiyle ilgili yürüttüğümüz soruşturma zarfında 10’a yakın bir tutuklumuz var. Askeri heyetin de içeride bir kontrol heyeti tespit ettik bunda 6 tane rütbeli asker vardı. O 6 askerle ilgili yaptığımız soruşturmada bir tanesi tutuklandı, iki tanesini biz savcılıkça serbest bıraktık. 3 tanesini de tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk ettik oysa duruşma adli kontrolle özgürlük bıraktı. O 3 adli kontrolle özgürlük bırakılan rütbeli subaylarla ilgili savcılık olarak itiraz ettik. Şuan duruşma heyeti itirazımı inceliyor. Onun haricen bu birincil olayın belli başlı sebebi olan hindi eti, salmonella virüsünün buluştuğu konuyla ilgili İzmir’de bu hindinin alındığı şirketle ilgili de bir çalışmamız var. Onu da Hüseyin Plato isimli savcımız titizlikle yürütüyor. Bu soruşturmada İzmir’den alınan bu şirketle ilgili yapılacak çalışmalar, şuana dek toplanan deliller, adli tıptan gelen otopsi raporu, sağlık kurullarından gelen raporların tümü bir havuzda harmanlanıyor. Ona tarafından ilerleyen zamanda bu soruşturmayla ilgili genişleme de olabilir bu çerçevede de kalabilir. O konuda net bir şey söylemeyeyim fakat yemek şirketinin satın alma müdürü ve bu işlerden sorumluluk sahibi genel müdürü de tutuklandı. Şu lahza içerideler. Umulan Ulusal Savunma Bakanlığı son olaydan daha sonra yemek yemek şirketiyle yaptığı ihaleyi feshetti. Bu konuda feshetme yetkisi burada yok. Tugaydaki bunları denetlemeyle görevli askeri heyetle ilgili Ulusal Savunma Bakanlığı da tanımlama yaptı açığa alındılar. Ondan daha sonra da adli tahkikat safhasına geçildi. Şart bundan ibaret” diye konuştu.

‘SU TEMIZ ÇIKTI’

Zehirlenmeye niçin olabilecek tüm ihtimalle üzerinde durduklarını ve her türlü tetkiği yaptırdıklarını kaydeden Şimşek, “Bize gelen raporlar var. Adli tıp raporu geldi İzmir’den sudan kaynaklı bir şart yok. Zaten biz sudan kaynaklı bir sıkıntı olmadığına o dönemde de kanaat getirmiştik. Şöyle oysa; bu sudan kaynaklı bir hastalık olsa, sudaki bakteriyel bir durumdan olsa oradaki rütbeliler de dahil, oradaki lojmanlarda oturan çoğu insan da bundan etkilenirdi. Yani siviller de etkilenirdi ama bakıyorsunuz yalnızca yemek yemek yiyenler yada yemekle bağlantı halinde olan insanlarda bu can sıkıntısı yaşandı. Su ilgili çözümleme yaptırmamızın sebebi açık hiçbir bölge kalsın istemedik. Ihtimal olabilecek her türlü tetkik, çözümleme, tahlil yapılsın istedik, bir şey atlanmasın istedik. Ondan nedeniyle suyla ilgili analiz yaptık ve su pak çıktı” dedi.

Yapılan ziyaretin gerisinde Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç Yargıtay Savcılığı görevine atanan Akif Celalettin Yıldırım’e kahve fincanı takımı hediye ederek yeni görevinde başarılar diledi.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir