banner

Marine Le Pen’in yetkileri elinden alınan yardımcısı istifa etti!

Marine Le Pen'in yetkileri elinden alınan yardımcısı istifa etti!

Fransa’da fazla sağ parti Ulusal Cephenin (FN) Başkan Yardımcısı Florian Philippot, Genel Başkan Marine Le Pen’in yetkilerini elinden almasından bir gün sonra partisinden istifa ettiğini bildirdi.

France 2 televizyon kanalına konuşan Philippot, “Hiçbir şeyden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğum duyuru edildi ve ben bundan, hiçbir şey yapmayan Genel Başkan Yardımcısı olma maskaralığından hoşlanmadım.” ifadelerini kullanarak partiden istifa ettiğini açıkladı.

Partililerin bu durumdan fena etkilendiğini kaydeden Philippot, görevlerinin elinden alınmasından sonradan artık partide kalamayacağını belirtti.

Philippot’nun istifası Le Pen ile aralarında bir süredir aralıksız sürtüşmenin bir sonucu olarak görülüyor. Le Pen dün “Philippot, çıkar çatışmasına niçin olan Yurtseverler Başkanlığı ve partideki taktik ve iletişimden sorumluluk sahibi Genel Başkan Yardımcılığı gibi iki farklı sorumluluğa son verme çağrıma yanıt vermedi.” diyerek Philippot’nun yetkilerinin elinden alındığını duyurmuştu.

2009’dan itibaren Le Pen’in danışmanlığını yapan Philippot, 2012’de de Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmişti. aynı zamanda Avrupa Parlamentosu Milletvekili olan Philippot, bu yılın mayıs ayında Yurtseverler isimli oluşumu kurmuştu.

Son seçimlerden sonra ikili arasındaki görünüm ayrılıklarının arttığı belirtilirken özellikle Avrupa Birliği (AB), avro ve ulusal özgür gibi konularda ortaya meydana çıkan görüntü ayrılıklarının istifaya dışarı giden yolu açtığı kaydediliyor.

Fransa’da son 60 yılın yöneticilerinin vazgeçilmez okullarından biri olarak görülen Ulusal İdarecilik Okulu (ENA) mezunu olan Philippot, Le Pen’in, partinin sloganlarından biri haline gelen “Avrodan ayrılıp Fransız frangına geri dönme” vaadini parti programından çıkarması üzerine istifa sinyali vermişti.

bu arada, FN’den Avrupa Parlamentosu Milletvekili olan Sophie Mortel de Philippot’ya destek vererek istifa ettiğini açıkladı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir