banner

Melih Gökçek: FETÖ’nün tamamen bitmesi 10 yılımızı alır

Melih Gökçek: FETÖ’nün tamamen bitmesi 10 yılımızı alır

Mustafa Arıdoru

Mustafa.aridoru@iha.com.tr

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 1994 Ankarası’ndan günümüze gelen Ankarayı, projeleri, neleri değiştirdiklerini ve başardıklarını anlattı. Gökçek aynı zamanda yeni dönemde aday olup olmayacağını da açıklarken Abdullah Gül ile ilgili iddialara da net cevap verdi.

İşte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Türkiye Gazetesi’nden Mustafa Arıdoru’nun sorularına cevapları..

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 1994 yılında adaylığınızı koydunuz ve o dönemden beri görevinizin başındasınız. Bize 94 öncesi Ankara’yı ve sonrasını anlatır mısınız?

Ankara’da sular akmazdı. Haftada 3 gün gelir 4 gün gelmezdi. Hava kirliliğinden hiç mübalağa etmiyorum kuşlar dallardan canlı olarak dökülürdü. Bilhassa astım hastaları kış aylarında sokağa çıkıp gezemezlerdi çünkü vefat vakaları yaşanırdı. Ankara’nın bir çöplüğü vardı. Çöplükten çıkan duman tüm Ankara’yı sarar, kirli kokudan geçilmezdi. Temizleme tesisi yoktu. Kirli sular aracısız olarak nehirlere akar ve nehirleri kirletirdi. Trafik tam bir hercümerçti. Ankara’da gideyim gezeyim bir parkta oturayım dediğin vakit bir tek Gençlik Parkı vardı. O da mezbelelik haline gelmişti. Böyle bir Ankara aldık. Ve Allah’a hamdolsun 23 yıl içerisinde yepyeni bir Ankara doğdu. Bu Ankara’nın geçen günkü Ankara’yla karşılaştırma edilmesi muhtemel yok.

Bugün Ankara’yı çıta olarak pek bir yere getirdiniz oysa kamuoyundaki açıklama şu bundan böyle, “Melih Gökçek’in zirvesi bu”, “Gelebileceği en üst noktada”. Dolayısıyla siyasete doygunluk var mı?

Belediyecilikte hiçbirzaman bir olayda doyum olmaz. defalarca yeni şeyler yaparsın. Ben 5 dönemde Ankara’yı yenilenmeye, yeni yeni şeyler yapmaya çalışıyorum. Bu dönemde de fazla kayda değer projelere imza atmaya çalışıyoruz. Bunların en önemlisi Ankapark, İnanç Müzesi , Kutsal Emanetler ve Tarih Müzesi. Ayrıca bunların haricinde yapmak istediğimiz bir kanal projemiz ve yeni bir uydu şehir kurma projemiz var. Bunların tümü devam ediyor. Bunların bir kısmı Allah nasip ederse seçimlere değin biter ama seçimlerden sonra bu projelerin devamı mutlaka uzun vakit olacak. Neler yeniden yapacağımızı mutlaka yeni dönemde söyleriz. Çoktan onları söylemek aday olup olmadığımız muhakkak olmadan abesle iştigal olur. 

Yeni dönemde namzet olacak mısınız peki?
Aday olur muyum? Namzet adayı demek lazım. Namzet adayı almak gönlümden geçiyor. Lakin bunun için her şeyden önce Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın takdiri fazla kayda değer. Halkımızın oy verip vermemesi manâlı. En önemlisi de Cenab-ı Allah’ın bize nasip edip etmemesi. Allah nasip ederse bir dönem daha olmak isterim. 

Sizin gibi 5 dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapan Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki vardı. Kendisi şu anda AK Parti milletvekili ve Çevre- Şehircilik Bakanı. Sizin de önünüzde böyle bir siyasi kariyer planı var mı?
Yok hayır. Ben belediye başkanlığını seviyorum ve buna devam etmek istiyorum. Olur olur, olmaz olmaz. Nasip İnşallah.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her zaman yanına oldunuz. 15 Temmuz süreci olsun Gezi olayları olsun.. Bu vefayı anlatır mısınız?

Ben Recep Tayyip Erdoğan’ı Cenab-ı Allah’ın Türkiye’ye bir lütfu olarak düşünüyorum. Ve bütün mücadelesi, davası için memleketi için bayrağı için vatanı için yapmış olduğu etkinlikler ortadayken ona yardımcı olmak bir inanan insan olarak yükümlülük. Çünkü Cenab-ı Allah bölünmeyin, dağılmayın birbirinize aleyhinde da herhangi bir hatalı yapmayın diye buyuruyor. Müminler kardeş ve bilhassa başınızdaki lideriniz olan insana sahip çıkmakta netice itibariyle bir Müslüman olarak borcumuz. Biz bu borcumuzu eda ediyoruz. Allah muhafaza buyursun Recep Tayyip Erdoğan’n başına bir şey gelmiş olsa Türkiye’de sadece ona oy verenler değil bütün dünyadaki mazlum milletler üzülür. Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıkmak, bütün mazlum milletlere de sahip çıkmak anlamına geliyor. Ve bu konuda da bizim elimizden gelen gayreti sarf etmekte boynumuzun borcu oluyor. Biz de bu boynumuzun borcunu eda etmeye çalıştık.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bizim kendi başkanlık sistemimiz Türkiye’ye yerinde bir sistem olarak ortaya çıktı. Çünkü tüzük değişikliği yapılabilmesi için her şeyden önce MHP ile bir konsensüs gerekiyordu. O konsensüs neticesinde meydana çıkan bir başkanlık sistemi. neticelere vesile olacak bir değişiklik diyelim.

Sayın Kadir Topbaş önümüzdeki dönem yokum diyor. Sizce devam etmeli mi?
Başkasının kendi kararı hakkında benim söz söylemem abesle iştigal olur. O onun takdiri. Kendisinin takdir edeceği bir konu.

İstanbul’un yeni dönemde başkan adayı sizce nasıl bir profil olmalı?
Bir Ankara Belediye Başkanı olarak İstanbul profilini çizmek ayıp bir şey. Onun için pek bir ayıbın içerisine girmem. Onu açık açık ifade edeyim.

Kanal İstanbul projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kanal İstanbul mükemmel bir proje. Türkiye’nin projesi İstanbul’un yok. İnşallah gerçekleşir.

Tüm şehirlerin anıldığı bir hikayesi var. Oxford denilince kültür, Londra denilince kongreler, Frankfurt denilince fuarlar akla geliyor..Peki Ankara’yı marka olarak nasıl anlatmak gerekli? 

Ankara bir memur şehri. Biz burayı, memur kentinden sanayi ve teknoloji kenti haline getirmeye çalışıyoruz. Ben şunu söyledim; ticarette bir numara, sanayide iki numara olacağız. Ve Teknokentlerde de bir numara olmamız gerekli. Ankara’nın en yetkisiz olan yeri turizm. Turizm bizde değil inancını; Ankapark, Tarih ve Kutsal Emanetler Müzesi ile yıkıp, Ankara’yı bir turizm şehri yapacağız.

Bugünkü ana muhafet lideri hala yeni sistemi özümseyebilmiş yok. 2019’da bu sistemin geçmeyeceği yönünde iddiaları var. CHP sizce bir paranoya mı görüyor? 

Ciddiye almayın. Kılıçdaroğlu ne dediğini bilmez. Bugün böyle der yarın vazgeçer.

Sayın Abdullah Gül’ün 2019 için Cumhurbaşkanı adayı olması sizce öngürülebilir mi? Sayın Baykal’ın bu yönde bir iddiası olmuştu. Bağlı Sayın Gül bunu yalanladı.Siz nasıl değerlendirirsiniz?

Sayın Abdullah Gül, bizim partinin kurucularından olup gerçekte son derece kıymetli bir simadır. Ben sayın Abdullah Gül’ün bir bölen hiçbirzaman olmayacağına inanıyorum. Bu özellikle fitne fücur meydana getirmek isteyen çevrelerin gayreti olup, acaba AK Parti’yi bölebilir miyiz, parçalayabiir miyiz, iktidardan düşürebilir miyiz ondan daha sonra her tarafta FETÖ’cüleri galip getirebilir miyiz biçiminde uluslararası güçlerin ve FETÖ’nün arzusudur. Ben kuşkusuz Abdullah Bey’in ulusal bir insan olması nedeniyle böyle bir olay içerisine gireceğini düşünmüyorum. 

15 Temmuz Türkiye için bir son mudur? Yahut yeni tehditler söz konusu mu ve siz FETÖ ile ilgili ciddi uyarılarda bulunuyorsunuz. Size gelen bilgi midir, duyum mudur bunlar?

FETÖ Allah’ın izniyle beni, hiçkimseyi korkutma edemez. Kendileri kendi istikballerinin derdine düşmüş vaziyetteler ve gün geçtikçe de yok oluyorlar. Yalnız FETÖ olayının Türkiye’de ayrıntılarıyla bitmesi bir 10 senemizi alır. Ayrıntılarıyla sıfırlanması için bir neslin değişmesi gerekiyor. Onun için de bilhassa hükümet, iktidar olarak biz de belediyeler olarak üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. 

Uyarılar hakkında peki?

Bazen duyum, ara sıra kestirme ama o hissetmeler belirli bilgilerin bize ulaşması neticesinde yaptığımız analizlerle ortaya çıkıyor. Ona göre de bazı söylemlerimiz oluyor. Şimdiye dek söylemlerimiz neredeyse hiç abes çıkmadı. Demekki isabetli işler yapıyoruz. Bundan daha sonra da aynı şekilde ne süre bir bıkkınlık olacak olsa vatandaşımıza uyarıyı yaparız. 

Referandumda AK Parti olarak Ankara’da aldığınız sonucu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Biz tabi yüzde 50 ‘nin üzerine aşmak isterdik, geçemedik. Onun birtakım tabi nedenleri var. Ama AK Parti’nin trendi olarak düşünecek olursak herhangi bir kayıp Ankara’da söz konusu değil. Tam tersine üstüne çıkış laf konusu. Benim en son seçimde aldığım oy 44.8 referandumda Cumhurbaşkanımızın anayasa değişikliği ile ilgili aldığı oy 48.8. 

Ahmet Hakan ile aranızda nasıl bir diyalog var? Tanışıklığınız ne zamana dayanıyor? 

Ahmet Hakan, Kanal 7 yıllarından beri arkadaşımdır. Bana abi der. Lakin tuhaf bir insan. zaman zaman bize aleyhinde objektiflik adı aşağı aklınca darbe vurmaya kalkar. Pek bir kaliteye sahip. Ne yapalım çekeceğiz.
 

Haber Etiketleri:
· ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir