banner

Menopozun ilacı; iyi uyku, iyi beslenme ve egzersiz!

Menopozun ilacı; iyi uyku, iyi beslenme ve egzersiz!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Nagihan Saz, ’18 Ekim Dünya Menopoz Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, menopoz sürecinin olumsuzluklarıyla baş etmeye çalışan kadınlara önerilerde bulundu. Menopozun korkulacak bir dönem olmadığını bildiren Dr. Saz, “O Kadar çok kadın, ‘Menopoz eşittir yaşlılık’ diye bakıyor. Fakat hormonların değişiminin yaşadığı, alışılmış bir işlem. Bilinmesi gereken, menopoza giren her kadının ilaç kullanması gerekmiyor. İyi bir besin, uyku düzeni ve alıştırma hayat kalitesinin düşmemesi için şart” dedi.

O DÖNEMDE HERKES ILAÇ KULLANMAK ZORUNDA YOK

Jinekolog Dr. Saz, alışılmış bir işlem olmasına karşın birçok kadının yaşlanmanın göstergesi kabul edip, endişe yaşadığı menopoz dönemini gizli atlatmanın ip uçlarını verdi. ‘Dünya Menopoz Günü’nde kadınlara bir takım önerilerde yer alan Dr. Saz, bu dönemde her kadının, ilaç kullanmasının gerekmediğini ve uzun süreli hormon tedavilerinin de bundan böyle eskisi gibi önerilmediğini söyledi. Menopozun ilacının iyi uyku, iyi beslenme ve çalışma olduğuna uyarı çeken Opr. Dr. Saz, şöyle konuştu: “O Kadar fazla bayan, ‘Menopoz eşittir yaşlılık’ diye bakıyor. Ancak hormonların değişiminin yaşadığı, herzamanki bir işlem. Bu hormonal şansın dönmesi yüzünden hemen hemen bütün kadınların en büyük sıkıntısı, sıcak ve alev basması. Bu yüzden ilaç, hormon uygulamak zorunda olacağı yanlış inancı, kaygılarını artırıyor. Sıcak ve ateş basması, ilk yıllarda pozitif olsa da giderek azalır. Ilk Kez bilinmesi gereken menopoza giren her kadının ilaç kullanması gerekmiyor. İyi bir besin, uyku düzeni ve egzersiz yaşam kalitesinin düşmemesi için şart. Menopoz sonrası gelişebilecek kemik erimesi, kalp ve damar hastalıkları gibi durumları durdurmak için de bu önerileri kullanmak kayda değer. Bundan Başka menopoz sonrası gelişebilecek bu hastalıklar için eskisi gibi uzun süreli hormon tedavileri bundan böyle önerilmiyor. Eğer mutlaka hormon tedavisi gerecekse daha fazla kişiye ve durumuna özel kısa süreli tedaviler veriliyor.”

MENOPOZ DÖNEMİNDE KADINLARIN DIKKAT ETMESİ GEREKENLER

Menopoz döneminde, kadınların yaptırması gereken sağlık durumu taramaları hakkında da bilgi veren Kadın Doktoru Dr. Saz, “Risk faktörü (aile öyküsü, kortikosteroid ve bazı medikal çare alanlar, daha önce kemik kırığı öyküsü), olmayanlarda 65 yaşından itibaren kemik dansite taraması yapılmalı. Kadınlar, kendi kendilerine meme muayenelerini yapmalı, bir farklılık gördüğünde mutlaka hekime başvurmalı. Mamografiye 40-44 yaş aralarında başlanmalı, 45-55 yaş arası her sene bir defa, 55 yaştan daha sonra 2 yılda bir mamografi tekrarlanmalı. Her yıl jinekolojik muayene ve smear testi (5 yılda bir hpv dna testi de yapılabilir) yapılması da önerilerimiz arasında” diye konuştu.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir