banner

Meteorolojiden son dakika uyarısı

Meteorolojiden son dakika uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kuzeybatı kesimlerinde halen sürekli yağışların bu gece saatlerinden itibaren etkisini artıracağı belirtildi.

Yağışların, yarın akşam saatlerine kadar Kocaeli, Sakarya, Yalova ve İstanbul’un Anadolu yakasında fazla kaslı ve şiddetli, İstanbul’un Avrupa yakası, Bursa ve Bilecik çevrelerinde kaslı olmasının beklendiği vurgulandı.

Açıklamada, meydana gelebilecek su baskını, ani su baskını, ulaşımda terslik, şimşek ve yağış anında kaslı rüzgara aleyhinde vatandaşların itinalı ve tedbirli olması istendi.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ HAVA TRAFİĞİNİ NEGATIF ETKİLİYOR

İstanbul’da etkili olan şiddetli yağmur hava trafiğini negatif etkiledi. Yoğun yağış nedeniyle İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda inişler gecikmeli olarak yapıldı. Atlasglobal Hava Yolları’nın uçağına da şimşek isabet etti.

Yoğun yağışın etkisiyle elektrik yüklü bulutlar nedeniyle CB (cumulonimbus) uçaklar her iki havalimanına iniş yapmakta zorlandı. Bu yüzden uçaklar emin bir süre havada tur atmak zorunda kaldı. bu vesileyle, aleyhinde meydanlardan İstanbul’ a gelmesi gereken uçaklara, Türkiye genelinde etkili olan şiddetli yağış nedeniyle, 40 dakika kalkış izni verilmedi. Bu yüzden seferler gecikmeli olarak yapılıyor.

ÇORLU’YA İNDİLER

Yağış nedeniyle Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları’na inmesi gereken Onur Hava Yolları’nın Trabzon ile Türk Hava Yolları’nın Hamburg ve Bodrum’dan gelen uçakları Çorlu Havalimanı’na indi.

YILDIRIM İSABET ETTİ

Atatürk Havalimanı’ndan Atlasglobal Hava Yolları’nın bu akşam saat 23.00’da kalkan KK-6794 sefer sayılı Tiflis’e dışarı giden uçağı ise,  kalkışında kısa bir vakit daha sonra yıldırım isabet etmesi sonucu havalimanı’na geri döndü. Yolcular başka bir uçakla gecikmeli olarak Tiflis’e gönderildi

NEDEN ETKİLENİYOR

Kısaca CB (kümülonimbus-cumulonimbus) olarak adlandırılan bu nesil bulutlar, uçakların sistemlerine hasar verebilecek düzeyde elektrik yüküne sahip. Pilotlar bu nesil bulut oluşumlarının içine girmiyor. Etraflarından dolaşarak uçuyor. Ama CB bulutları bazen uçaklar emniyet mesafesini korusa bile uçakların yoğun olarak elektrik kullandığı radar ya da avionik sistemlerine hasar verebiliyor.

 

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir