banner

Muharrem ayı ne zaman? (2017) Muharrem orucu nasıl tutulur?

Muharrem ayı ne zaman? (2017) Muharrem orucu nasıl tutulur?

İslam dininde mübarek aylar arasında bulunan Muharrem ayı, Müslüman alemi göre bekleniyor. Vatandaşlar Muharrem ayını araştırırken bir yandan da Muharrem ayında yapılan ibadetleri ve Muharrem orucunu merak ediyor. Peki Muharrem ayı ne süre? Muharrem ayı ibadetleri nelerdir? Muharrem orucu nasıl tutulur? İşte Muharrem ayında dair detaylar…

MUHARREM AYI NE ZAMAN? (2017)

İslam aleminin büyük heyecanla beklediği Muharrem ayı için gün sayılmaya başlandı. İslam dininde manâlı günler ve mübarek aylar arasında yer alan Muharrem ayı boyunca, Müslümanlar bu avuç içi özel olarak oruç tutacak ve aynı zamanda ibadetlerini gerçekleştirecekler.

“Muharrem ayı ne süre?” diye araştıran vatandaşlara ise yanıt Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden verildi. Dini gün ve aylar takvimini yayınlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, akıldaki soru işaretlerini giderdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı göre yayınlanan takvime göre, 2017 yılında Muharrem ayı 21 Eylül 2017 Perşembe günü başlayacak.

MUHARREM ORUCU NASIL TUTULUR?

Muharrem ayının dokuzuncu, onuncu ve on birinci günü ve Aşure günü tutulan Muharrem orucu, faziletlidir. Ama öteki günlerde de oruç tutulmasında bir sakınca yoktur.

Muharrem orucu, tıpatıp bayağı oruç gibi tan yerinin ağarmasıyla imsak zamanında başlar ve akşam ezanının okunmasıyla son bulur. Hz. Peygamber, Aşure orucunu da tavsiye etmiş, kezâ Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarında üç gün oruç tutulmasını öğütlemiştir. Bu üç günün muharrem ayındaki uygulaması Aşureden önceki gün, Aşure günü ve Aşureden sonraki gün şeklindeydi. Bilindiği gibi Aşure günü, Muharrem ayının 10. günüdür.

MUHARREM AYINDA YAPILAN İBADETLER NELERDİR?

Muharrem ayında yapılması gereken ibadetler şunlardır;

* Sıla-i rahim yapılmalı. Yani salih akrabayı ziyaret edip, hediye ile ya da dağıtılmış yardım ile gönüllerini almalı.

* Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşûre günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud Dağı değin sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

* Fazla selam vermeli. Hadis-i şerifte, (Aşûre günü on Müslümana selam veren, tüm Müslümanlara selamlama vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

* Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte, (Aşûre günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün sene nafakası geniş olur) buyuruldu. (Beyhekî)

* Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşûre günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir’a) Bu sevaplar, itikadı düzgün olan, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir. Bunlara riayet etmeyen kimse, Aşure günü, bir değil, defalarca gusletse, günahları affolmaz.

* İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, birazcık oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete yerinde bir kitap, okumalıdır. Hem Kur’an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir’a)

muharrem ayı Muharrem ayı ne süre Muharrem orucu

Haber Kategorisi:
Genel

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir