banner

Nadir Güllü’den ‘baklava yemeyin’ diyen Canan Karatay’a sert tepki

Nadir Güllü’den 'baklava yemeyin' diyen Canan Karatay'a sert tepki

Ramazan ayına sayılı günler kala baklava tüketimi tartışmaları başladı. Baklava ustası Nadir Güllü baklava yemeyin diyen diyetisyen ve doktorlara tepki gösterdi. Baklava yemeyin diyen hocalara seslenen Nadir Güllü, “Yemeyin olmaz. Az yiyin. Bakın bu işten 6 milyon kişi ekmek yiyor. 25 bin esnaf var. Bakın bunu üreten köylü de ekmek gıda. Bunlar binlerce aileden toplanıyor. Yeter ki sağlıklı olsun. Benim Canan Hoca’ya da herkese saygım var. Onlar da bizim gibi işe yüreğini, ruhunu koyan zanaatkarlara saygılı olsunlar. Bir işi eliyle yapana işçi derler. Kafasını kullanana sanatçı derler. Yüreğini ruhunu koyana zanaatkar derler. Bilinçli konuşsunlar. Her ağıza gelen konuşulmaz. Konuşulsun. Biz de bilim adamıyız. Gıda mühendisimiz var, doktorumuz var, laboratuvarımız var. Bakın yemediğimizi yedirmiyoruz. Benim çocuklarım, torunlarım ne yiyorsa müşterime onu veriyoruz” dedi.

“Azı karar, ortası fayda, çoğu hasar”

600 takvim bir geleneği yaşattıklarını ifade eden baklava ustası Güllü, “Bakın ben diyetisyenlere ve doktorlara hürmet duyuyorum. Onlar da bizim gibi ustalara gerçek sanatkar ruhlu ustalara saygı duyması gerekli. Bu Osmanlı’dan gelen 600 yıllık bir geleneği yaşatıyoruz biz. Irk bilinçli olacak. Yemeyin değil. Azı karar, ortası fayda,birçok zarar denecek. Eksik yiyin, nitelikli yiyin denecek. Düğünlerimiz var, nişan var, sünnet var, kız isteme var. Maçlarda veriliyor. Geleneksel tatlarımız. Bir ülkenin mutfağı, ülkenin kültürünün parçasıdır. Baklava da kültürün parçası” dedi.

“Lütfen konuşurken 10 düşünüp bir konuşsunlar”

Baklava ustası Güllü konuşmasının devamında, “Lütfen konuşurken 10 düşünüp bir konuşsunlar diyorum. Herkesi etkiliyor. Beni en az etkiliyor. Neden? Biz tarihi firmayız. Benim dededen toruna 5 kuşak müşterim var. Bizim firmamız Karaköy’de 70 yıldır olduğu için bize inanmışlar ama bu işten ekmek yiyen çok meslektaşlarım var. en az bizler kadar hoş yapan meslektaşlarımı düşünmem gerekli benim çünkü ben derneğin onursal başkanıyım. Bu meslekler yaşasın. Derneğe gittiğim vakit Nadir Bey diyorlar. ’Lütfen bu işe bir çözüm bul. Bu hocamız konuştuğu süre hepimizin satışı etkileniyor’ diyorlar. Yeniden söylüyorum. İşini güzel yapanları destekleyelim. Bu mesleklerin yaşaması için bir takım hocaların konuşurken düşünerek konuşması lazım” dedi.

Caner Sönmez – Murat Horoz 

 Haber Etiketleri:
· ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir