banner

Nazlı Ilıcak hakim karşısında… Zekeriya Öz’le ‘Kartopu fotoğrafı’ için konuştu…

Nazlı Ilıcak hakim karşısında... Zekeriya Öz'le 'Kartopu fotoğrafı' için konuştu...

15 Temmuz darbe girişimi ardından FETÖ’nün medya yapılanmasına karşın yapılan operasyon zarfında tutuklanan gazeteciler Nazlı Ilıcak ile Ahmet-Mehmet Altan kardeşlerin de aralarında olduğu 17 sanığın yargılanmasına başladı. İstanbul 26. Ağır Canice Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına esir davalı Ahmet Atan katılmadı. 
Esir sanıklar Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan, Fevzi Printer, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Yıldırım ise duruşmada hazır bulundu.

 Duruşmada kimlik tespiti yapılan Nazlı Ilıcak, “Mesleğiniz” sorusuna, “Gazeteciydim. Derhal gazetecilikten içerideyim” şeklinde cevap verdi.

“HİÇBİR DİNİ CEMAATLE İLİŞKİM OLMADI”

İddianamenin özetinin okunmasının ardındaki da Nazlı Ilıcak birincil savunmasını yaptı. 11 aydır cezaevinde olduğunu ve 11 ay daha sonra savunmasını yapabildiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Ilıcak, “Ben bu örgütle kendi irtibatımı göremiyorum. Ben 70 yaşının üzerinde bir kadınım. Hayatım her tarafında hiçbir dini cemaatle ilişkim olmadı. Dini cemaatle doğrudan doğruya ilgim olmadı. Benim hayatımla, anne babamla, okuduğum okulla hiçbir alakaları olmadı” dedi.

“BU SUÇLAMALAR BENİ RENCİDE EDİYOR”

Babasının halkçı partinin bakanı olduğunu dayısının da sonraki dönemde orman bakanı olduğunu ve ikisinin partisinin de darbe ile devrildiğini anlatan Ilıcak, “Dolayısıyla darbe denilen lafa benim herkesten çok antipatim var. Hayatı baştan başa darbelerle çaba etmiş Nazlı Ilıcak bugün hakarete uğruyor. Böyle bir suçlamayla karşı karşıya kalmak beni rencide ediyor” dedi.
“Ben kimseye mürit olmadım” diyen Nazlı Ilıcak, “Ben hep bireysel davrandım. Kula kulluk etmedim. Kendi ayaklarım üzerinde durmayı başarmış bir insanım” dedi.

AKIN IPEK İSMİNİ BANA ABDULLAH GÜL VERDİ

Bugün Gazetesi’ni Mehmet Ali Ilıcak ile kurduklarını oysa sonra belirlemek istedikleri için birini aradıklarını anlatan Ilıcak, “Akın Ipek ismini bana Abdullah Gül verdi. Akın Ipekli ismini bu vesile ile öğrendim” dedi.
11 aydır tutuklu olduğunu andıran Nazlı Ilıcak, “Sorun değil ben değer öderim. Ben gazeteciyim. Lakin artık dayanma sınırlarımı aşmış durumda” dedi.

KAÇAK SAVCI ÖZ’LE KARTOPU FOTOĞRAFI

Firari savcı Zekeriya Öz ile yaptığı mülâkat için çekilen kartopu fotoğrafını hakkında konuşan Ilıcak, “Somut olarak sunulan tek doküman kartopu. Zekeriya Öz’ü kartopu oynayarak aklamışım. Biz gazeteciler röportaj yaparız ve sinyâl bir resim kullanırız. O zamanlar Zekeriya Öz terör örgütü üyesi yok. Açığa dargın bir savcı. Baktım kar yağıyor aldım elime bir kartopu ona da verdim bir tane çekildik. Bu kayda değer bir şey değil. Aklamak için yapılmadı” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme Nazlı Ilıcak’ın savunmasına devam etmek üzere duruşmayı yarına erteledi. 

KONSOLOSLUK TEMSİLCİLERİ DE İZLEDİ

Norveç Büyükelçi temsilcisi, İngiltere, Almanya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Fransa ve İsveç’in ise konsolosluk temsilcileri ile Uluslararası Bağışlama Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü duruşmayı izlemek için adliyeye gelenler arasındaydı. Salona izleyici ve sanıkların alınmasının peşinde mahkeme salonun ses sistemindeki teknik bir sorun sebebiyle kimlik tespitine geçilemeden mahkeme öğleden sonraya ertelendi.

3 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya girişim”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya girişim”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “silahlı terör örgütüne aza olmamakla birlikte örgüt namına suç dağlamak” suçlarından 3’er kere ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15’er yıla değin hapis talebi ile yargılanıyor.

Haklarında yakalama kararı yer alan davanın kaçak sanıkları Ekrem Dumanlı, Tuncay Opçin ve Emrullah Uysal hakkında ise, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istek ediliyor.

Nazlı Ilıcak hakim karşısında... Zekeriya Özle Kartopu fotoğrafı için konuştu...

 SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir