banner

Okul servisine göçmen operasyonu

Okul servisine göçmen operasyonu

İstanbul Vatan Caddesi’ndeki Güvenlik Müdürlüğü binasına 5 dakika mesafede bulunan İskenderpaşa Mahallesi’ndeki AVM önünden mektep servisi yoluyla göçmen kaçakçılığı yapılacağı ihbarı üstüne operasyon düzenlendi. 

Habertürk Haber Merkezi’nden Müslim Sarıyar’ın haberine kadar, İstanbul Kaçakçılık Suçlarla Şube Müdürlüğü Göçmen Ofis Amirliği ekipleri, Avrupa’ya gitmek üzere çeteyle anlaşan ve sırt çantalarıyla okul servisine binen 4’ü çocuk 30 firari göçmeni takip sonucu gözaltına aldı. Durdurulan servis minibüsünde can yelekleri ile yiyecek bulundu. 
Mültecilerin, Karadeniz’i kullanarak deniz aracılığıyla Romanya’ya gidecekleri, buradan da Avrupa’ya geçecekleri bildirildi. 
aralıksız operasyonda, insan kaçakçılığı organizasyonunu yapan H.R.O., I.S.A, Y.M.H. ve H.T.N. adlı Iraklılarla servis şoförü M.O. gözaltına alındı.

AKSARAY KAMUFLAJI
İnsan kaçakçılarının, daha önce deşifre oldukları Zeytinburnu, Avcılar gibi yerleri terkettikleri, değişik uyruklu yabancıların çokça bulunduğu Aksaray’ı seçerek kamufle elde etmek istedikleri anlaşıldı. Emniyet Müdürlüğü binasına çok yakın bir AVM önünden göçmenleri araca bindiren kaçakçıların, birey başı 5 ile 10 bin dolar para aldıkları öğrenildi. Paranın bir kısmının göçmenlerin hedeflerine vardıktan sonradan insan kaçakçısı olan Iraklılara havale edileceği belirtildi.

İKİNCİ GRUBU ALDIM, YAKALANDIM
Gözaltına alınan okul servisi şoförü 32 yaşındaki M.O, daha önce de Suriyeli oldukları söylenen işçileri aracıyla Edirne’ye götürdüklerini belirterek, “Daha önce aracı olan kişi baştan aradı. ‘Aksaray’da buluşalım’ dedi. Yine şahıslar olduğunu Halkalı’ya götürmemi istedi. 500 TL’ye anlaştık. Halkalı’ya götürdüm. Bir TIR’a bindirildiler. Bitmiş Aksaray’a gelerek ikinci grubu aldım. Yola çıktıktan sonradan da polisler yakaladı” dedi.

DAHA ÖNCE DE TAŞIMIŞ
Gözaltına alınan mektep servisi şoförü 32 yaşındaki M.O, “Daha önce de aracımla nakliye yaptım. Bir tanıdığım ‘Suriyeli işçiler var. Edirne Havsa’ya gidecekler’ dedi. Bin liraya anlaştık. Paranın yarısını peşin yarısını da bu kişileri bırakınca alacağım yönünde konuştuk. Aksaray’dan şahısları alıp yola çıktım. Yolda Suriyeli olmadıklarını anladım. Pakistanlı olduklarını öğrendim. Havsa yerine Meriç civarında indirdim ve İstanbul’a döndüm” dedi. 
Servis şoförü M.O., son insan kaçakçılığını ise şu sözlerle anlattı: “Aynı birey yeniden aradı. ‘Aksaray’da buluşalım’ dedi. Ben de paranın kalan yarısını verecek sandım. Yeniden şahıslar olduğunu, Halkalı’ya götürmemi istedi. 500 liraya anlaştık. Bu kişileri Halkalı’ya götürdüm. Bir TIR’a bindirildiler. Her Tarafta Aksaray’a gelerek ikinci grubu aldım. Yola çıktıktan sonradan da polisler yakaladı”

Göçmenleri taşıyan okul servisine de el konularak Emniyet Müdürlüğü bahçesine çekildi. İnsan kaçakçıları ve servis şoförü, sorgulamalarının ardından adliyeye çıkartılacak.

okul servisi

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir