banner

Paslanmaz Çelik Profil

Paslanmaz profil en çok inşaat sektöründe kullanılılır. Özellikle çelik konstrüksüyon yapılarda kullanabiliriz. Tasarlanan açıklığa göre profil seçimi değişebilir. Ülkemizde yapılan çelik konstrüksüyon yapılarda genellikle Çelik Kare ve Dikdörtgen Profiller kullanılmaktadır. Bu profiller saklanmak isteniyorsa I profilin çevresi beton ile doldurularak kare veya dikdörtgen profil içerisinde saklanabilir. Paslanmaz satıcıları hem kompozit bir taşıyıcı eleman oluşturulmuş olur, hem de Türkiye’deki deprem gerçeği düşünüldüğünde daha rijit bir sistem oluşturulmuş olur.

Paslanmaz Çelik Profillerin kullanıldığı bir çok sektör vardır. Otomotiv sanayi, inşaat sektöründen sonra en çok profillerin kullanıldığı sektördür. Bunların yanı sıra; çatı konstrüksiyonları, gemi inşaat sektörü, sanayi ve ağır sanayi inşaatları, makine imalatçıları, özel proje firmaları, bisiklet, mobilya ve çelik eşyalarda da kullanılır.

Çelik ile demir arasında çok az bir fark vardır. Saf demir bir bakır kadar yumuşaktır. Onun içine %2’ye kadar karbon katılması ile inanılmaz bir mukavemet, sertlik ve mekanik özellikler elde edilir ki, adı artık çeliktir. Demirin bol olması, kolay ve ucuz elde edilmesi nedeniyle çeliğin de kullanımı çok yaygındır. Ancak çelikte de demirde olan bir zayıf nokta vardır. Paslanma, diğer bir deyişle oksidasyondur. Günlük hayatımızda kullanılan eşyaların paslanması sonucu her yıl dünyada milyonlarca dolar boşa gitmektedir. Bu kaybın büyük bir kısmı demir ve çeliğin paslanmasından dolayıdır. Paslanmayı kısaca demirin havadaki oksijen ile birleşmesi olarak tanımlayabiliriz. Aslında bu elektro-kimyasal bir reaksiyondur. Bu nedenle malzemenin bir yerinde başlayan paslanma boyanın altından geçerek diğer bir yerde ortaya çıkabilir. Sadece demir ve paslanmaz çelik değil, alüminyum, prinç, bronz gibi diğer metaller de paslanır. Ancak onlarda malzeme ile oksijenin birleşmesinden oluşan çok ince tabaka, daha oluşur oluşmaz malzemenin hava ile temasını keserek koruyucu bir rol oynar, paslanmanın ilerlemesini önler.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir