banner

Pentagon’dan silah listesi

Pentagon'dan silah listesi

ABD Savunma Bakanı James Mattis’in, Ulusal Savunma Bakanı Fikri Işık’a daha önce gönderdiği ve Rakka operasyonunun neden terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG ile birlikte yapıldığını anlattığı mektubun ayrıntıları emin oldu. Savuma Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye takriben, Mattis mektubunda, YPG’ye verilen araç gereç ve teçhizata ilişkin ayrıntılı bilgiler paylaştı.

İŞBİRLİĞİ TAKTİKSEL
Daha önceki görüşmelerinde ABD’nin, YPG’nin içinde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile strateji bir ilişkilerinin bulunduğunu ve bu ilişkinin şeffaflığını sağlama arzusunda olduklarını dile getirdiğini hatırlatan Mattis, mektupta şeffaflığı sağlama konusundaki güvencesini bir defa daha onaylama etti.
Terör örgütü DEAŞ’ı pestile çevirmek için sahada YPG ile gerekli bir işbirliklerinin olduğunu yineleyen Mattis, ABD ile Türkiye’nin ilişkisinin DEAŞ’ın mağlup edilmesinin fazla daha ötesinde bir stratejik ortaklık olduğuna da şive yaptı.

Amerikalı bakan, Işık’ın daha önce Türkiye’nin güvenliğine ilişkin dile getirdiği endişelere karşın yoğun ve kararlı tedbirler aldıklarını belirtti, YPG’ye verilen malzemelerin listelerinin her ay ahenkli olarak Türkiye’yle paylaşılacağı güvencesi verdi. Ilk envanter raporunun da bu ay gönderildiğini belirten Mattis, mayıs sonunda YPG’ye sağlanan teçhizatla amaçlarının, Rakka’nın tecrit edilmesi ve ele geçirilmesi olduğunu savundu.

GÖRSEL ENVANTER
Sağlanan bütün teçhizatın fotoğraflı delil ve görsel envanterinin tutulduğunu, DEAŞ’ın yenilgiye uğratılmasından daha sonra silahların geri alınacağını özellikle açıklayan Mattis, ayrıca dağıtılan silahların sadece Suriye’de kalmasını temin için ABD’li danışmanların sahada tayin yaptığını vurguladı.

Pentagondan silah listesi

YÜZDE 80 ARAP GARANTİSİ
Mektupta, Türkiye ile planlı çalışma ve saydamlık temelinde her türlü bilgi paylaşımının ahenkli olarak yapılacağı garantisi veren Mattis, Rakka’yı ele geçirecek kuvvetin yüzde 80’ini Arapların oluşturacağını ve şehri elde tutacak kuvveti yeniden Araplardan teşkil edeceklerini kaydetti. Mattis, 29 Haziran’da Brüksel’de NATO Savunma Bakanları toplantısında, Rakka operasyonu, Türkiye’nin endişeleri ve hassasiyetleri ile öteki bölgesel konuları konuşmak için Işık’la görüşmeyi arzuladığını da açıklama etti.

Haber Etiketleri:
· · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir