banner

Referandum sonrası öncelik 7 kanunda

Referandum sonrası öncelik 7 kanunda

Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan alıştırma neticesinde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu ilk olarak olmak üzere 7 kanunda bulunan 144 madde değiştirme yapılması gerektiği tespit edildi.

Öncelikle olarak değiştirme yapılması gereken kanunlar aralarında Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu Milletvekili Seçimi Kanunu, Seçimlerin Esas Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, Siyasi Partiler Kanunu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu, Anlaşmazlık Mahkemesi Kanunu ve Askeri Canice Kanunu yer alıyor.

ASKERİ CINAYET KANUNU’NDA 50 MADDE

Tüzük değişikliğine armoni sağlanması için Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nda 7 madde, Milletvekili Seçimi Kanunu’nda 9 madde, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’nda 10 madde, Siyasi Partiler Kanunu’nda 11 madde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nda 30 madde, Anlaşmazlık Mahkemesi Kanunu’nda 27 madde ve Askeri Suç Oluşturan Kanunu’nda ise 50 madde de değişim yapılması zorunluluğu bulunuyor.

Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişiğinin kesileceğine ilişkin düzenlemeye uyum için Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nun 4. maddesinin son fıkrasında bulunan “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Irk Meclisi üyeliği sona erer” düzenlemesinin kanundan çıkartılması gerekiyor.

Referandum sonrası öncelik 7 kanunda

SON 24 SAATTE BUNLAR OLDU

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir