banner

Rengin bebeğin ölümünde Şişli Etfal’deki 19 doktor ve 24 hemşireye şok soruşturma

Rengin bebeğin ölümünde Şişli Etfal'deki 19 doktor ve 24 hemşireye şok soruşturma

Habertürk Gazetesi’nden Leyla Ünal’ın haberine göre Rengin Meryem bebek, 30 Eylül 2016’da sezaryenle dünyaya geldi. Hidrosefali yani beyinde su toplanması teşhisi konuldu. Annenin iddiasına kadar, dinç dünyaya geldi ama hastanedeki hatalı teşhis, çare ve ilgisizlik nedeniyle enfeksiyon kaparak yaşamını yitirdi.

ANNE MAHKEMEYE BAŞVURDU

Anne önce savcılığa başvurdu. Savcılık İstanbul Valiliği’nden soruşturma izni istedi fakat müsade verilmedi. Bunun üstüne anne İstanbul Bölge Yöneticilik Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, Rengin Meryem Demir’in tanı ve tedavisinde tıp disiplininin gereklerine kadar kendilerinden beklenen uyarı ve özeni göstermeyerek adı geçen yenidoğanın ölümüne mani tedbirleri almamak gerekçesi ile Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tahsis yapan 19 hekim ve 24 hemşirenin soruşturulmasına müsade verdi. Dosya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Anne Meltem Eyiçalış (34), hidrosefali tanısının bebeği daha karnındayken konulduğunu belirterek, “Doğumun ardındaki ameliyatla, beynine, beyinde tıkanmış yollara ast olarak biriken beyin omurilik sıvısının (BOS) dışarı boşaltılarak, kan akımına baştan katılmasını sağlayan şant takıldı. Şant şişme yaptığı için taburcu edilmesine itiraz ettim. Sızıntı yaptığı ortaya çıktı. Yeni şant takmak yerine benzer şanta yardım yapıldı. Ateşlendi ve kusmaya başladı. Doktor, bebeğimin şant enfeksiyonu kaptığını söyledi. Şantı çıkarıp yerine kafa içindeki basıncı denetlemek ve enfeksiyonun seyrini izlemek amacıyla EVD takıldı. 1.5 gün daha sonra taburcu edildi. 2 gün sonradan yine fenalaştı” dedi.

‘GÖĞSÜ YANMIŞ VE ÇÖKMÜŞTÜ’

Bebeğini baştan Şişli Etfal’e götürdüğünü söyleyen Eyiçalış, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sedasyon cihazı (solunum cihazı) takıldı. Üstünde, ‘Sağlık Durumu Bakanlığı’nca uygunsuzdur ve bozuktur’ yazıyordu. Durumu bakanlığa bildirdim. Başhekim çağırdı. Şikâyetimi geri almamı istedi. Kabul etmedim. Bebeğimi Çapa veya Cerrahpaşa’ya sevk etmek istediler. Kabul etmedim. Bebek yoğun bakım ünitesine alındı. Tekrar Tekrar sormama karşın, iyi olduğu, enfeksiyon olmadığı söylendi. Bir gece ‘Beyaz kan gerekli’ dediler. Nedenini sorduğumda yoğun bakım enfeksiyonu kaptığı söylendi. Ertesi gün 11 Kasım 2016’da, 3 defa kalbi durdu. Elleri, ayakları mosmordu. Elektroşok yapılmaktan göğsü çökmüş ve yanmıştı. Gösterme içler acısıydı. O gün onu kaybettim.”

‘KAYITTA DOĞAL VEFAT YAZILDI’

Bebeğine otopsi yaptırmak istediğini kaydeden Eyiçalış, “Kayıtlara doğal ölüm yazılmıştı. Ölüm raporunda da ilgili doktorların imzası yoktu” diye konuştu. Olayla ilgili açıklama yapmayan hastane yetkilileri, konuyu araştırdıktan sonradan bilgi vereceklerini ifade etti.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir