banner

Roma sütununu apartman süsü yapmışlar!

Roma sütununu apartman süsü yapmışlar!

Yaşadıklarını Hürriyet muhabirine anlatan Kaya, “Raslantı geçtiğim sokakta 2 bin yıllık granit sütunların süsleme olarak evin önüne dikildiğini görünce inanamadım. Gidip eserleri inceledim. Ve derhal fotoğraflarını çektim. Araştırmam sonucu sütunların Kaleiçi’nden buraya taşındığını, 3 katlı evin girişine de ‘Sütunlu Konak’ yazıldığını gördüm. Hatta belediyeden bu sütunların mimarı proje içinde yer almadığına dair resmi yazı aldım” dedi.

‘BAKANLIĞA GÖNDERDİM’

Olaydan hemen daha sonra Antalya Müzesi ile irtibata geçtiğini vurgulayan Kaya, “Müze müdürü ile bana kalırsa görüştüm. Fotoğrafları gösterdim. ‘Senin işin değil mu? Sütunların sana ne zararı var’ denince şaşkınlığım ve öfkem daha da arttı. Lakin mücadeleyi bırakmadım. Kaleiçi ve diğer bölgelerde amacı dışında kullanılan tüm tarihi değerlerin bir bir fotoğraflarını çekip Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdim” diye konuştu.

‘2 YILDIR YARGILANIYORUM’

Saptama çalışmaları yaparken hakkında hakaret ve tazminat davası açıldığını öğrendiğini söyleyen Kaya, şöyle dedi: “O sütunları evinin önüne diken Mustafa Aydemir, hakkımda hem tazminat keza de ceza davası açtı. Takriben 2 yıldır yargılanıyorum. 10 gün önce açıklanan kararla iki davadan da temize çıkma ettim. Ama o sütunlar hala orada duruyor. Ben Avrupa’da bu mücadeleyi versem ödül alırdım. Fakat Türkiye’de duruşma koridorlarında sürünüyorum.”

Roma sütununu apartman süsü yapmışlar

‘SONUNDA DİKKATE ALINDIM’

2 gün önce Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden resmi yazı aldığını kaydeden Kaya, şöyle devam etti: “Çektiğim fotoğraflar ve sanatsal tespitlerim ve şikâyetlerimle ilgili yazının son bölümünde, “Antalya Valiliği’ne hitaplı resmi yazımız ile Kaleiçi’nde in-situ nitelik taşımayan eserlerin Antalya Müzesi Müdürlüğü’ne nakledilmesi talimatı verilmiştir” yazıyordu. Seslenmek oysa birileri beni dikkate almış. Umarım bu karar tarihimizin korunmasına katkı sunar.”

‘ESERLERİ SAKSI YAPIYORUZ’

Arkeolojik eserlerin korunmasına yönelik verdiği mücadeleyi sürdüreceğini vurgulayan Kaya, “İtalya’da tarihi sütuna madeni para ile çizik atan bir Türk ayrıca yargılandı hem de para cezası ödedi. Ama biz 2000 bin takvim bir eseri süs olarak kapımızın önüne dikebiliyoruz. Ben buna tepki gösterdim diye yargılanıyorum. Kaleiçi’nde binlerce yıllık eserler saksı yapılıyor. Bu eserlerin durumunu görebilen yabancı turistlerin şaşkınlığı yüzlerinden okuyabiliyorum” dedi.

‘ROMA DÖNEMİNE AİT’

Hürriyet muhabirine veri veren Antalya Müzesi Müdürü Mustafa Demirel, “Yurttaş Roma dönemine ait o sütunları taşıyıp kaldırımın üzerine koymuş. Dönemin müze müdürlüğünden de gözetmek için müsade almış. Lakin biz Ramazan Bayramı sonrasında oradan taşıyacağız. Konu bize geldiğinde zaten gerekli çalışmayı başlatmıştık” diye konuştu.

‘KORUMAK İÇİN TAŞIDIM’

Sütunları evinin önüne koyan sualtı araştırmacısı Mustafa Aydemir ise Özgürlük muhabirine şu bilgileri verdi: “Bu sütunlar milattan sonradan 2. yüzyıla ait. Bu sütunlar Kaleiçi’ndeki evimizin önündeydi. Bende müzeden izin alarak 1994 yılında bunları buraya taşıdım ve koruma altına aldım. O sütunları 24 saat kamera ile takip ediyoruz. Kültür tabiat varlığı olarak geçen eserlerin yurtdışına çıkarılması ise yasak” dedi.

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir