banner

Şafak Pavey kimdir? Şafak Pavey kaç yaşında? Şafak Pavey neden milletvekilliğinden istifa etti?

Şafak Pavey kimdir? Şafak Pavey kaç yaşında? Şafak Pavey neden milletvekilliğinden istifa etti?

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, yaşadığı afiyet sorunlarından dolayı milletvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı. Peki Şafak Pavey kimdir? Şafak Pavey kaç yaşında?

ŞAFAK PAVEY KİMDİR?

Şafak Pavey, 10 Temmuz 1976 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Eğitim hayatını Londra Westminster Üniversitesi Milletlerarası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı ve gerisinde London School of Economics’de yüksek lisansını bitirdi.

Eğitiminin peşinde Birleşmiş Milletler’de Engelli İnsan Hakları Sekreterliği görevine başlayan Şafak Pavey, uluslararası işaret dilini de konuşabilmektedir ve aynı amanda Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve antre seviyesinde Arapça, Farsça bilmektedir.

24 Mayıs 1996 tarihinde İsviçre’nin Zürih şehrindeki Cenevre Üniversitesi’nde sanat eğitimi alırken beyin tümörü teşhisi konulan arkadaşını trene bindirirken geçirdiği bir kazada sol kolunu ve sol bacağını kaybetmiştir.

Birleşmiş Milletler’deki görevini bırakarak 15 yıl sonra Türkiye’ye dönen Şafak Pavey, 12 Haziran 2011 tarihindeki seçimlere girerek Cumhuriyet Irk Partisi (CHP)’den İstanbul milletvekili olarak seçilmiştir.

Türkiye – Güney Kore Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi olan Şafak Pavey, Türkiye – Norveç Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekilidir.

3 Temmuz 2015 tarihinde CHP grubu göre Meclis Başkanvekili olarak seçilen Şafak Pavey, 15 Eylül 2017 tarihinde yaşadığı sıhhat sorunlarından nedeniyle milletvekilliğinden istifa ettiğini açıklamıştır.

şafak pavey Şafak Pavey kimdir? Şafak Pavey kaç yaşında

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir