banner

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: Uzman doktor açığını 10 yılda kapatmayı planlıyoruz

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: Uzman doktor açığını 10 yılda kapatmayı planlıyoruz

Sağlık Durumu Bakanı Ahmet Demircan, bilirkişi doktor açığının 10 yıl içinde kapatmayı planladıklarını belirterek, “2018´de bütçemiz tabi ancak artacak. Personel alımı da bütçede var. Personel açığımızı kapatmaya karşın geçen seneye oranla daha fazla alım olacak. Hekim açığı var. Fakat 5-6 yıl içinde pratisyen hekim açığını, 10 yıl içinde de bilirkişi hekim açığını kapatmayı planlıyoruz” dedi.

DHA’nın haberine tarafından; Sıhhat Bakanı Demircan, Sıhhat Bakanlığı yeni binasında gazetecilerle bir araya geldi. Kurulan şehir halkı hastaneleri sebebiyle bilhassa depreme dirençli olmayan şehir içindeki hastanelerin kapatılacağını ve yerlerine butik hastaneler açılacağını gösteren Demircan, kapanacak hastanelerin yerlerinin Milli Emlak ile ilgili olduğunu bildirdi. Demircan, “Kent hastaneleri de bir standardın daha yukarı çekilmesidir. Mekan olarak geleceğe dönük bir çalışmadır. Maalesef planlı şehirleşemedik. Şuralar sağlık, buralar eğitim merkezleri olsun diyemedik. Geleceği de öngören sağlık durumu tesisleri kuramadık. Şehrin yatak sayısını ön plana alıp, şehir halkı hastaneleri hazırladık ama şehir halkı merkezinde vatandaşın kolay ulaşabileceği butik hastaneler de olmalı. Zelzele yönetmelği öncesinde kalan hastane sayımız giderek azalıyor. Yeni teknolojiye uymayan, hesaplı ömrü baştan bina yapıları var. Bunları kaldırılacak. Kapanacak hastanelerin yerleri ise Ulusal Emlak´ın konusu” dedi.

SUDA DOĞUM

Demircan, sezaryen ile doğumun yüzde 53´lere yükseldiğini belirterek, “Cerrahi branşlara alaka azaldı. Bu içten bir tespit. Bu branşlar olmadan olmaz. Sorunu çözeceğiz. Cerrahi branşların önü açılmalı. Bir Takım şeylerin bahanesi gibi geliyor ama Türkiye´de sezaryen oranı yüzde 53´e çıktı. Apaçık büyük bir problem var. Bunu düzeltecek araştırmalar yapılıyor. Mesela, suda doğum merkezleri oluşturmaya çalışıyoruz. Hastanelerimizin gereklilik duydukları sayıda doğum küvetleri alarak doğumu daha kolaylaştırmayı düşünüyoruz. Doğum sakin bir ortam ister. Artı ışık bile istemez. Kadınların kendi odalarında doğum yapmalarını sağlayacak şekilde çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

TEDARIK SİSTEMİ

Sağlıkta miktar sistemi üzerinde çalışma yaptıklarını kaydeden Demircan, bundan daha sonra her hastanenin ihtiyaçlarının belirleneceğini ve tedarikin tek merkezden yani e-marketten sağlanacağını söyledi. Üniversite hastanelerinin borçlarının ödenmesi için yeni bir alıştırma yaptıklarını açıklayan Demircan, Afiyet Bakanlığında tarikatlara göre yok, liyakata tarafından personel istihdam edildiğini söyledi.

HEKIM AÇIĞI 10 YILDA KAPANACAK

Bakan Demircan, bakanlığıyla ilgili gündemde olan konuları şöyle sıraladı: 2018´de bütçemiz yan oysa artacak. Personel alımı da bütçede var. Personel açığımızı kapatmaya karşın geçen seneye oranla daha çok alım olacak. Hekim açığı var. Fakat 5-6 sene içinde pratisyen doktor açığını, 10 sene içinde de uzman doktor açığını kapatmayı planlıyoruz. Yeni afiyet personeline yönelik emniyet soruşturması bitmedi henüz, bitip de her yerde değerlendirilmesi gerekenler var. Şuanda üç bin personelden bir kısmı bu durumda.

HEKİMLERİN EMEKLİ MAAŞLARI DÜŞÜK

Hekimlerin emekli maaşları düşük. Bunun düzeltilmesi için çalışmamız var. Mali konular olduğu için bütçe sürecinde bunu çözmeyi umuyoruz. Sağlığın da kendi içinde fazla yıpratan ve az yıpratan bölümler var. Bir görüntü bunların ayrı olarak değerlendirilmesi gerektiği. Bir görünüm de bunun birtakım çalışması olduğu. Hemen Şimdi egzersiz devam ediyor.”

ŞİDDETİ KENDİME YAPILMIŞ SAYIYORUM

Demircan, şiddetin nedenleri konusunda yöneltilen soruları ise, “Şiddetin nedenleri aralarında personel azlığı var. Irk acil hastasıyla hastaneye geldiğinde kendisiyle ilgilenecek kimseyi bulamazsa gerilir. Dolayısıyla bizim personel ihtiyacını karşılamamız lüzumlu. Çünkü hastanelerde yılda 650 milyon kere işlem yapılıyor. İkincisi sağlık durumu personeli büyük fedakarlıkla meslek yapıyor. Bir günde 100´ün üstünde hastaya bakan bir insanın yüzü gülmeyebilir. Geç yanıt verebilir, halkımız bu konuda sabırlı olmalı. Mekan darlığı sorununu çözüyoruz. Güç daha fazla acillerde oluyor. Bu mekan sorunun da çözüyoruz. İnanın yapılan her şiddet olayını kendime yapılmış gibi hissediyorum” diye yanıt verdi.

Sıhhat Bakanı Ahmet Demircan

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir