banner

Sarıyer’den Silivri’ye sahipsiz köpek hattı

Sarıyer'den Silivri'ye sahipsiz köpek hattı

İSTANBUL’un Kuzey Ormanları’na terk edilen binlerce köpek, bir avuç gönüllü tamamen hayatta kalma mücadelesi veriyor. İstanbul’un kuzeyinden uzanan hattaki Sarıyer, Eyüp, Arnavutköy, Çatalca ve Silivri’de ormana terk edilen köpeklerin sayısı her geçen gün artıyor. Bölgede oturanlar sahipsiz köpeklerin kamyonlarla, hatta otobüslerle bölgeye taşınarak bırakıldıklarını anlatıyor. Ormandaki hayvanları ayakta tutan ise bir avuç gönüllünün çabaları.

Silivri’nin Büyükkılıçlı köyünde yaşamış çiftçi Abdülkerim Kutlu da onlardan biri. Kamyonetiyle her gün yüzlerce kilometre yol kat ederek, ormandaki köpeklere takriben 4 ton yemek dağıtıyor. Abdülkerim Kutlu yemekleri fabrikalardan, yemek yemek şirketlerinden ve büyük şantiyelerin artıklarından topluyor. Her gün Arnavutköy’den başlayan yolculuğu Silivri’nin merkezinde son buluyor.

Sarıyer, Eyüp ve Arnavutköy’de köpeklerin terk edildiği çok artı dillendirilince, Silivri köpekleri yeni terk etme noktası olmuş. bu nedenle ilçedeki köpek sayısı son bir yılda binleri bulmuş durumda. Abdülkerim Kutlu yalnızca yoldaki köpekleri beslemiyor, aynı zamanda tedaviye muhtaç olanları da geçici olarak evinde bakıyor. Evindeki köpekler aralarında arabanın aşağıda kalarak ayaklarını kaybetmiş, dövüştürüldüğü için ağır yara almış hatta tecavüze uğramış köpekler var. Kutlu’ya kadar sahipsiz hayvan sorununu çözmek için belediyeler ve gönüllüler işbirliği yapmalı. Köpeklerin rehabilitasyon merkezlerine veya hayvan barınaklarına kapatılmasına kuvvetle karşısında çıkıyor. Köpeklerin teftiş aşağıda doğal ortamlarında yaşamaları gerektiğini savunuyor. “Belediyeler topladıkları hayvanları diğer belediyelerin bölgesine bırakıyor ya da öldürüyor” diyen Abdülkerim Kutlu, kendisi gibi bütün mesaisini hayvanlar için harcayan insanların, belediyelerden bir an önce adım atmasını beklediğini söyledi. 

300 BİN SAHİPSİZ KÖPEK VAR
Silivri Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Burçin Sarısaltıkoğlu, İstanbul’da 200-300 bin arasında başıboş köpek olduğunu belirterek şunları söyledi, “Petshoplardan hayvan satışını ve yurt dışından hayvan girişini engelleyerek, büyükşehir belediyeleri öncülüğünde sahiplenmeyi yasallaştırırsak sokağa atılan sahipsiz köpeklerle ilgili sorun çözülebilir. 15 milyonu geçen nüfusuyla İstanbul’da yüzde bir sahiplenme yapılırsa, sokak hayvanları ile ilgili sorunun en ince ayrıntısına kadar ortadan kalkacağına inanıyoruz” dedi. 

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir