banner

Serviste yanlış kişi uzaklaştırılacak

Serviste yanlış kişi uzaklaştırılacak

Habertürk’ün konuğu olan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, mektep servisleriyle ilgili Ulaştırma, İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarının yaptığı çalışmaya değinerek, üç bakanlığın çalışmaları ardından bir yönetmeliğin yayımlanacağını söyledi.

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine tarafından Arslan, “Mevzuat tatmin edici görünüyor oysa yasal düzenleme gerekiyorsa süratli şekilde yaparız. En kayda değer yaptırım kurallara uymayan birey ya da kuruluşu sektörden men etmek ya da uzaklaştırmak. Hatalı kişi çalıştırılmaması ve yetkisiz operasyon yapılmaması fazla manâlı. Hiç kimse ‘Böyle yöneticilik eder, bir şey olmaz’ demesin. Hafta ardına kadar çalışmaları bitireceğiz” dedi.

ZABITA DA DENETLEYECEK

Arslan, polis, jandarma ve zabıtanın servisleri fazla daha sıkı ve yoğun olarak denetlemesinin önemine dikkat çekici ederek, “Kontrol öyle çok olmalı fakat araya hatalı millet giremesin. Çocuk istismarı ya da uyuşturucu ile ilgili birey affa uğramış olsa da servis şoförlüğü yapamaz. Ne yazık fakat geçen örnekte gördük. Kolluk kuvvetleri ve valilikle görüşülüyor. Denetimin dinç olması adına sahada ne gibi bıkkınlık ve eksikler var tespit edilecek. Çok yoğun bir mesai harcanıyor” dedi.

Bakan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ulusal Eğitim, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıkları aynı sorumluluğun altına girecek. Bu bakanlıkların birbirlerinin ne yaptıklarını bilmesi gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığı olarak iyi bir mevzuat çıkarmıştık ama araç şoförleri gerekli donanıma sahip değilse İçişleri Bakanlığı istediği kadar denetlesin. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da mektep müdürleriyle irtibatta olup ne yapacaklarını, neyi takip edeceklerini bilmesi lüzumlu. Çalışmamızın özünde bu var.”

YETKİLER İSTİSMAR EDİLİYOR

Okul servisi sektörünün önemli idareli büyüklüğe sahip olduğunu gösteren Arslan, apaçık milyarlarca liralık bir pastanın bulunduğunu söyledi. Sistemi kolaylaştırmak istediklerini oysa bunun istismar edildiğini kaydeden Arslan, “Geçmişte yetkiler verildi. Mektep aile birliği, velileri bu işe karıştırmadan, ‘Biz istediğimizle anlaşalım’ dedi. Buradaki amacımız velileri korumaktı. Veliler, yönetmeliğin şartlarına uygun servislerle anlaşsınlar düşüncesi vardı. Sürücü ve hostes başta almak üzere, kurallara uyulduğu takdirde sorun olmaz” diye konuştu.

mektep servisleri mektep servislerinde yeni dönem okul servisinde yaşananla mektep servisi sorunları

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir