banner

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit Tümgeneralle son konuşmasını anlattı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit Tümgeneralle son konuşmasını anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de gerçekleşen Muhtarlar Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şehit Tümgeneral Aydoğan Aydın’ın “Hanke’ye ağıt” isimli şiirini okudu.

Erdoğan: ” Dün Şırnak Şenobadaki helikopter kazasında şehit olan arasında Tümgeneral Aydoğan Açık Fikirli paşamızında bulunduğu 13 askerimize hem Lice’deki operasyonda şehit olan 3 askerimize Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. 23. sınır Tümen Komutanlığı görevini yürüten Tümgeneral Aydın’ı Kayseri Komando Tugay Komutanı olduğu dönemde gerçekleşen 15 Temmuz Darbe Girişimine değin sergilediği o kuvvetli duruşla da hatırlıyoruz. 15 Temmuzda’da enerjik bir duruşu olmuştu. Kato Dağı’ndaki operasyonları yürüten Tümgeneral Aydın buradaki başarısıyla da sahiden paha biçilmez müstesna bir komutan olduğunu göstermiştir.

Rabbimiz bize şehitlerimizin diri olduğunu lakin bizim bunu göremediğimiz demeç ediyor. Görüyorsunuz Şehitler Tepesi hiç anlamsız kalmıyor. Toprağını kahramanlar bekliyor. Ve bir bayrak dalgalanmak için rüzgar bekliyor. Eğer biz bugün ayyıldızlı bayrağımızın aşağı özgürce nefes alıyorsak minarelerimizden ezanlar 5 zaman okunmaya devam ediyorsa geleceğimize güvenle bakabliyorsak bunu şehitlerimize gazilerimize ve onların yolundan giden kahramanlara borçluyuz.

Şehit Tümgeneral Aydoğan Okumuş’ın 1992 yılında hemen şimdi bir üsteğmenken yazdığı hankeye ağlama isimli şiiiri burada sizinle paylaşmak istiyorum;

‘Doksan kişiydik biz o gün aç susuz, uykusuz, nasır tutmuş ayaklarla yürüyorduk kaygusuz. Sis çamur , kanla, terle üzerindeydik bulutların, ayrım Hanke yaylasında yeşerirken umutlarım. Soğuk namlular elimizde yürüyorduk dağlara, şehitlerden selamlama geldi, savaşan bütün sağlara, uzaklarım yakınlaştı , inancımla davamla , uyan Hanke geliyorum etimle, havamla’ mücadelesiyle milletimizin umutlarını yeşerten komutanımızın ruhu şad mekanı cennet olsun. Bir hafta önce Kato Dağı’nda İçişleri Bakanımız Sayın asilzade ile beraber orada incelemelerdeyken kendisi ile telefonda görüşmüştüm. Ve orada Cumhurbaşkanım bizim bu mücadelemiz sadece burası için yok buralarda zafere ulaştığımızda İstanbul’da da zafere ulaşmış olacağız. Ankara’da da yurdumuzun 4 bir yanına demişti. İşte bu kahramanlarla yürüyoruz. Hiç merak etme bıraktığınız yerden bu sancak yere düşmeden yola devam ediyoruz “ifadelerini kullandı.

“BU MÜHİMMATI TERÖR ÖRGÜTLERİNE VERENLERİN AMACI NEDİR?”

Vatan topraklarının her bir karışının namusları olduğunu, kimseye el uzattırmayacaklarını, buna cüret edene de dünyayı gizli edeceklerini vurgulayan Erdoğan, İstiklal Harbi’nden bugüne dek vatan topraklarını korumak için aralıksız bir mücadelenin yürütüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece son iki yılda sınırlar içinde ve dışarıda yapılan operasyonlarda 10 bin teröristin etkisiz ayla getirildiğini bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buna karşılık dün Lice ve Şenoba’da verdiklerimizle 945 şehidimiz var. Aynı dönemdeki operasyonlarda 8 bin 300 silah, 1 milyon 270 bin mermi, 360 ton patlayıcı madde, 18 bin el bombası ve el işi patlayıcı ele geçirildi. Hemen soruyorum sizlere, bir orduyu doğruca donatacak kadar büyük miktarlardaki bu silahları, bu mühimmatı terör örgütlerine verenlerin amacı nedir? Kimse kimseyi kandırmasın. Amacı, Türkiye’yi ayırmak, dağıtmak, bölgemizdeki öteki pek fazla ülkenin başına gelen felaketlere maruz teslim etmek olduğu gün gibi aşikardır.

“MUHAKKAK O DESTEKLER BİR GÜN KESİLECEK”

Terör örgütleri FETÖ ve PKK için çaba eden içerideki hainlerin Türkiye’ye verdikleri o kadar fazla zararın yanına terörle mücadeleyi de baltaladıklarının altını çizen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Suçüstü yakalandıkları halde mahkemelerde derhal ne diyorlar; ‘Görmedim, duymadım, söyledim’ diyerek üç maymunu oynayan FETÖ’cüler kendilerini bekleyen acı sondan kurtulamayacaklardır, bunu da açıkça söylüyorum. Siz kime bu oyunu oynuyorsunuz? Sen F16’larla, helikopterlerle, tanklarla, modern silahlarla bu milletimin üzerine geleceksin hala ‘Görmedim, bilmiyorum, ben yapmadım’ diyeceksin. Kimi aldatıyorsun? Tüm belgeler, her şey görüntüler apaçık. Yurt dışındaki ağababalarının da peşlerini bırakmayacak, adım adım peşine düşüp takip ederek yargı ettikleri akıbete düçar olmalarını sağlayacağız. Milletimiz kendi gönlünde bunları zaten en ağır cezaya, ihanet cezasına hükümlü etmiştir. Milletimiz namına karar veren mahkemelerin kararlarının da bu şekilde neticeleneceğinden değişkenlik duymuyorum.

Diğer terör örgütleri için de aynı şart geçerlidir. Artık bu ülkenin ekmeğini yediği, bu milletin imkanlarını kullanıp, gizliden gizliye ülkesine ihanet etme dönemi geride kaldı. 2015’teki çukur eylemleri PKK’nın, 15 Temmuz darbe girişimi de FETÖ’nün hakiki yüzünü göstermiştir. Bir şüpheniz var mı bunda? Her şey apaçık mı, soruyorum sizlere?”

Bu örgütlerin yularlarını ellerinde tutan güçlerle birlikte deşifre olduklarına dikkati çeken Erdoğan, “Açık konuşuyorum, eğer kendilerine bahşedilen dış takviye olmasa Türkiye, bölücü terör örgütünü, diğer terör örgütlerini de bu yıl sonuna kalmadan eylem yapamaz ayla getirecek imkana, kabiliyete ve kararlılığa sahiptir. Elbette o destekler bir gün kesilecektir.” ifadesini kullandı.

“YALNIZCA DUVAR ÖRMEKLE KALMIYORUZ”

Suriye sınırının yaklaşık 651 kilometrelik bölümünün muhkem duvarlarla örüldüğünü, bütün sınıra aynı şekilde duvar öreceklerini, böylece terörist antre çıkışı ve silah aktarmalarını engelleyeceklerini gösteren Erdoğan, “Yalnizca duvar örmekle kalmıyoruz ve bu duvarları da bununla beraber tüm araç gereçlerle donatıyoruz. İşi kolaylaştıracağız, Irak sınırında aynı şeyi yapacağız ve İran sınırının da uygun olan yerlerinde bunu gerçekleştireceğiz çünkü antre çıkışlar ülkemize artık daha kontrollü bir şekle dönüşsün. Giremeyecekler. Sadece malum giriş çıkış kapıları vardır oralardan antre çıkış yapabilir. Kim? Alışılagelmiş yurttaş, terörist değil. Bugün bundan böyle Kilis’te hiçbir yurttaş inşallah nasıl ‘Başımıza roket düşer mi?’ endişesini taşımıyorsa tüm illerimizde de bundan böyle bu ülkü inşallah geleceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

YÜZÜMÜZE GÜLENLERİN ARKAMIZDAN NELER ÇEVİRDİĞİNİN GAYET İYİ FARKINDAYIZ”

Erdoğan, teröristlerden temizlenen bölgelere dönen 100 binin üstünde Suriyelinin kendi topraklarında tehlikesiz bir şekilde hayatlarını sürdürdüğünü dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradan çıkartacağımız ders şudur; ülkemizde kolaylık içinde yaşamak istiyorsak önce sınırlarımızın ötesini tehlikesiz ayla getirmek mecburiyetindeyiz. Keza kendi vatandaşlarımızın hem de bize sığınmış kardeşlerimizin geleceği için bu sorumluluğu üstlenmek mecburiyetindeyiz. Bizden sınırlarımız her tarafında gözümüz göre kadar bir terör devleti kurulmasına gürültüsüz kalmamızı bekleyenler kusura bakmasınlar bizi hiç tanımamışlar demektir. Geçmişte kurumlarımıza sızmış ihanet çetesi mensupları vasıtasıyla ola ki bu cins operasyonlar yapabiliyorlardı fakat artık o günler geride kaldı. 15 Temmuz ihanet girişimi daha önce sezdiğimiz, tahmin ettiğimiz, küçük emarelerini gördüğümüz öyle çok gerçeği gün ışığına çıkardı. Karşısında karşıya geldiğimizde yüzümüze gülenlerin arkamızdan neler çevirdiğinin gayet iyi farkındayız. Kesinlikle bizim önceliğimiz meselelerimizi siyaset aracılığıyla, diplomasi yoluyla, görüşmeler yoluyla çözüme kavuşturmaktır lakin bunların işe yaramadığı yerde ülkemizin ve milletimizin bekasını korumak için kanımızın son damlasına değin uğraş etmesini de çok iyi biliriz.”

“BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ”

Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu Vatan Kimin?” şiirinden “Bu vatan toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranlarındır, bir tarih boyunca onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir” dizelerini okuyan Erdoğan, “İşte 15 Temmuz’da gördük ama bugün de ülkemizde kendini tarihe vermeye hazır 80 milyon kahraman hazırlanmış bekliyor. Bizim bu topraklardan başka vatanımız yoktur, olmayacaktır. Ülkemizi gözetmek için nereye kadar gitmemiz gerekiyorsa oraya değin gideceğimizden de kimsenin şüphesi olmasın. İşte bunun için ne demiştim, ‘Bir gece birdenbire gelebiliriz’. Ne süre, nerede? Her Hâlükarda bunu açıklayacak değiliz.” dedi.

ABD’YE İFTAR ELEŞTİRİSİ

Geçen günlerde ABD’de gerçekleşen terör saldırısını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amerika’da ırkçı bir terörist yalnızca ve yalnızca Müslüman oldukları için iki kadına saldırmışlardır. Benzer terörist onları korumaya çalışan iki kişiyi de bıçaklayarak öldürmüştür. Amerika bu olayın vehametini uyarı edin ‘terörist’ olarak suçlamıyor, bunu ‘nefret suçu’ diyerek azaltmaya çalışsa da bu bir terör saldırısıdır. Buna nasıl nefret suçu dersin, böyle bir şey olabilir mi? Ey Amerika ekonomik olarak dünyada çok büyük bir ülke olabilirsin ama adalet ve adaletler konusuna gelince kusura bakmayın. Bakınız Amerika’da bugüne dek alışılmış bir gelenek vardı, neredeyse her ramazanda dışişleri bakanları oradaki Müslümanlara iftar verirlerdi ama bu ramazanda ABD Dışişleri Bakanlığı bu iftarı iptal etti. Hani nerede, hani ayrımcılık yoktu, hani siz inanç özgürlüğüne karşı değildiniz? Peki bu yaptığınız nedir? Bizim de natürel ancak bakışımız ister istemez değişiyor. Biz uygulamaya bakarız, lafa yok.

Mısır’da yalnızca dinlerinden nedeniyle Hrıstiyanlara saldıranlar nasıl teröristse, Amerika’da yalnızca dinlerinden nedeniyle o kadınlara saldıran, onları savunmaya çalışanları da öldüren birey veya kişiler de teröristtir. Batı ülkeleri teröristlere, terör örgütlerine karşısında sergiledikleri bu çifte standardı terk etmeden huzura ve güvene kavuşamayacaklardır. Türkiye teröristlerle ilgili talepte bulunduğunda ‘Bizde yargı bağımsızdır’ diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışanlar benzer istekleri bize yönelttiklerinde aynı ilkeyi katiyen gözetmiyorlar. ‘İşte böyle, böyle, bizim vatandaşımız sizde cezaevinde onu bize verin’. Tamamlanmış da önce siz cezaevinde olmayan terörist başını bize bir verin bakalım. Ona 400 dönüm arazi ödev edeceksiniz, oradan 170 ülkeyi idare edecek böyle bir terörist, 80 koli dosya göndereceğiz, tüm bunlar elinizde buna karşın hala ‘Öyle mi, böyle mi?’ deyip vakit kazanmaya çalışacaksınız, böyle bir şey olamaz. Bu aramızdaki itimadı sarsar. Nitekim de sarsıyor. Biz layık ödüyoruz, 249 şehidimiz var bizim 15 Temmuz gecesi, 2 bin 193 gazimiz var siz bize bunları unutturamazsınız. Kusura bakmayın bundan sonra her şey iki taraflı, sizin yargınız mı var? Bizim de yargımız var.”

“EY DÜNYA TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İLGİLİ TAVRINIZI LÜTFEN GÖZDEN GEÇİRİNİZ”

Terörle uğraş konusunda tüm dünyaya çağrıda bulunan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ey dünya, terör örgütleriyle ilgili siyasetinizi, tavrınızı, tutumunuzu lütfen gözden geçiriniz. İşinize gelen eylemleri yapan terör örgütlerine arka çıkar, silah ve para ilk olarak elde etmek üzere her türlü desteği verirseniz, namlunun ucu size döndüğünde sesinizi duyacak kimse bulamazsınız. Bunu da böyle biliniz. Biz teröre fazla kurban vermiş, terör yüzünden büyük somut ve manevi acılar çekmiş bir ülke olarak tüm dünyaya fazla geç olmadan bu konuda iki taraflı bir anlama birliğine varılmasını önerge ediyoruz. Bu çağrımızda samimiyiz ve üzerimize düşenleri yapmaya hazırız.”

“2035’e yönelik hedeflerimizi belirleyeceğimiz alıştırma başlatıyoruz”
Türkiye’nin istihdamda da tedirgin dönemini geride bıraktığını gösteren Erdoğan, “Başlattığımız istihdam seferberliğiyle yılbaşından bu yana 1,2 milyon yeni istihdam oluşturduk. İnşallah yakın bir zamanda işsizliği her yerde tek haneli rakamlara düşüreceğiz.” dedi.

“16 Nisan ırk oylamasıyla birlikte 2013 yılından beri neredeyse kesintisiz bir şekilde süren seçim ve zorluk dönemini bundan böyle geride bıraktığımıza inanıyorum. Önümüzdeki dönemde önce milletimizin birikmiş meselelerinin çözümüne yönelik 180 günlük bir kısa vadeli eylem programı hazırlayıp hayata geçireceğiz.” değerlendirmesinde yer alan Erdoğan, 2019 seçimlerine kadar olan dönemi en verimli şekilde kullanmanın gayreti içerisinde olacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde 2023 hedeflerini güncelleyeceklerini ve bu yöndeki çalışmaları hızlandıracaklarını belirterek, “Hem 2035 yılına yönelik hedeflerimizi belirleyeceğimiz yeni bir egzersiz başlatıyoruz. Milletimiz bugüne kadar bize her konuda yardım verdi, baskı verdi. Derhal sıra bizde. Milletimizin bu fedakarlıklarına, bu gayretlerine karşılık demokraside ve ekonomide yeni atılım dönemini inşallah daima birlikte neticeye ulaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

“BÖYLE ŞEDDELİ YALAN OLUR MU?”

Erdoğan, 16 Nisan halk müziği oylamasıyla kabul edilen anayasa değişikliğinin ardından yeni bir döneme girildiğini kaydederek, şu ifadelere yer verdi:

“Yeni dönemde inşallah sizlerle daha yakın bir istişare ve iş birliği içinde olacağız. Her ne kadar bazıları ‘muhtarlıklar kapatılacak’ yalanıyla kafaları bulandırmaya çalıştıysa da 16 Nisan’da bunlara en güzel cevabı sizlerin verdiğini biliyorum. Muhtarlıklar kapandı mı? Böyle şeddeli yalan olur mu? Anayasayla güvence altına alınmış olan bir muhtarlık müessesesini ‘Seçilecek cumhurbaşkanı ertesi gün kapatacak.’ diyor. Böyle bir şey değil. Nasıl bu yalanı da uyduruyorsun? Siyaset dürüstlük üzerine kuruludur, yalan üstüne yok. Onun için de yalana başvuru edenlere benim muhtarlarım haddini bildirmelidir. Muhtarlarımız yeni Türkiye’nin inşasında bizim en büyük yardımcılarımız olacaklardır. Mahalleler ve köylerden başlayıp dalga dalga ülkemizin tamamını kucaklayacak yeni demokrasi ve kalkınma hamlemiz için her zaman birlikte çok daha artı çalışmalı ve çaba göstermeliyiz.”

 

 

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir