banner

Sözleşme feshedildi

Sözleşme feshedildi

MANİSA’daki ilk zehirlenme vakası 23 Mayıs’ta yaşandı. Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 1047 asker zehirlenirken Er Hüsnü Özel hayatını kaybetti. Bir asker ise hâlâ yoğun bakımda. Bu olaydan 4 gün sonra bu defa Kırkağaç 6. Jandarma Komando Er Eğitim Alayı’nda yemekten zehirlenen 70 asker hastaneye kaldırıldı. Aradan 1 ay geçmeden 16 Haziran Cuma akşamı Doğu Kışlası’ndan 67 asker benzer şikâyetlerle hastanelere getirildi. Son olarak cumartesi gecesi zehirlenme vakası yaşandı. 23 Mayıs günü askerlerin zehirlendiği Albay Arif Seyhun Kışlası’nda 731 asker yemekten zehirlendi. Askerler karın ağrısı, kusma, ishal gibi şikâyetlerle acele olarak değişik hastanelere kaldırıldı ve tedaviye alındı.

21 KIŞI GÖZALTINDA

Akşam yemeği sonrası askerlerin zehirlenme belirtileriyle tedaviye alınmasının peşinde Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara merkezli olduğu belirtilen Rota Yemekçilik AŞ’nin Manisa birimi görevlileriyle ilgili gözaltı talimatı verdi. Önceki akşam 19, dün sabahtan da 2 edinmek üzere gözaltına alınan 21 kişi arasında işyeri temsilcisi Veysel Ahmet Gürcüm ile 3 yiyecek mühendisi, aşçı, aşçı yardımcıları ve öteki çalışanların bulunduğu belirtildi. Kışla içindeki özellikle yemek üretiminin yapıldığı mutfak kısmındaki emniyet kamerası görüntülerinin incelemeye alındığı öğrenildi.

Sözleşme feshedildi

TEDİRGİN BEKLEYİŞ

Manisa Merkezefendi Hastanesi bahçesinde görüştüğümüz askerler şunları söyledi: “Tedirginiz. Ayda bir adeta bunu yaşıyoruz. Acemiler mecburen yiyor ya da yememeye uyarı ediyor. Onların dışındakiler artık yemekhaneden yemiyor. Kendi imkânlarıyla karnını doyuruyor, bazıları dıştan tedarik ediyor. Lakin acemiler yok…”

KONTRAT BİR AY ÖNCE FESHEDİLSEYDİ BUNLAR YAŞANMAYACAKTI

İLK zehirlenme vakasından bu yandan konuyu peşine düşüp takip eden CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer şöyle konuştu: “Bu şirketin Maliye Bakanlığı’nca benzer durumdan sözleşmesini feshettiğini söyledik. Gözaltılar yapıldı ama 3-5 alt kademede çalışanı, patates soyan insanları olmak yok çözüm. Bir ay önce bu sözleşme iptal edilmiş olsaydı bunlar yaşanmayacaktı. Tek yetkili var. Bu imzayı atan Sayın Milli Savunma Bakanı. Toplam 12 birliğe bu işyeri yemek yemek veriyor. Manisa’daki askeri birliklerdeki yemek ihalesini bölge şirketin adı, daha önce de yolsuzluk olaylarına karışmış.”

Yemek şirketi: Besbelli rapor değil

Rota Yemekçilik AŞ, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Ortada hemen şimdi, herhangi bir tarafın sorumluluğunu ortaya koyan bilimsel bir rapor değil. Laboratuvar sonuçları gelmediği halde şirketin bu dek baskıya ve ithama maruz kalması üzüntü verici. Sayın Bakan Işık, yemediği halde etkilenenlerin olduğunu açıkladı. Ortaya çıkacak laboratuvar sonuçları durumu bütün açıklığı ile ortaya koyacaktır.”

YEMEDİĞİ HALDE ETKİLENEN VAR

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, zehirlenen askerleri hastanelerde önceki gece ziyaret etti. Bakan Işık’a Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak da eşlik etti. Bakan Işık, olayla ilgili dün TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerini bilgilendirirken şunları söyledi:
“Ilk zehirlenme 23 Mayıs 2017’de görüldü. Yapılan araştırmalar sonucunda o gün akşam yemeğinde bahşedilen hindi etinde salmonella bakterisi tespit edildi. 17 Haziran’da verilen akşam yemeğinde batı kışlada bu defa benzer olayla karşılaştık. Bu olayda yemek yemek yiyen 5 bin 420 askerimizin 617’sinin etkilendiği ve 372’sinin hastanelere ya da revire sevk edildiğini biliyoruz.

HAZIR YEMEK YEMEK PAKETİ VERİLECEK

İşin garip yanı hiç yemek yemediği halde etkilenen askerimiz var. Yalnızca çorba ve cacık yediği halde etkilenen var. Çorba, tavuk, pilav, cacık ve tatlı yediği halde etkilenen askerimiz de var. Yalnızca yemekten zehirlenenler vakası olarak değerlendirmiyoruz, tüm ihtimalleri hesaba katan bir çalışmayı yürütüyoruz. Bu son durum olmadan önce cuma günü ilgili firmanın raporlar doğrultusunda sözleşmesini fesih talimatı tarafımdan verilmiştir. Hazır yemek yemek paketi uygulamasına geçilmiştir.” Muhalefet milletvekilleri Bakan Işık’a karşı çıktı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök yemek firmasının 4 yılda büyüdüğünü ve sermayesini 7 milyon TL’ye çıkardığını vurgulayarak, “Bunun ortakları kim” diye sordu.

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir