banner

Suçlamasınlar dinlesinler

Suçlamasınlar dinlesinler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler yürüyüşün dünkü bölümüne Erenler Mevkisi’nde kurulan kamp alanından başladı. Sıcaklar nedeniyle yürüyüş bir saat erkene çekildi. Kemal Kılıçdaroğlu ve ‘Adalet Yürüyüşü’ korteji, saat 07.25 civarında hareket etti. Kılıçdaroğlu, gazetecilere açıklamasında özet olarak şunları söyledi:

SİVAS KATLİAMI MESAJI

“Son derece istikrarlı, azimli, bilinçli bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Yürüyüşümüze destek veren vatandaşlar da arzu ettiğimiz gibi her türlü provokasyona aleyhinde duyarlılıklarını koruyorlar. O yurttaşlarıma doğru teşekkürlerimi gönderiyorum. Bugün 2 Temmuz. Sivas katliamında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımı rahmetle anıyorum. Adalet arayışları hâlâ devam ediyor. ‘Hak Yürüyüşü’nün ne değin anlamlı olduğunu gösteren esas göstergelerden biridir. Bu bağlamda hiç kimsenin inancından, kimliğinden, siyasi görüşünden ötürü suçlanmaması, kriminalize edilmemesi bizim en büyük arzumuzdur. İnsanı düşünceleriyle kabul edip, fikirleriyle kabul edip baş tacı etmek zorundayız. Farklı düşüncelere sahip olabiliriz fakat birlikte yaşama irademizi defalarca ortaya koymalıyız.

TAŞERON İŞÇİLERİ İÇİN ADALET

Dün taşeron işçileri aramızdaydı, onlar da hak istiyorlar. Diyorlar ama, ‘Bize laf verildi. Bize kadro verilecekti. Ne olursunuz bunu bir kez daha dile getirin.’ Bir milyonu aşkın taşeron işçisinin adalet talebini yine bu sabah dile getiriyorum. Onlar için adalet istiyorum.

Adaletin etken olduğu ve hepimizin rahatlıkla konuşabildiği, düşüncelerini ifade ettiği için hapse atılmadığı bir armoni istiyoruz. O açıdan umuyoruz hak yürüyüşümüze ülkeyi yönetenler daha pozitif kulak kabartmış olurlar. Hangi gerekçeyle yürüyoruz, bize yapılan bütün hakaretlere karşın neden sessiz kalıyoruz, neden inançla ve kararlılıkla ‘hak, yargı’ diyoruz. Bizi suçlamasınlar, bizi dinlesinler.

AK PARTİ’YE BAŞSAĞLIĞI

Biz teröre karşıyız. Adalet ve Kalkınma Partili iki idareci terör örgütü göre katledildi. İki yöneticinin ailelerine ve Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisi’nin yöneticilerine başsağlığı dileklerimizi, Allah’tan rahmet dileklerimizi iletiyoruz. Terör kimden nereden nasıl gelirse gelsin defalarca birlikte şerefli bir şekilde teröre karşı durmak hepimizin ortak görevi olmalıdır. Tıpatıp adaleti savunduğumuz gibi.”

GÜLLERLE UĞURLANDI

Kılıçdaroğlu, Sakarya çıkışında güllerle uğurlandı. Üstteki geçidin üstünden CHP Lideri’nin yoluna gül yaprakları döküldü. Güllerin Isparta’dan getirildiği bildirildi.

Sivas Divriği’den kadınlar lokal giysileriyle katıldığı yürüyüşte Kılıçdaroğlu’na çiçek verdi.

Hava sıcaklığı nedeniyle 7.3 kilometrelik yol tek seferde yüründü ve takriben 7 saat mola verildi. Saat 16.00’da her yerde yürüyüşe geçildi. 432 kilometrelik yürüyüşte bugüne kadar yaklaşık 299 kilometre yol katedildi. Geçen Günkü bölümde 17 kilometre yüründü.

İstanbul’a yaklaşılması ve kalabalığın artması sebebiyle dün korteje Sakarya polisine destek olarak İstanbul Emniyeti’nden 500 kişilik çevik güç polisi gönderildi. Ankara’dan bu yandan korteje eşlik eden polisler ise başkente geri döndü.

CHP Beşiktaş örgütü akademisyenler için takriben 600 metre uzunluğunda başvuru açtı.

Madımak’ta öldürülen şair Metin Altıok’un kızı CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Sivas Katliamı’nın yıldönümünde yürüyüşte ‘Unutmadık aklımda Madımak’ yazılı tişörtüyle yürüdü. Artist Sabahat Akkiraz da 18’inci günde yürüyüşe desteğe geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu ‘Adalet Yürüyüşü’nde bir vakit Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş’la yürüdü. Yürüyüşe Ankara Barosu idare heyeti üyeleri de katıldı.

Suçlamasınlar dinlesinler

Marmara depreminde yakınlarını kaybedenlerin geçici barınmaları için yapılan İzmit’teki Arızlı Irak Konutları sakinleri de yürüyüşe katıldı.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir