banner

Temurci: O gece telefonuma çıkmayanlara hakkımı helal etmiyorum

Temurci: O gece telefonuma çıkmayanlara hakkımı helal etmiyorum

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, 15 Temmuz gecesi Sütlüce’deki binayı işgale gelen darbecilere aleyhinde amansız bir çaba verdi. Direndi ve binayı boşaltmadı. Peşinde İstanbul teşkilatlarını harekete geçirdi. O hengâmede TGRT Haber’e bağlanıp halkı sokağa eğlence etti. Millet, İl Başkanlığı binasına akın etti. Gelenler darbecileri linç etmeye kalkınca, onları kurtarmak tekrar Temurci’ye düştü.

Gazetemizi ziyaret eden Başkan Temurci, Genel Yayın Yönetmenimiz İsmail Tuzak ve Yayınlama Koordinatörümüz Yücel Koç’a o gece neler yaşadıklarını anlattı. İşte 15 Temmuz gecesi Sütlüce direnişi:

ZAMANLA YARIŞ
“Cuma namazından daha sonra il başkanlığı binasına geçmiştim. Akşam ekibimizle çalışıyorduk. 09.45’te köprülerin kapatıldığı bilgisi geldi. 10:15’te bunun kesin darbe olduğuna kanaat getirdik. 10.20’de elimde bir defterim vardı, neler yapabileceğimizi not aldım. İl başkan yardımcılarımızın bir kısmı Anadolu yakasında oturuyordu. Onlara ‘Havalimanını, Kısıklı’da Sayın Cumhurbaşkanımın evini, köprüleri tutun. Görüntüyü aksine çevirin’ talimatı verdim. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşananları biliyoruz. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde de önemli olaylar yaşandı. Beykoz’daki kardeşlerime teşekkür ediyorum. Orada büyük bir direniş gösterdiler. Kısıklı’da hakiki bir yürüyüş başlatıldı. 3-5 bin kişiyi orada bırakarak, arkadaşlarımızın önderliğinde bütün kalabalığı Boğaziçi Köprüsü’ne yönelttik.

HAKKIMI HELAL ETMİYORUM
23.20’de TGRT Haber’e bağlandık. Allah rahmet eylesin Enver Ören Abi’mize. bir esas atmış. Mücahid Ören Bey “İstediğiniz vakit buraya bağlanabilir, millete mesajınızı verebilirsiniz. Bu devletin ve milletin kanalı” dedi. Ben o gece TGRT ile başlayarak çoğu haber kanalına bağlandım. Her birinize teşekkür ediyorum. Lakin bana o gece telefonlarımı açmayanlara hakkımı helal etmiyorum. Saat 23.00’ten sonraki süreç bizim için biraz hissi oldu. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın hayatıyla ilgili bir şey düşündük. Biz onunla birlikte yol yürüdük. Bu nesil olaylarda lider, sorunun nereye gideceğini ya da çözümün ne olacağını belirler. Bunu biliyorduk.

TÜRKİYE İŞGAL EDİLECEKTİ
15 Temmuz’un öteki darbelerle karşılaştırdığımızda iki ayrı özelliği var. Bu bir kere yalnızca darbe değildi. Çünkü daha önce yaşanan darbeler, sadece bir siyaset mühendisliğiydi. İnsanlarımızın iktidara getirdiklerini al aşağıya etmek için yapıldı. Suriye, Darı ve benzeri ülkeler emperyalistler kadar nasıl ele geçirilmişse 15 Temmuz’da da Türkiye’de aynısı yapacaklardı. Gezi olaylarıyla başlayan, MITOS tırlarıyla devam eden, 17-25 Aralık yargı darbesiyle doruk yapan durum, 15 Temmuz’da bitirilmek istendi. Türkiye’nin devletiyle ve milletiyle teslim alınması ve bölünmesi amaçlandı. Halka, siyasetçilere, insanlarımıza karşın darbe yapmaya kalktılar. Bütün darbelerde milletin sessiz kaldığını bunda da kalacağını düşündüler. ‘Korkudan cuma namazı kılmaya bile gitmezler” diyebilecek adamlar vardı bu FETÖ’cülerin içinde. Hamdolsun bu irk farklı davrandı.

İLETİŞİMİN GÜCÜNÜ GÖRDÜK
Mesajlarla 1-2 milyon kişiyi sokağa indirmeye çaba ettik. 22.30 gibi İstanbul Müftümüzü aradım. Ezan ve selalar okundu. Milletimiz uyandı ve meseleye sahip çıktı. Valimiz, Emniyet Müdürümüz gerçekten çok büyük bir takdiri hak ediyor. Rabb’im bu ülkede böyle yöneticiler versin. E5’te havalimanına Cumhurbaşkanımızı karşılamaya yüzbinlerle yürüdük. Sokaktaki insanların hatıraları; çocuklarımıza, torunlarımıza en büyük mirastır. O gece Adnan Menderes’in fotoğrafıyla benimle birlikte yürüyenler vardı. Devletin, milletin bütün değerleri sokaktaydı. Onların sesini, tüm Türkiye’ye mal eden medyamız vardı. Onun için medya kuruluşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Öteki darbeyle bu darbeyi ayıran öteki etmen ise iletişimin gücüdür. Televizyon ve sosyal medya o gece, birilerinin hayal bile edemeyeceği bir şeyi tersine dönüştürdü ve hemen hemen yeni bir kurtuluş günü ortaya çıktı. Hamdolsun çok büyük bir badireyi ülkemiz atlattı.” 

Türkiye gazetesi

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir