banner

‘Terörist’ diye dövülen o köylüler mantar topluyormuş

‘Terörist’ diye dövülen o köylüler mantar topluyormuş

Saldırının ardındaki PKK’lı teröristler göre bırakılan üç akraba, alıkonduklarını haberdar etmek için Güvenlik’e bu vesileyle gözaltına alındı. sözde yolda ve İlçe Güvenlik Müdürlüğü’nde dövülerek, dayak yemiş haldeki fotoğrafları sosyal medyada yayınlandı. Beş gün sonunda üç akraba ve arkadaşları, çıkarıldıkları mahkemede adli kontrolle hür bırakıldı.

Van’da esnaflık yapan 32 yaşındaki Abdulselam Arslan 9 Haziran’da Gevaş’ın Artos dağında mantar biriktirmek üzere arkadaşının aracını aldı. Geziye 53 yaşındaki dayısı Cemal Arslan, 48 yaşındaki akrabası Halil Arslan ile 29 yaşındaki kayınbiraderi Nejdet Beysüm’ü ziyafet etti. Dört akraba, Artos dağının arka tarafındaki yaylada mantar topladıktan daha sonra, saat 12.00’de geri döndü. Nehir yatağında araçla ilerledikleri sırada ellerinde silah bulunan iki PKK’lı tarafından önleri kesildi. Araçtan indirilen dört akraba, çay yatağı boyunca takriben 500 metre yürütüldü. Kimliklerine ve cep telefonlarına el konulan dört akraba bir mağaraya götürüldü. Başlarına silahlı nöbetçi konulan dört akraba dokuz saat baştan başa tutuldu.

‘KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALDIK’

Havanın kararması üstüne mağaradan çıkarılan dört akrabaya “Bu yolu takip edin, yolda arabanızı bulursunuz” denildi. Araçlarının saldırıya karıştığını bilmeyen dört birey, Gevaş’a dürüst yola çıktı. İlçede Beysüm’ü araçtan indiren öteki üç kişi, durumu anlatmak üzere gittikleri Güvenlik’e 800 metre kala gözaltına alındı. Abdulselam Arslan, ifadesinde “Esnaf olduğumuzu ve karakola müracaata geldiğimizi ifade etmemize karşın bizleri yere yatırıp yarım saat kadar darp ve hakaret ettiler. daha sonra Gevaş Emniyet Amirliği’nde de kötü muameleye maruz kaldık” dedi.

Halil Arslan da “Elbette Gevaş Emniyet Müdürlüğü’ne örgüt mensuplarının bizim bindiğimiz araçla eylem yaptıklarını bilmiyorduk. Haberimiz olmadı. Yaşadığımız süreci anlatmak için Emniyet’e gittik” dedi. Dört köylü, 14 Haziran’da “silahlı örgüt üyeliği” suçundan adli kontrolle özgür bırakılmaları kaydıyla Van 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. sonra 4 kişi tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı. Avukat Servet Haznedar, zulüm ve kötü muamele iddiasıyla kabahat duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

‘Terörist’ diye dövülen o köylüler mantar topluyormuş

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haber Etiketleri:
· · · · · · · · · · · · · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir