banner

Trump’ın Ticaret Bakanı Ross, senatoda onaylandı

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump’ın Ticaret Bakanlığına seçtiği 79 yaşındaki milyarder iş adamı Wilbur Ross’u onayladı.

Ross, Senatoda yapılan oylamada 27 “hayır” oyuna karşı 72 “evet” oyu alarak ülkenin yeni Ticaret Bakanı oldu.

Trump’ın 25 yıllık arkadaşı Ross, diğer kabine üyelerine kıyasla daha az muhalefetle karşılaşmasına rağmen eleştirilerden kurtulamadı. Senato Azınlık Lideri Demokrat Charles Schumer, oylamadan önce genel kurulda yaptığı konuşmada, Ross’un Başkan Yardımcısı olduğu Bank of Cyprus’a (Güney Kıbrıs Bankası) yönelik endişeleri gündeme getirdi.

Wilbur Ross

Yaklaşık 2,9 milyar dolarlık mal varlığıyla yeni yönetimin en zengin ve en yaşlı üyelerinden biri olan Ross, birçok yatırımcının uzak durduğu kömür ve çelik gibi “ölmekte” olan endüstrilere ve iflas eden işletmelere başarılı yatırımlar yapmasıyla tanınıyor.

Ross, Trump’a seçim kampanyası süresince danışmanlık yaptığı için ikilinin ticaret konusundaki görüşleri birebir örtüşüyor.

“Bir akıllı ticaret var, bir de aptal ticaret var. Biz uzun zamandır aptalca ticaret yapıyoruz ve bunu düzelteceğiz.” ve “Serbest ticaret beleş yemek gibidir ve beleş yemek yoktur. Biri kazanır, biri kaybeder. Maalesef biz yaptığımız aptalca anlaşmalarla uzun zamandır kaybediyoruz.” gibi demeçleri bulunan Wilbur Ross’un hem ABD hem de dünya ticareti için önemli rol oynayacağı öngörülüyor.

Haber Kategorisi:
Dünya

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir