banner

TSK dev operasyonun bilançosunu açıkladı!

TSK dev operasyonun bilançosunu açıkladı!

TSK’dan 11 – 21 Mayıs 2017 tarihleri aralarında gelişmelere ilişkin yapılan açıklamada, “Bölücü terör örgüt’nün aralıksız barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanması sebebiyle büyük tartma içeren bölgeleri (bilhassa Hakkari, Şırnak, Siirt, Diyarbakır, Batman, Tunceli) teröristlerden temizlemek ve bahar-yaz dönemine karşın hazırlıklarını sınırlama getirmek maksadıyla başlatılan operasyonlara aralıksız devam edilmiş, bu kapsamda; Şırnak / Beytüşşebap, Bestler-Dereler, Hakkari / Yüksekova, Diyarbakır-Silvan-Lice-Kulp, Erzurum / Şenkaya, Ardahan / Göle, Bingöl, Muş, Hatay / Amanoslar bölgelerinde orta ve büyük çaplı operasyonlar icra edilmiştir.

İcra edilen operasyonlarda; 93 terörist etkisiz ayla getirilmiş, 2 adet 60 mm havan, 12 uçaksavar makinalı tüfek, 313 piyade tüfeği, 4 bariz nişancı tüfeği, 5 roketatar, 6 Law ve 597 el bombası ele geçirilmiştir. 53 el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiş, yaklaşık 2.300 kg amonyum nitrat, 30 kg. patlayıcı, 150.000’in üstünde hafif tabanca mühimmatı, 229 adet havan(82 mm ve 60 mm) mühimmatı, 439 adet roketatar mühimmatı, çok miktarda el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan kablo ve fünye ele geçirilmiştir. Teröristler göre kullanılan 71 sığınak, sığınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz ışık halkası getirilmiştir. Bölücü terör örgütü’nün en kayda değer mali kaynaklarından olan uyuşturucu üretimi, ticareti ve kaçakçılık ile mücadeleye karşın icra edilen operasyonlar ve sınır hattında alınan tedbirler neticesinde; 500 kg kubar esrar, yaklaşık 52 kg. uyuşturucu ve 37.000 paket firari sigara ile etkili sınır denetleme ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 8.755 kişi yakalanmıştır” denildi.
TSK, aralıksız operasyonlar dahilinde, 7 kahraman Türk askerinin şehit olduğunu, 27 kahraman askerinde yaralandığını duyurdu.

“Bölücü terör örgütüne ağır kayıplar verdirilmiştir”

Bilgilendirmenin devamında, şunlar kaydedildi: “Yürütülen başarılı ve istikrarlı operasyonlar ile tespit edilen sığınaklarda ele geçirilen silah, cephane, donanım ve yaşam malzemeleri ile örgütün lojistik desteğine son yılların en büyük darbesi vurulmuştur. Bilhassa geçen hafta Şırnak’ta yürütülen operasyonda ele geçirilen cephanelik olarak nitelendirilebilecek tabanca, teçhizat ve mühimmatı aratmayacak şekilde bu hafta tekrar Şırnak ve Hakkari’de başarılı operasyonlara imza atılmıştır. Bölücü terör örgütünün kayda değer gelir kaynaklarından olan kaçakçılık faaliyetleri, sınır hattında alınan etkin tedbirlerle engellenmeye devam edilmiştir. Hudut bölgelerinde alınan tedbirler doğruca hafta içinde takriben 5.200 birey yakalanmış ve bolca uyuşturucu ve kaçak sigara ele geçirilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri; 2017 yılının başından itibaren sürdürdüğü kararlı duruşla ve bilhassa kış aylarından itibaren yürütülen başarılı operasyonlarla bölücü terör örgütüne büyük kayıplar verdirmek suretiyle bölücü örgütü üzerindeki baskısını artırmaktadır. Bu kapsamda, ulu Türk Milletinden aldığı kuvvet ile Türk Silahlı Kuvvetleri vatandaşlarımızın can ve mülk güvenliğini karşılamak için en son terörist etkisiz ayla getirilinceye değin istikrarlı mücadelesine devam edecektir.”

“Suriye kuzeyindeki operasyonlar”

“Fırat Kalkanı Harekatı” dahilinde; “Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını durdurmak, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı karşılamak ve sivilleri korumak ve sivillerin yaşanan terör olaylarından hasar görmesini engellemek maksatlarıyla icra edilmekte olan harekatta, TSK göre desteklenen ÖSO’nun yoğun ve istikrarlı mücadelesi baştan sona Azaz – Cerablus aralarında yer alan toplam 243 meskun mahal ve 2.015 km’lik bölge kontrol altına alınmıştır. Bab ilçe merkezi, Kabbasin ve Bzagah bölgelerinde patlayıcı ve mayın arama/arıtma çalışmaları sürdürülürken; PKK/PYD terörist unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’deri batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya karşın alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir” ifadesine yer verdi.

“Terör örgütleriyle çaba, son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar sürdürecek”

Türk Silahlı Kuvvetleri, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin adalet ve menfaatlerini gözetmek ve vatandaşlarının can güvenliğini temin etmek maksadıyla, milli birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü maksat alan öncelikle PYD/YPG/PKK, FETÖ/PDY ve DEAŞ elde etmek üzere diğer bütün terör örgütleriyle mücadelesini aralıksız olarak en son terörist etkisiz ışık halkası getirilinceye kadar sürdürecektir. Türk Silahlı Kuvvetleri, bugün olduğu gibi bundan sonradan da vatan toprağının ve milli birliğimizin korunması için istikrarlı duruşuyla kendisine verilecek her türlü görevi yerine getirecek şiddet ve kudrete sahiptir” denildi.  

Musa Erdoğan
 

Haber Etiketleri:
· · ·
Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir