banner

Türkiye ABD’den savunma sipariş etti

Türkiye ABD'den savunma sipariş etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmede gündeme gelen Türkiye’nin askeri teçhizat siparişlerinin içinde, akıllı mühimmatlar ve bazı alt sistemler olduğu öğrenildi. Yerli üretim bir takım savunma sistemlerinin gereksinim duyduğu teknolojik ekipmanların da ABD’den alınması bekleniyor. Kenan Şener’in haberi.

Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye silah satışına ve sistem desteğine yönelik siyasi engel getirilmesinin gerisinde Trump’ın ABD siparişlerine kapı açması olumlu karşılandı. Türkiye’nin siparişi iki kalemde özetleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan mühimmatlar ve savunma sanayi ürünlerinde kullanılması planlanan daha aşağı sistemler.

CNN TÜRK’ün edindiği bilgiye takriben ABD’den talep edilen askeri ekipman içinde hava – hava ve hava – yer füzeleri yer alıyor. F-16’ların hedefi yüzlerce kilometre uzaktan imha edebildiği ‘havadan yere zeki mühimmatın’ ivedi gereklilik listesinde yer aldığı belirtiliyor.

Doğrusu Türkiye’de yerli imkanlarla üretilen zeki füzeler de kullanılıyor. Oysa yeni teknolojiyle donatılan F-16’larda, uçağın ve füzenin yazılımının birbirine uyumlanması gerekiyor. İşte bu da ABD’nin siyasi onayının ardındaki alımı yapılacak alt sistemlerle mümkün olabiliyor.

Kullanıma hazırlanmış klasik ve akıllı mühimmatların hızla filolara sevk edilebilmesi için de ABD’den hazır alım istek ediliyor. Washington’un kararının ardından bu ihtiyaçların, satış onayı verilecek ABD şirketi üzerinden karşılanması bekleniyor.

Türkiye, silahlı insansız hava aracı ve genel hedef helikopter gibi ihtiyaçları için uzun süredir ABD’den cevap bekliyordu. 2008 yılında başlayan taleplere olumlu cevap verilmemesi üstüne, 2015’te strateji sınıfta yerli silahlı İHA alınacağı duyuruldu ve yerli silahlı İHA’lar 2016’dan itibaren terörle mücadelede kullanılmaya başladı. böylece, silahlı İHA’lar acele gereklilik listesinden çıktı.

Ayrıca ABD’den Javelin tanksavarları da istek edilmişti. Bu silahın Türkiye’ye satışına tasdik çıkmayınca gereksinim Rus üretimi kornetlerle kapatıldı.Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir