banner

Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Konferansı

Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Konferansı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Ülkemizdeki FETÖ iltisaklı bütün kurumları kapattık. Afrika’da da bu terör örgütüyle alakalı olan okullar bulunmakta. Bu yapıların terör örgütüne finans kaynağı sağladığın da bilinmektedir. Kardeş Afrika ülkelerinden bu terör yapılanmalarına karşısında daha iyi bir mücadele için Türkiye ile daha çok işbirliği yapmalarını bekliyoruz.” dedi.

AA’nın haberine göre, Yılmaz, Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Konferansı’nın açılışında Türkiye’nin dış politikasında Afrika ülkelerinin egemen, hür, barışma ve güven içinde olmalarının öncelikli olduğunu anlattı.

Bakan Yılmaz, “Afrika ile geçmişten gelen ilişkilerimiz ve bağlarımız, ortak insani değerlerimiz, tarihi ve coğrafi yakınlığımız, Türkiye’yi Afrika ülkelerinin sadece dostu yok bununla birlikte komşusu yapmaktadır. Gönlümüzde Afrika’nın yer zaman öbür bir yeri oldu.” dedi.

Sağlıktan eğitime birçok alanda Türkiye’nin Afrika’da etkinlikler yürüttüğünü dile getiren Yılmaz, Afrika’nın sahip olduğu varlıklı doğal kaynakların, insani gücünün Afrika ülkelerinin dünya ekonomisi ve siyasetinde önemini arttırdığını ifade etti.

Afrika ülkeleriyle Türkiye arasında eğitim alanında işbirliğinin geliştirilmesini amaçladıklarını belirten Yılmaz, “Bir ülkeyle bir ilişki başlatacaksak bunun eğitim alanında başlatılmasının en içten tercih olduğunu düşünüyorum. Eğitim ve kültür alanındaki işbirliğimiz halklarımızı birbirine daha fazla yakınlaştıracaktır. Eğitim ve kültür alanında ülkemizdeki faydalı uygulamaları Afrikalı dostlarımızla paylaşmak istiyoruz. 26 Afrika ülkesiyle imzalanmış eğitim işbirliği anlaşmamız var. 20 ülkeyle işbirliği çalışması münazara çalışması devam etmektedir. 9 ülkeyle de taslak anlaşmalar Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla ilgili ülkelere gönderilmiş bulunmaktadır. İşbirliği içinde olduğumuz 34 Afrika ülkesi bulunmaktadır.” diye konuştu.

Türkiye’de Afrikalı öğrencilere her türlü eğitim fırsatının sunulduğunu dile getiren Yılmaz, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından Türkiye Bursları çerçevesinde 2012 yılından bugüne değin Afrika genelinde 6 bin 269 öğrenciye dil kursu, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde burs desteği sağlandığını söyledi.

Yılmaz, halihazırda Afrika uyruklu 3 bin 891 öğrencinin Türkiye bursları zarfında eğitim aldığını, Türkiye’de Afrika uyruklu 14 bin 274 öğrenci ve 150 öğretim elemanı bulunduğunu kaydetti.

“FETÖ’YA KARŞI İŞBİRLİĞİ BEKLİYORUZ”

Yılmaz, 15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün darbe girişimine değinerek, şunları kaydetti:

“Hepinizin şahit olduğu gibi ülkemiz 15 Temmuz günü koskocoman bir felaketin eşiğinden döndü. Gözünü kan bürümüş bölücü terör örgütü FETÖ, o gün insanımızın üzerine kurşun yağdırdı. O gece vatandaşlarımız Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın çağrısıyla sokaklara döküldü, demokrasisine sahip çıktı. Daha evvelden de yaptığımız gibi kendi hakkını, hukukunu korudu. Bundan sonra da bu terör örgütüne karşı Türkiye’nin mücadelesi devam edecektir. Ülkemizdeki FETÖ iltisaklı tüm kurumları kapattık. Afrika’da da bu terör örgütüyle alakalı olan okullar bulunmakta. Bu yapıların terör örgütüne finans kaynağı sağladığın da bilinmektedir. Kardeş Afrika ülkelerinden bu terör yapılanmalarına karşı daha iyi bir uğraş için Türkiye ile daha çok işbirliği yapmalarını bekliyoruz. FETÖ okullarının kapatılmasını, öğrencilerimizin ihtiyacı olan daha nitelikli ve daha fırsat eşitliğini sağlayan bir eğitimin de Türkiye Maarif Vakfı yoluyla daha iyisini karşılayabileceğimizi taahhüt ediyoruz. Maarif Vakfı, sizlere bu konularda tezgâhtar olmaya hazırdır. Türkiye Maarif Vakfı, 15 Temmuz’un hemen ardındaki bir takım Afrika ülkelerinde FETÖ okullarını devraldı, bir takım Afrika ülkelerinde yeni okullar açtı. Afrika ülkelerindeki FETÖ/PDY iltisaklı okullar hakkında bilgiler verilecek. İkili görüşmelerimizin de belli başlı gündem maddesini bu konu oluşturacak. Bir defa daha ülkemizin FETÖ iltisaklı okulların devri konusunda hassasiyetini spesifize etmek istiyorum. Ülkemizin güvenliği açısından önemsediğimiz bu konu bizim kırmızı çizgimizdir.”

Bakan Yılmaz, “Afrika ülkeleri ile dış politikada çoğu konuda birlikte hareket ediyoruz. Birlikte hareket etmenin aramızdaki bağları daha da güçlendireceğine inanıyoruz. Bu bağı daimi ayla getireceğine inandığımız bir hususu da sizlerle paylaşmak isterim ve sizlerin açık desteğini bekliyorum. UNESCO ideallerine güçlü bir şekilde inanan Türkiye, örgütün oynadığı kayda değer rolün daha da güçlendirilmesini amaçlamaktadır ve bu maksatla 2017-2021 dönemi Yürütme Kurulu Üyeliğine adaylığını açıklamıştır. UNESCO’da Afrika adına da etkinlikler devam etmek için 8 Kasım 2017 tarihinde seçimleri yapılacak olan Yürütme Kurulu adaylığımıza yardım vermenizi istiyoruz” diye konuştu.

İsmet Yılmaz, 3 gün sürecek konferansta çoğu konuda data alışverişinde bulanacağını, Türkiye-Afrika ülkeleri arasında işbirliği anlaşmaları imzalanacağını sözlerine ekledi.

Türkiye ile Afrika ülkeleri aralarında mevcut eğitim işbirliklerinin geliştirilmesi ve yeni işbirliği imkanlarının geliştirilmesi amacıyla düzenlenen Türkiye-Afrika Eğitim Bakanları Konferansına 27 Afrika ülkesinden temsilci katılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir