banner

Yalnızlık insanı hasta ediyor!

Yalnızlık insanı hasta ediyor!

Yalnızlık, sosyal ve toplumsal bağların eksikliği; iltihaplanma, astım hatta daha yüksek ölüm oranlarıyla benzer. böylece, yalnız olduğunuzu farkına varmak ve öteki insanlarla daha derinden haberleşmek için adımlar atmak önemlidir.

Bilirkişi Klinik Psikolog ve Hipnoterapist Mehmet Başkak, yalnızlık ve yalnızlıkla başa çıkma yöntemleri hakkında veri verdi.

ÇOK YALNIZ OLUP OLMADIĞIMI NASIL BİLEBİLİRİM?

“İki bambaşka yalnızlık türü vardır. İlki sosyal izolasyondur. Birlikte süre geçireceğiniz aileniz, arkadaşlarınız veya herhangi biri olmadan saatlerce yalnız başınıza zaman geçirebilirsiniz.

İkinci tip yalnızlık ise yalnız hissetmektir. Başkaları tarafından önemsenmediğinizi ya da ihtiyaçlarınızın önemsenmediğini hissettiğinizde kalabalık bir odanın içerisinde bile yalnız hissedebilirsiniz. Arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız ya da aileniz olabilir, ancak duygusal veya pratik destek için kendilerine güvenebileceğinizi hissetmezsiniz. Bu ikisi tekrar tekrar çakışmaz. Yalnız yaşadığınız halde yalnız hissetmeyebilirsiniz çünkü sizi eğlendirecek çoğu sosyal aktivite yapıyorsunuzdur. Veya evli olduğunuz halde bile kendinizi yalnız hissedebilirsiniz çünkü eşiniz ve siz ayrı dünyalarda yaşıyorsunuzdur.

YALNIZLIĞIN NEDENLERİ NELERDİR?

En ilk kez çağdaş yaşamın insanı kişisel sınırlara hapsetmesi en önemli sebep… Birey yüceltildikçe insanlarla aramıza görünmez duvarlar örüyoruz, yaşadığımız çağın en önemli sorunlarından biri gitgide artarak yalnızlaşmak.

Yaş ilerledikçe de yalnızlık kaçınılmazdır: Aile üyeleri veya arkadaşlar ölebilir; ölmeseler bile sizinle zaman geçiremeyecek kadar meşguldürler. Liseden mezun olduğunuzda, üniversiteden mezun olduktan daha sonra, yeni bir bebeğiniz olduğunda, taşındıktan sonradan, çocuklarınız evden ayrıldıktan sonra ya da emekli olduğunuzda ya da eşinizi kaybettikten sonra gibi hayatınızın belirtilen aşamalarında yalnız olabilirsiniz. Bugünlerde birçok ebeveyn hayatlarını çocuklarının faaliyetleri civarda şekillendiriyor; çocukları büyüyüp yuvadan uçtuğunda kendi dostluklarını derinleştirip, dostluklarına yatırım yapacak zamanları pek kalmıyor. Bu da onları yalnızlığa itiyor. Fakat yalnızlık, herhangi bir hayat aşamasıyla ilgili olmayan öznel bir his de olabilir.

YALNIZLIĞIN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?

Keza toplumsal izolasyon keza de yalnızlık, sağlığınız için fena gibi görünüyor, fakat yalnız hissetmek bundan daha da kötüye gidebilir. Araştırmacılar yalnızlığın insanların genleri üzerindeki etkilerini inceliyorlar. Enflamasyonu özendirme eden genlerin yalnız insanlarda daha aktif olduğunu bulan araştırmacılar; ilaveten, iltihabı inhibe eden genlerin yalnız insanlarda daha az faal olduğunu söylüyorlar. Bu, yalnızlığın neden astım ve otoimmün hastalıklar gibi inflamatuvar durumlar için risk arttırdığını açıklayabilir. Yalnızlığın erken ölüm için kayda değer bir risk faktörü olduğu iyi bilinmektedir ve yalnızlığın sağlığa etkileri obezite veya sigara içimiyle benzer derecededir veya daha fazladır. bu nedenle, yalnızlığınızı azaltmaya niyetlenmek için adımlar atmak fazla önemlidir. Toplumsal düzeyde, yalnız yaşayanlara (bilhassa yaşlılara) sosyalleşmeleri için daha artı fırsat sağlamalıyız.

YALNIZLIĞI DURDURMAK İÇİN NE YAPMAM GEREKİR?

Yalnızlıktan kurtulmak için bunları yapın:

* Arkadaşlarınız, aileniz veya meslek arkadaşlarınızla yakın ilişki geliştirin. Bu ilişkileri; ahenkli olarak kontrol ederek, insanların yaşamlarındaki manâlı olayları anlayarak, onları dinleyerek, size ihtiyaç duyduklarında onlara alaka göstererek ve hayatın iniş ve çıkışlarında onlara yardım olarak geliştirin ve derinleştirin.

* Sosyalleşmenin doğal bir ihtiyaç olduğu etkinliklere iştirak edin. Bir koro faaliyeti, bir kurs veya yürüyüş grupları, sanat grupları, sportif veya gönüllü etkinlikler düşünün. Birazcık araştırma yapın ve arkasından bunları yoğun programınıza nasıl sığdıracağınıza ilişkin belirtilen bir plan yapın. Sosyalleşmeye daha fazla vakit bozmak için nelerden vazgeçebilirsiniz?

* İlişkilerinizle ilgili envanter yapın. Sahip olduğunuz birçok ilişki üstünkörü ise, bu insanlardan en azından bazılarıyla daha derin ilişkiler kurabilirsiniz. Hangisiyle daha iyi anlaşıyordunuz ya da aslında merak edip daha iyi tanımaya değerinde kimler var. Uzun zamandır kopuk olduğunuz eski arkadaşlar; meslek ya da mektep arkadaşlarınızı yoklayabilirsiniz.

* Yeni insanlarla tanışma fırsatı sağlayan hiçbir etkinliğe duyarsız kalmayın. Yeni ilişkilerde sabırlı olun. Ilk Olarak çok artı şey beklemeyin. Dostlukları doğal olarak yapı etmek vakit alır. Yeni bir arkadaşınızın vaktini çok fazla işgal etmemeye çalışın ve biri planladığınız birşeye “hayır” derse bunu şahsen almayın. Zaten doymuş bir hayatları olabilir ve zaman içinde sizin için de yer açacaklardır.

Toplantılar organize etmede etkin davranın. Komşularınızın, meslek arkadaşlarız, eski okul arkadaşlarınız için buluşmalar düzenleyin. Bir kitap okuma kulübü ya da kahvaltılı toplantılar için telefonlarınızı faal ayla getirin. Bir hafta sonu gezisi, yürüyüş grupları veya piknik düzenleyin. Sosyal bir organizatör olmak cesaret ve çaba gerektirir, ama ödülleri de buna layık.

Yalnız hissetmek, ilişkilerinizin ya da topluluk bağlarınızın toplumsal veya şehvetli ihtiyaçlarınızı karşılamadığının bir işaretidir. Yalnız olduğunuzda kendinizi kurban gibi hissetmek kolaydır, zayıf ve eliniz kolunuz bağlıymış gibi hissettirir. Yalnızlığı kişisel yetersizliğinizin bir işareti olarak yok, sosyalleşme çabalarınızdaki eksikliklerin bir sonucu olarak görün. Bir Takım halk müziği fazla sayıda aile bireyine sahip olacak kadar şanslıdır fakat diğerleri kendi ilişkilerini kendileri yapı etmek zorundadır. Çoğumuz için yalnızlık, süre, emek ve hissi enerjinin yardımıyla üstesinden gelebileceğiniz bir mücadeledir. Adım atmanız ve eski ilişkileri tazeleyip, yeni ilişkiler için etkinliklere iştirak etmek sizi kendinize getirecektir.”

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir