banner

Yerli plazma devlete 15 milyar lira katkı sağlayacak

Yerli plazma devlete 15 milyar lira katkı sağlayacak

Sıhhat Bakanlığı, Sosyal Emniyet Kurumu (SGK) ve Türk Kızılayı kadar yürütülen yerli plazma üretiminde geri sayım başladı.

Sağlık Durumu Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye takriben, Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtaracak plazma üretimi için 2 firmadan önerge alındı. Yapılan değer biçme sonucunda, 12 takvim işlem için daha uygun fiyat veren MT Grup firması ile 15 Eylül’de proje sözleşmesi imzalandı.

Sıhhat Bakanlığı, Alıştırma ve Sosyal Emniyet Bakanlığı ve Türk Kızılayı arasında Ağustos 2015’te başlangıçta imzaları atılan “Plazma Ürünleri Elde Edilmesi Projesi”, Sağlık Endüstrileri Yön Belirleme Komitesinin de gündemine alındı.

18 FIRMA YERLİ PLAZMA İÇİN TALİP OLDU

Türkiye’de yerli plazma ürünleri üretilmesinin hayata geçirileceğinin duyurulmasının ardından, 18 firma imal buna talip oldu. Kriterlerin duyurulmasının ve yapılan görüşmelerin peşinde da işyeri sayısı 11’e indirildi.

Geçen sene kasım ayında firmaların ön sunumları Alternatif Geri Ödeme Komisyonu (AGÖK) kadar dinlendi.

Sağlık Bakanlığı, SGK ve Türk Kızılayı aralarında 2015’te imzalanan protokol, mayısta güncellendi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda yerinde yer alan 2 firmadan (MT Grup, Kedrion) nihai fiyat teklifleri alındı. 12 takvim işlem için daha yerinde fiyat veren işyeri MT Grup ile yerli plazma üretimi için 15 Eylül’de imzalar atılarak proje sözleşmesi imzalandı.

EN ÇOK GEREKSINIM DUYULAN 4 ANA PLAZMA ÜRÜNÜ ÜRETİLECEK

“Yerli Plazmadan Plazma Ürünleri Üretimi Projesi”nin hayata geçirilmesi ile Türkiye’nin kan ve kan ürünleri konusunda kendine yetebilmesi sağlanacak. Proje doğru, Türk Kızılayının tam kan bağışından elde edilen ama kullanılmayan plazması da çiğ madde olarak değerlendirilecek.

Plazma ürünlerinin üretimi için kurulacak tesislerde, kaliteli personel yetiştirilip istihdam edilecek, cari açığın kapatılmasına da katkı sunulacak.

Proje ile kamu maliyesine yaklaşık 15 milyar liralık katkı maddesi sağlanarak Türkiye’nin önemli bir harcama kalemi millileşmiş olacak.

Proje dahilinde keza en çok gereklilik duyulan en yüksek maliyetli 4 esas plazma ürünü (faktör 8, etmen 9, immunoglobulin ve albümin) Türkiye’de üretilecek.

Yerli plazma ürünleri ile ilgili olarak sözleşme imzalanan firmaya alım garantisi verilecek. SGK, kurulacak tesisten elde edilen ürünleri satın alacak.

Dünya genelinde kendi plazmasını işleyerek sunan fazla eksik sayıda ülke bulunuyor. Sağlık Durumu Bakanlığının hedefleri aralarında yerli plazma ürünleri ihraç etmek de yer alıyor.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir