banner

Yıldırım’dan Danimarka Başbakanı’na: Abuk subuk laflar ediyor

Yıldırım'dan Danimarka Başbakanı'na: Abuk subuk laflar ediyor

Başbakan Binali Şimşek’ın Elazığ’da AK Parti 6. Klasik Elazığ Merkez İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmadan hedefindeki isimlerden biri de Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen’di.

Rasmussen’in Türkiye’nin AB üyelik müzakereleri hakkındaki sözlerine yanıt veren Şimşek, “Danimarka Başbakanı çıkmış saçma laflar ediyor: ‘Erdoğan rejimi eriyor. Avrupaya nasıl giriyor.’ Sen kimsin, senin Türkiye Cumnhuriyeti Cumhurbaşkanı’na söyleyecek lafın olabilir mi? Türkiye’nin rejimi cumhuriyettir, demokrasidir. Türkiye’ye hiçbir ülke ayar veremez. Türkiye kendi kararını kendi verecek güçtedir, yetkinliktedir.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti:

“AB bize söz edeceğine kendi geleceğine baksın. 40 yıldır iki ileri bir geri. Ne yapıyorsunuz kardeşim. Karar verin, Türkiye’nin üyeliği önünde aralıksız olarak engel çıkarmaya çalışıyorsunuz. Belli Başlı niyetiniz neyse onu söyleyin. Süre kaybettirmeyin. Türkiye’nin üyelik yolundaki kararında bir değiştirme değil. Esas olan AB hangi yöne gidecek. AB medeniyetleri buluşturan bir açılma mı yapacak? Yoksa kendi gizli çevresi içinde yoluna devam mı edecek?

Türkiye’yi Avrupalı mı Asyalı mı diye denetlemek kimsenin hakkı değldir. Türkiye Avrupa’nın da Asya’nın da merkezindedir. Bunların derdi Türkyie’yi uzun süre dışarıda tutumak. Cumhurbaşkanımızn tepede olan duruşu bunların taktığı çelmelere aleyhinde. Türkiye’nin kendi kararını kendi vermesi, kalkınmasını istikrarlı bir şekilde devam erttirmesi bunları rahatsız ediyor. İşte görüyorsunuz İslam düşmanlığı, ırkçılık Avrupa’da yükselen bir layık oldu.”

RASMUSSEN NE DEMİŞTİ?

Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen, ülkesinin basınına yaptığı açıklamada, “Türkiye, gözlerimizin önünde Erdoğan’ın rejimi aşağıda aldığı şekliyle, AB’ye girmesi gereken Türkiye değil” ifadelerini kullanmış ve Türkiye’nin AB’ye girmesinin realist olmadığını söylemişti.

Haber Kategorisi:
Gündem

Bu Habere Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir